CPAP Cihazları, Tedavi Ekipmanları

Auto CPAP Cihazı (Otomatik Pozitif Havayolu Basıncı) Tarihsel Perspektif

Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA), genellikle pozitif havayolu basıncı tedavisi (PAP) ile tedavi edilir. Geleneksel olarak, uyku bozukluğu olan solunum için optimal tedavi basıncı, bir polisomnografi (uyku çalışması) sırasında bir uyku uzmanı tarafında manuel titrasyon ile belirlenmiştir. Şimdi, otomatik PAP (APAP) gibi cihazlar kullanılarak optimal basınç bulunur.

Evde Auto CPAP ile yapılan testler uygun maliyetli ve basit bir OSA tedavisi yöntemi olmaktadır.

Otomatik Pozitif Havayolu Basıncı nedir?

Uyku apnesi teşhisi aldıysanız, doktorunuz size bu tedaviyi reçete etmiş olabileceği için otomatik olarak pozitif hava yolu basıncı (APAP) size tanıdık geliyor olabilir. APAP üç temel PAP terapisinden biridir.

Üç temel PAP tedavisi türü:

Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP)
Bilevel veya değişken pozitif havayolu basıncı (BPAP veya VPAP)
Otomatik pozitif hava yolu basıncı (APAP)

Tüm bu PAP terapisi formları tipik olarak, cihaz tarafından üretilen havayı bir hortum ve maske vasıtasıyla iletilerek kullanılmaktadır. PAP terapisi, nefes almanıza yardımcı olmak için soluk yolunuzu  açık tutmak için basınçlı havanın verilmesidir.

CPAP terapisi size sürekli bir basınçlı hava seviyesi sağlarken, APAP özel solunum ihtiyaçlarınızı karşılamak için gerekli olan basınç seviyesini otomatik olarak ayarlayacaktır. Bu ihtiyaçlar, farklı uyku evrelerine girip çıkarken veya pozisyonla gece boyunca değişebilir.

Auto CPAP cihazı, solunumunuzda mevcut direnci sürekli olarak ölçer ve üst solunum yolunuz stabil hale geldiğinde basıncı düşürmesi gerektiğini bilir ve bir olayı algılandığında basıncı arttırır:

Apne
Akış sınırlaması
Hipopne
Horlama

Doktorlar bazen daha karmaşık uyku apne bozuklukları (pozisyonel apne veya REM ile ilişkili apne gibi) olan hastaları veya standart CPAP tedavisine tolere edemeyen hastaların APAP tedavisi ile daha iyi sonuçlar elde edebileceklerini düşünmektedir.

APAP ve buna benzer çeşitli isimler, pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazlarından yıllar içinde gelişti. CPAP halihazırda oldukça etkili bir OSAS tedavisi olarak kabul edilmişken, uyum problemleri kullanım etkinliğini sınırlandırmaktadır. CPAP kullanıcıları genellikle bu sorunları yaşar:

Tıkanıklık
Burun rahatsızlıkları
Klostrofobi
Maske kaçakları

Bunlar, uyumun nasıl tanımlandığına bağlı olarak, %46-85 arasında değişen uzun vadeli uyum düzeylerine yol açmaktadır.

CPAP kullanımı ne kadar zor olursa olsun, yaşam kalitesi, gündüz uykululuğun düzelmesi ya da tansiyon sonuçları iyileştikçe, oldukça düzgün bir doz-yanıt ilişkisi vardır. Bu nedenle, CPAP uyumunu optimize etmenin farklı yolları üzerinde çok fazla araştırma yapılmıştır ve bu stratejilerden biri de APAP evrimini içermiştir.

Uygunluğu İyileştirme Avantajları

ResMed gibi büyük cihaz üreticileri, kabul ve uyumluluğun geliştirilmesine yardımcı olmak için PAP teknolojisinde yenilikler ve ilerlemeler geliştirdiler. Otomatik CPAP, bu gelişmiş PAP özelliklerinden sadece biridir.

APAP kullanımının bir amacı, daha yüksek bir basıncın hasta uyumluluğunun azalmasına yol açması endişesiyle, hava yoluna verilen basıncı düşürmektedir.

Otomatik Basınç Ayarları

APAP sabit basınç ayarında çalışmaz, fakat solunum aktivitenizi izler, böylece solunum bozukluğunun giderilmesi için gerekli olan en düşük basınç seviyesini sağlar. Üreticiler, solunum olayları algılandığında basıncı otomatik olarak artırmak için algoritmalar tasarladılar ve belirli bir süre için herhangi bir solunum olayı olmazsa basıncı yavaşça düşürdüler.

Hava yolu tıkanıklığını ortadan kaldırmak için gereken minimum basınç seviyesi, gece uyku durumuna, uyku pozisyonuna ve diğer faktörlere göre değişebildiğinden, APAP her zaman ihtiyaç duyulan en düşük basıncı sağlar. 

Fizyolojik Değişkenler

Günümüzde, aşağıdaki gibi izledikleri fizyolojik değişkenlere bağlı olarak çok çeşitli APAP cihazları mevcuttur:

Apne
Horlama
Hava akımı sınırlaması
Hipoapne
Empedans

Ayrıca bu faktörlere cevap vermek için algoritmalarda da değişiklik gösterirler.

Ağız / Maske Kaçakları 

APAP tasarımcıları için merkezi apne ve ağız / maske kaçaklarının nasıl çözebileceği meselesi zor olmuştur. Ancak, CPAP titrasyonunu gerçekleştiren teknoloji uzmanları bu iki zorluğa aşinadır.

Kaçak sorununun üstesinden gelmek için, birçok APAP cihazında, bir kaçak belirli değerlerin üzerine çıktığında basınç artışını sınırlayan algoritmalara sahiptir. Diğer cihazlarda, hastaları veya personeli maskeyi yeniden ayarlamaya yönlendiren “sızıntı alarmları” vardır.

Ekspiratuar Basınç Tahliye (EPR)

Uyumun iyileştirilmesi için bir başka strateji de EPR kullanımıdır. Bilevel pozitif hava yolu basıncına (BPAP) benzer şekilde, basınç tahliyesi için programlanan cihazlar, aynı ayar basıncına sahip standart bir PAP ile karşılaştırıldığında, nefes verdiğinizde daha az basınç sağlar.

Eski nesil APAP cihazları, sadece belirli bir genlik ve frekansa neden olan olayları basınç dalgalanmalarını veya titreşimlerini ölçen basit sensörler içeriyordu.

Yeni nesil APAP cihazları, aşağıdaki gibi akış temelli değişiklikleri algılayabilen daha yenilikçi ve sofistike hale geldi:

Hipoapne
Apne
İnspiratuar akış sınırlaması

 

Daha yakın zamanlarda, makineler kullanmaktadır:

Obstrüktif ve merkezi apneleri ayırmak için hızlı hava enjeksiyonu veya FOT(zorlamalı salınım tekniği)
Nefes nefese tepe akışı Cheyne-Stokes solunumunu tanımlamak için değişir
Hipoventilasyonu tanımlamak için kalibre edilmiş akış sensörleri kullanarak dakika ventilasyon veya tidal hacim ölçümleri
Hem alt hem de üst hava yolu direncini ölçmek için FOT(zorunlu salınım) teknikleri
Hava sızıntılarını telafi etmek için gelişmiş akış tabanlı algoritmalar

Bu sinyaller anlık olarak hesaplanır ve basınç yanıtının büyüklüğünü ve oranını belirleyecek önceden ayarlanmış algoritmalara sahip yerleşik bir mikroişlemci tarafından analiz edilir.

Bugünün Auto CPAP Cihazları

Otomatik titrasyon ve PAP cihazlarının titre edilmesi için diğer alternatif teknikleri çevreleyen bilimsel kanıtlar gelişmeye devam ediyor. OSA tanısı konması için konvansiyonel bir polisomnografi (PSG) uyku çalışmasına maruz kalmamış bireylerde APAP tedavisi kullanımı da büyük bir gelişme göstermiştir.

Uzun süreli APAP uyumu iyi görünüyor. Bir çalışma , bireylerin yüzde 75’inin APAP cihazına daha uyumlu olduğunu gösterdi.

CPAP cihazları gibi APAP cihazları da sürekli değişim ve evrim geçirmektedir. Hem Auto CPAP cihazı destekleyen diğer klinik kanıtlar hem de diğer yöntem ve teknolojiler hızlı gelişmeler göstermiştir. Yenilikçi Auto CPAP cihazları,  “oto” konseptin başlamasından bu yana yıllar boyunca birçok değişimin geçirerek oluşmuştur.

weinmann otomatik cpap cihazı fiyatları, uyku apnesi cihazı weinmann

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *