CPAP Cihazları

CPAP Cihazı Konfor Arttırma – Nemlendirici

Nemlendiriciler, Pozitif Havayolu Basıncı cihazından gelen havayı nemlendirir-ısıtır ve konforunu artırır.

Nemlendirme, tüm hastalar için gerekli değildir fakat sizinde aşağıdaki gibi belirtileriniz varsa bir nemlendirici ekleyerek çözebilirsiniz

-Burun tıkanıklığı, kuruluk veya hassasiyet
-Ağız solunumu (genellikle “ağız kaçağı” olarak anılacaktır)
-Kuru boğaz

tedavide bu belirtileri çözerek konfor ve kaliteyi artırır.

 

Vücut doğal nemlendirme işlemini nasıl yapar?

Vücudumuz solunum sistemini koruyan kendi kendini nemlendirme yöntemi vardır. Burundan nefes aldığınız sürece burun havaya nem ekleyerek hava yollarının kurumasına engel olur. Burun nemlendirme sürecinin üçte ikisinde görev üstlenir. Hava soluk yolundan geçerken daha da nemlenir akciğerlere ulaştığında hava ısınmış ve yeterince nemlenmiş olur. Burun her nefes verişte dışarı atılan nemin üçte birini tutar bunu daha sonraki nemlendirme için kullanır ve bu şekilde tasarruf etmiş olur.

 

Çevresel faktörler vücudun nemlendirme ihtiyacını etkiler mi?

Çevresel faktörler vücudunuzun nemlendirme süreci taleplerini artırabilir. Eğer çok kuru iklim seyahat ediyorsanız, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, veya tahriş olmuş sinüsler karşılaşabilirsiniz. Ayrıca aşırı soğuk iklimlerde soğuk havada bu belirtilerle karşılaşabilirsiniz daha az nemli olmaya meyillidir. Her iki durumda da, düşük nem vücudunuzun normal dengesi üzerinde ekstra bir yük getirmektedir.

 

Pozitif Havayolu Basıncı (PAP) vücudun kendi nemlendirme sürecine neden etkiler?

Burun normal şartlar altın görevini yerine getiren bir organdır PAP cihazı kullanımında ortam ne kadar nemli olursa olsun basınçlı hava sizi soğuk bir hava hissi verir. Bu durumda bazı kullanıcılarda burun bu fazladan yükü kaldıramaz ve işlevini yerine getiremez.

 

Ağzın nemlendirmede etkisi nedir?

Eğer ağzınızdan nefes alıyorsanız bu boğazda kuruluğa ve tahrişe neden olur çünkü nemlendirmenin üçte ikisinden burnumuz sorumludur. Ağzınızdan nefes alma üzerine birde Pozitif Havayolu Basınç(PAP) tedavisi eklenirse bu etkiler daha da fazla artar. Bunu önlemek için PAP cihazına nemlendirici ekleyebilirsiniz.

 

Pozitif Havayolu Basınçı(PAP) tedavisinde nemlendirici kullanmak yardımcı olur mu?

Nemlendirici yukarıdaki tüm belirtileri çözebilir, fakat her nemlendirici aynı etkiyi yapmaz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *