CPAP Cihazları

Auto CPAP vs CPAP: Neden Otomatik CPAP Cihazı Tercih Edilmeli?

CPAP vs Auto CPAP cihazları söz konusu olduğunda, hangisi sizin için daha iyi?

CPAP cihazlarını zaten biliyor olabilirsiniz, ancak APAP(Auto CPAP) cihazlarını duymamış olabilirsiniz. Bu otomatik cihazlar, manuel olarak değiştirmek zorunda kalmadan sizin için en iyi basıncı seçebilir.

Ama hangi cihaz ihtiyaçlarınıza en uygun? Hadi bulalım!

Auto CPAP Cihazı Nedir?

Auto CPAP, uyurken otomatik olarak doğru basıncı ayarlanabilen uyku apnesi terapisinde kullanılan cihazdır. Bu şekilde, gece boyunca farklılaşan durumlarda, daha yüksek veya daha düşük basınca ihtiyacınız varsa, cihazda herhangi müdahaleye gerek kalmadan otomatik olarak ayarlanır.

Bazen “Kendinden Ayarlı CPAP Cihazları” veya “Otomatik Titrasyon Pozitif Havayolu Basıncı” cihazları olarak adlandırılırlar. Ancak uyku sağlığı endüstrisinde yaygın olarak Auto CPAP veya Otomatik CPAP olarak adlandırılırlar.

CPAP ve Auto CPAP Cihazları Arasındaki Fark Nedir?

Auto CPAP ve CPAP cihazları arasındaki temel fark basıncın nasıl seçildiğidir. Auto CPAP cihazları otomatik olarak farklı basınçlara ayarlanırken CPAP cihazları sabit bir basınçta çalışır. Hem Auto CPAP hem de CPAP cihazlarının ürettiği basınçlı hava, atel işlevi görerek üst solunum yolunun çökmesini önlemek için sürekli pozitif basınçlı hava akışı sağlar. Sürekli basınçlı hava, uyku apnesi olanların gece boyunca özgürce nefes almasına yardımcı olarak iyi bir gece uykusu çekmesini sağlar.

Şimdi CPAP tedavisinin içine ve dışına dalalım. Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı veya CPAP, uyku apnesi tedavisinde uzun süredir lider konumdadır. CPAP cihazları, sürekli pozitif bakışla üst solunum yollarının çökmesini ve apne oluşumuna neden olan olayları önler.

Eğer ikisi de aynı şeyi yapıyorsa, neden CPAP yerine Auto CPAP’a ihtiyacınız var?

Bugün sizin için doğru olan basınç yarın sizin için doğru olan basınç olmayabilir. Zaman geçtikçe bedenlerimiz değişir. Tedavinizin başarılı olması için, cihazınızın basıncını periyodik olarak artırmanız veya azaltmanız gerekebilir. Yaşam tarzınıza, bir yılda geçirdiğiniz dönüşümlere ve hatta bir günde mevcut değişikliklere bağlı olarak, basıncınızı birkaç kez ayarlamanız gerekebilir. İhtiyacınız olan basıncı otomatik olarak ayarlanan bir cihaza sahip olmak faydalıdır. 

Ancak, Auto CPAP cihazlarıyla CPAP cihazları arasındaki belirleyici faktör maliyettir. Auto CPAP cihazları CPAP cihazlarından 2 kat daha pahalıya mal olabilir. Birçok müşteri için, Auto CPAP cihazının konforu ve rahatlığı için küçük bir bedeldir, ancak bazıları için Auto CPAP cihazlarının maliyeti bir engel olabilir.

Auto CPAP Cihazı Neden Sizin İçin Daha İyi Olabilir?

Auto CPAP ve CPAP cihazı arasında karar verirken, göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

İsterseniz Auto CPAP cihazını CPAP olarak da kullanabilirsiniz. Çoğu Auto CPAP cihazı CPAP moduna da ayarlanabilir ve hangi titrasyon terapisinin sizin için en uygun olduğunu keşfetmenize olanak tanır. Seçenekleri kim sevmez ki?

Gece içindeki değişiklere adapte olur. Çoğu insan gece boyunca aynı düzene sahip değildir bu durumda farklı basınç değerlerine ihtiyacınız olabilir. Auto CPAP ihtiyaçlarınıza göre basıncı ayarlar.

Auto CPAP, hasta olduğunuzda adapte olur. Soğuk algınlığınız varsa veya alerjiniz varsa, hava yolunuz tıkanabilir ve nefes almak daha da zor olabilir. Soğuk algınlığının oluşturduğu tıkanıklık daha fazla basınca ihtiyaç duyulmasına neden olur bu durumda  otomatik basınca sahip bir cihaza sahip olmak güzeldir.

Vücut değişiklikleri farklı ayarlar gerektirir. Kilo kaybı veya kilo alımı gibi sağlığınızdaki değişiklikler farklı ayarlar gerektirebilir. Auto CPAP cihazı bu ayarlamaları otomatik olarak yapar.

ResMed AirSense 10 AutoSet

Devamını oku

Philips DreamStation Auto

Devamını oku

ResMed S9 AutoSet

Devamını oku

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *