CPAP Cihazları

CPAP Cihazı ile Seyahat: Kullanıcılar İçin Yaz Rehberi

Belki alıp başınızı gitmek istiyorsunuz belki de uzun yaz tatili döneminde farklı bir şehre/ülkeye gideceksiniz. Peki ya CPAP cihazı kullanıyorsanız? Nerede olursanız olun CPAP cihazınızı yanınızda götürmeniz gerekir peki bunu nasıl yapacaksınız? Bir çadırda bir otelde bir evde kalacak, seyahatinizi uçakla, gemiyle, otobüsle vb. yapacak olabilirsiniz; bu durumlarda cihazınızı nasıl kullanacağınızı bu yazımızda bulacaksınız.

İster iş ister eğlence için seyahat ediyor olun, CPAP cihazınızı evinizde bırakamazsınız! Uyku Apnesi tedavisi devam gerektiren bir tedavidir, bu nedenle uyku terapinizden “tatile çıkamazsınız”, CPAP cihazınızla seyahat etmeyi gözünüzde büyütmeyin. Yeni teknoloji bize, taşınabilir CPAP cihazlarıyla birlikte kolay bir seyahat sunuyor. Bu konuya ayrıca değineceğiz fakat şimdi, CPAP cihazı ile nasıl seyahat edeceğinizi ve hangi gerekli malzemelerin paketleneceğini bakalım.

Muhtemelen günümüzde seyahatin en göz korkutucu şekli uçmaktır. Seyahatinizden önce kontrol noktalarında beklemek istemiyorsanız önceden hazırlık yapmalısınız. CPAP cihazınıza zarar gelmesinden korkmayın, sizin için birkaç ipucumuz mevcut. Görevliler muhtemelen günde birkaç defa sizin gibi CPAP kullanıcısı görüyor. CPAP cihazınızı kontrol noktasına nasıl hazırlayacağınız konusunda birkaç ipucu:

Kontrol etme – CPAP cihazınızı bavulunuza koymayın. Bavulunuz kaybolduğunda cihazınızda kaybolmuş olur.

Yanınızda plastik poşet bulundurun – Cihazınızı dışarı çıkarmanız ve muayene için bir bölmeye koymanız gerekecektir, bu nedenle parçaları, sağlıksız kutularla doğrudan temas etmeyecek şekilde koymak için bir plastik poşet getirmenizi öneririz. Sonuçta, insanlar ayakkabılarını buraya koydu!

Artık güvenlikten geçtiniz uçağa binmeye hazırsınız. Uzun veya uluslararası bir uçuşunuz varsa, CPAP cihazınızı uçarken kullanmanız gerekebilir. Öyleyse, oturduğunuz bölgede elektrik prizlerinin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, cihazınızı takabilir ve evinizde olduğu gibi kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, uçuştan önce biraz araştırma yapın ve CPAP cihazları için opsiyonel seyahat pilini sipariş edebilirsiniz.

CPAP cihazınızı kampta nasıl kullanırsınız?

Bir doğa gezisine çıkmış olabilir kısa bir süre çadırda kalmanız gerekebilir. Her ne kadar doğada olsanız da horlama sesiniz etraftakiler tarafından duyulmayacağı anlamına gelmez. Kampa giderken CPAP cihazı ile seyahat etmeyi nasıl kolaylaştırabilirsiniz:

– Pilinizi getirin muhtemelen çadırınızdaki herhangi bir satış noktasına erişemezsiniz. CPAP cihazınız için opsiyonel pili önceden satın almanız gerekecek.

– Aracınızın aküsüne bağlayıp doğada kendinizi riske atmayın!

– Cihazınızı mümkün olduğunca hijyenik tutmak için ekstra bir filtre ve bazı maske mendilleri gibi ekstra sarf malzemeleri getirin.

– Seyahat için özel CPAP cihazı satın almayı düşünebilirsiniz. Sadece sırt çantanızla seyahat ederken bile büyük yer kaplamadan kolayca seyahat etmenizi sağlar.

Seyahat ederken kullanılabilecek temel ekipman

Çoğunlukla evde kullandığımız CPAP cihazının hangi ekipmanları yanınızda götüreceğinizi unutmanız olağandır. İşte bu yüzden CPAP cihazı ile seyahat ederken aşağıdaki gibi kullanışlı bir kontrol listesi gerekir:

Olmazsa olmazlar:

CPAP Cihazı
CPAP Maskesi
Hortum
Güç kabloları
Maske temizleme mendili
Distile Su Şişesi
Ekstra Filtreler (özellikle kamp veya açık havadaysanız!)

Ekstralar:

Pil (güç kullanmadan veya uçakta CPAP kullanacaksanız)
Uzatma kablosu
Hekiminizin telefon numarası, reçete ve tıbbi kartınız (her durumda!)
Güç Adaptörü (uluslararası seyahat edenler için)
Seyahat Çantası (varsa)
CPAP Tıbbi Kimlik Bagaj Etiketi

CPAP cihazı ile seyahat ederken ekipmanların zarar görmesi durumunda, fazladan bir maske ve hortum da alabilirsiniz. Şimdi, makinenizin büyüklüğüne ve yatağınızın yanında oturan tüm parçalara bakın. Tüm bunları bir taşıma çantasına kolayca sığdırabilecek misiniz? Sığmıyorsa, mini CPAP almayı düşünebilirsiniz.

Mini CPAP cihazının normal CPAP cihazından farkı nedir?

Bu iki tip cihaz arasındaki büyük farklılıkları ve neden CPAP cihazlarından göre seyahat etmenin çok daha kolay olduğunu aşağıda bulabileceksiniz.

 

 

– Daha küçük ve daha hafifler!

Küçük ve taşıması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu cihazların bazıları 500 gram altında ağırlığındadır. Ayrıca basitleştirilmiş bir tarza sahipler ve havalimanı gösterimlerini kolaylaştırıyorlar.

 

– Hızlı ve kolay kurulum!

Her ne zaman ve nerede kullanılırlarsa kullanılsın, bu mini CPAP cihazlarının kurulumu ve kullanımı inanılmaz derecede basittir.

 

– Süper ince hortum

Çoğu mini CPAP cihazı, sadece 15 mm’de ve herhangi CPAP maskesiyle uyumlu olan daha ince bir hortuma sahiptir.

 

– Seyahat çantası

Çoğu mini CPAP cihazlarının, paketlenmelerini ve gitmelerini kolaylaştıran seyahat çantaları vardır. Bazıları pil paketleri, seyahat boyutlu temizlik çözümleri veya daha fazlasını sunar.

 

– Seyahat aksesuarları

Birçok üretici seyahat aksesuarları yapar. Bazı mini CPAP cihazları susuz nemlendiricileri, Bluetooth bağlantısı, USB bağlantı noktalarından şarj yapma, yolda (veya gökyüzünde) ve daha fazla tedaviyi kolaylaştırmak için otomatik başlatma özellikleri var.

Şimdi CPAP cihazınızla seyahat etmek için gereken birçok bilgiye sahipsiniz. 

bpap maskesi tam yuz maskesi, kompresorlu nebukizator hangi durumlarda kullanilmali, nebulizatör hangi şartlarda kullanılır

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *