Tedavi İpuçları

CPAP Cihazı Alacağım Nelere Dikkat Etmeliyim?

Uyku testini yaptırdınız ve sonucunda CPAP cihazı kullanmanız yönünde bir tedavi yöntemi belirlendi.  “CPAP Cihazı alacağım nelere dikkat etmeliyim?” veya “CPAP cihazını nasıl seçeceğim?” mi diyorsunuz? Merak etmeyin bu sorunuza yanıt vermek üzere bu yazımızı kaleme alıyoruz.

Öncelikle CPAP cihazı dediğimizde sabit bir basınca sahip bir cihazdan bahsediyoruz. Otomatik basınçlı cihazları başka bir yazıda ele alacağız. Tüm yazı boyunca manuel CPAP cihazı alırken dikkat edeceğiniz hususlara değineceğiz.

CPAP Cihazı alırken dikkat etmeniz gerekenler;

1- Cihazı alacağınız şirketin bilgi & deneyimi

2- Cihazdan beklentiniz

3- Cihaz özellikleri

4- CPAP cihazının markasının seçimi

1- CPAP Cihazı alacağınız şirketin bilgi ve deneyimi

Bunu ilk sıraya koymamın nedeni gerçekten tüm cihazlardan çok çok çok önemli görmemdendir. Alacağınız cihaz altından da olsa, size doğru şekilde anlatılmadıkça ve oluşacak problemlerde size destek olmadıkça hiç bir önemi yoktur.

Aslında CPAP tedavisi boyunca cihazla baş başa kalacaksınız ve önemi gözardı edemeyiz. Genel bir düşünce olarak bu doğrudur. İnternet dünyasından araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken firmaların birbirlerini ve cihazlarını kötüleyen yazılardan uzak durmalısınız.

 

Firmayı araştırırken dikkat edeceğiniz hususlar;

CPAP Cihazlarını ne kadar iyi tanıdığı – Bu konuda son senelerde bir satış yapma furyası başladı herkes CPAP cihazı satıyor ve sattığı ürünün en iyisi olduğunu iddia ediyor, cihazlar ve hastalıklar hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip değiller….

Bu işi ne kadar süredir yaptığı – Aslında burada ilk sorumuza “evet, çok iyi tanıyor” sa bunun önemi kalmamaktadır. Sadece uyku ve solunum cihazları satan ve uzun yıllardır bu işi yapan firmalar daha ön plana koymalısınız.

Size destek verip veremeyeceğini sorgulamalısınız – Bunu amiyane tabirle, “cihazın ben arkasındayım”, “ben yıllardır buradayım”, “beni bilen bilir” vb. söylemlere aldanmadan sorgulamasınız. Bunu anlamak için, en basit sorulardan birini sorabilirsiniz: “Uyku Apne nedir?”. Eğer cevabı; “Uykuda solunumun 10 saniye ve üzerinde durması” derse doğru yerdesiniz.

 

Firmayla iletişime geçtiğinizde bile size olan yaklaşımından bu hususları çıkarabilirsiniz. Direk sizi cihaza yönlendiren firmalar yerine sizi sorgulayarak en iyi seçimi birlikte yapmayı tercih eden firmaları seçmenizde fayda var.

2- CPAP Cihazından beklentiniz

Bu önemli olan ikinci husustur. Önemli olmasının nedeni ise tedavinizin doğru ilerlemesidir. Cihaza uyum sağlamanızın ilk ve en önemli aşamasıdır. Konfor ve rahatlığı ilk düşüncemizde hepimiz isteriz ama gerçekte istediğimiz bu mudur sorgulamamız gerekir. Ön planda olan sadece tedaviniz ise çok fazla özellikli cihaz almanıza gerek duymazsınız. Cihazdan ve tedaviden beklentiniz arttıkça cihaz seçiminiz fazlaca karmaşıklaşır.

Hepimiz en iyisini en makul fiyatlara almaya çalışırız. Sizin için bazı vazgeçilmezler varsa mesela; ses seviyesi gibi, mutlaka sizi tatmin edecek bir cihaz almalısınız. Eğer böyle bir seçim yapmazsanız CPAP tedavisini devam ettirmekte zorlanırsınız ve verdiğiniz para boşa gider. Mutlaka şu marka veya bu marka diye tek bir markaya endekslenmeyin esas olan cihazdır cihaz özellikleri sizi ne kadar tatmin edecek bunu araştırın. Son zamanlarda ben sadece şu marka şu model istiyorum diye telefonlar alıyorum “Neden?” diye sorduğumda “denedim beğendim” oluyor cevaplar. Hemen “Peki, farklı cihazla kıyasladınız mı?” deyince “aslında hayır” cevabı alıyorum. Markaya takılmadan cihazları kıyaslayın özellikle bir kaç cihaz birlikte görebileceğiniz yerlerde cihazları deneyin karşılaştırın. Dilerseniz sizin için hazırladığımız karşılaştırma listelerine göz atabilirsiniz. CPAP Cihazı Karşılaştırma Listesi Ayrıca blog sayfamızı takip ederek güncel yorumlu karşılaştırmaları görebilirsiniz.

3- CPAP Cihazı özellikleri

Artık tüm cihazlarda belli başlı özellikler standart hale gelmiş durumda. En düşük modellerde bile “Rampa” özelliği, çoğu cihazda da nefes verirken basıncı düşürmeye yardımcı sistemler mevcut. Sabit basınçlı bir cihazda dikkat etmeniz gereken en temel özellikler “Rampa” ve “Nefes verirken basıncı düşürme” özellikleri olmasına dikkat etmenizde fayda var. Diğer özellikler tamamen konfor açısından özelliklerdir. Bu özelliklerinde tedavinize artısı fazlaca olacaktır ama bizce bu özellikler olmazsa olmaz özellikler arasında değildir. Mesela kayıt özelliğinin olmasını manuel CPAP cihazlarında çok önemli bulmuyorum. Bunu söylerken üst segment markaların bu özellikteki cihazlarını baz alarak söylüyorum, günümüzde neredeyse yeni markaların standartı haline gelmiştir, üst segment markalar fiyat rekabeti açısından kayıt özelliği ve bazı özellikleri kısarak yeni markalarla rekabet etmektedir. Respirox marka tüm CPAP cihazlarında kayıt özelliği mevcut ve iCode ile bu kayıtları kendiniz rapora dökebiliyorsunuz. Bunun için firmaların istediği ekstra bir ücret varsa seçeneğinizi olmayandan yana yapabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var 10 mbar üzerinde nefes verirken basıncı düşürme özelliği çok önemlidir.

4- CPAP cihazının markasının seçimi

Son yıllarda sayısı hızla artan CPAP üreticileri bir çok marka oluşmasına neden oldu. Bunlardan bazıları çok kökleşmiş markalar dünyaca ünlü markalardır (ResMed, Philips Respironics, vb…).

Günümüz teknolojik şartlarıyla artık cihazların özellikleri belirli bir standartta oturmuştur. Cihaz markasının köklü olmasının günümüzde çok önemi olmuyor (Cep telefonlarını düşünün Nokia bir zamanlar en çok kullanılan telefon markasıyken şimdi Apple ve Samsung piyasayı domine etmiş durumda). Ayrıca cihazlarda özellikler anlamında birbirine çok yakın o yüzden marka seçiminden çok daha önemli olan cihazın kendisidir.

uyku çihazı alırken nelere dikkat etmeli, cpap cihazı alırken dikkat edilecekler, resmed s9 basınç ayarı

İlgili Mesajlar

"CPAP Cihazı Alacağım Nelere Dikkat Etmeliyim?" hakkında bir düşünce

  1. burcu dedi ki:

    Merhaba ben burcu, babama bir bipap cihazı gerekli cihaz alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *