CPAP Cihazları

CPAP Cihazı Alırken Bu Yanlışlığı Yapmayın! [Ben Yaptım]

2016 yılında evlendim ve eşim benim yüzümden uyumakta zorlanıyordu. Hafif bir uykuya sahipti en ufak seslerden bile rahatsız olurdu, evimiz sessiz bir mevkide sessiz bir sokakta tek duyulan ses(gürültü) benim horlama sesimdi.

Aile hekimim beni göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirdi. Yıllar sonra, birçok farklı doktorun CPAP Cihazı için bir reçete yazabileceğini öğrendim. Uyku Apne teşhisi için Uyku Doktoru, Göğüs Hastalıkları Doktoru, Kulak, Burun ve Boğaz Uzmanı CPAP cihazı için rapor ve reçete yazabilir. 

Göğüs Hastalıkları uzmanı bana bir gece uyku merkezinde kalmam gerektiğini söyledi, gün konusunda anlaştık ve çıktım. Test günü saat 21:00’de uyku merkezine geldim bir kaç form sonrasında üzerime birçok kablo bağlandı. İlk başlarda bayağı endişelendim; nasıl uyuyacağım bütün bu kablolarla diye sonrasında kafaya takmadan güzel bir uyku çekmeye çalıştım.

Uyku testinden kısa bir süre sonra doktorumla bir randevum vardı. Orta Şiddetle Uyku Apnesi Sendromu olduğumu ve CPAP cihazı kullanmam gerekeceğini söyledi.

İlk defa duyanlar için CPAP, “Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı” anlamına gelen “Continuous Positive Airway Pressure” baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Uyku Apnesini tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir cihazdır.

Uyku Apnesi, uyku sırasında kısmen veya tamamen hava yolunu tıkayan dil ve kaslarından kaynaklanır. Bir CPAP cihazı, boğaza basınçlı hava sağlayarak çalışır. Basınçlı hava, hava yolunu açık tutmaya yardımcı olur ve kişinin geceleri normal olarak nefes almasını mümkün kılar.

CPAP cihazı kullanılmasının faydaları, uyku sırasında daha düşük kan basıncı, daha iyi uyku, daha fazla enerji ve daha az ölüm veya felç geçirme riski. Ben duyduklarımdan sonra CPAP cihazı alacağım ve her şey bitecekti. Sadece daha hiçbir şey bilmiyordum, yolculuk daha yeni başlıyordu.

CPAP Cihazı raporum ve reçetem yazıldıktan sonra SGK başvurdum ellerinde cihaz olmadıklarını belirtiler ve dışarıdan alabilirsiniz bunun karşılığında da 702 TL geri ödeme yapacaklarını söylediler. Hemen SGK çevresinde bulunan solunum  cihazları satan firmalardan birine girdim çok büyük fark olamayacağını düşünerek fark ödemeden alabileceğim bir cihaz önerisine karşı koyamadan aldım. Orada yarım saatlik gözlemimde herkesin çoğunlukla böyle bir seçimde olduğunu gördüm ve en büyük hatayı burada yaptım. Cihazın nasıl kullanılacağını anlattılar ve gerekli belgeleri hazırladılar. SGK tekrar giderek cihazı onaylattım.

CPAP cihazıyla ilk gecem harikaydı diyebilirim deliksiz bir uyku çektim. Fakat sonraki geceler bana eziyet olmaya başladı gecenin yarısında maskemi çıkartıp atmaya başladım. Ayrıca cihazın sesinin de oldukça yüksek olduğunu fark ettim. Bir ayın sonunda tekrar doktoruma başvurdum. Bana maskemi değiştirmemi önerdi. Cihaza ödediğim paradan daha fazla bir ücret ödeyerek yeni bir maske satın aldım. Yine aynı şikayetler olunca tekrar maske aldım cihaza ilk etapta para ödememiştim fakat aksesuarlarına fazlaca para ödedim. 3. maskeyi almaya karar vermişken sorunun cihazdan da olabileceğini düşünerek yeni bir cihaz almak için araştırmaya koyuldum. Bu kadar ısrarcı olmamdaki amaç ilk günkü uyku deneyimimdi. En son ne zaman bu kadar iyi uyku uyudum hatırlamıyorum bile…

Araştırmalarım sonucunda ResMed S9 AutoSet cihazını almaya karar verdim o zamanlarda en iyi cihazdı. Bu tercihi yapmam beni ve eşimi oldukça mutlu etti. İnanılmaz sessiz ve rahat bir cihaz şimdi çok güzel uyuyorum etrafımı da rahatsız etmiyorum. 

 

Siz siz olun araştırmadan ve SGK tarafından karşılanan tutardaki ürünlere hemen atlamayın. Türkiye şartlarında ekstra ücret ödemek bize cazip gelmese de ilk başta yapacağınız ufak yatırımlar size muhteşem bir konfor ve tasarruf sağlayacaktır.

Cahit KAÇKAR

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *