Tedavi İpuçları

CPAP Cihazı Kullanıcı Yorumları

Yılların verdiği bir birikim ile size genel bir profil çizmeye çalışacağım. Bir çok hastayla gerçekleşen söyleşilerimiz de CPAP hastaların yorumlarını burada bulabileceksiniz. Öncelikle şunu belirtmek isterim; hasta profili geniş yelpazede yer alıyor öğretmen olan işçi olan doktor olan üst düzey yönetici olan bilinen şirketlerin sahipleri vs listeyi uzatabiliriz.

Hastalar ilk defa CPAP cihazı kullandıklarında neler hissediyorlar:

Genel olarak bakıldığında kısa vadede bir çok durumun değiştiği fark eden hasta tam olarak nelerin değiştiği anlaması 1 aylık bir süreci kapsıyor. İlk günlerde gün içerisinde uykum gelmiyor olurken ilerleyen zamanlarda eski ve yeni durumları hakkında daha çok karşılaştırma yapabiliyorlar.

Bunlar başlıca;

-Ağız kuruluğunun olmaması

-Gece terlememe

-Gece kalp çarpıntısıyla ve boğularak uyanmaların olmaması

-Unutkanlığın ortadan kalkması

-Dikkat eksikliğinin ortadan kalkması

-Sosyal açıdan daha uyumlu olunması

olarak sayılabilir.

Peki hep mi olumlu şeyler oluyor hayır bazen olumsuz durumlarda karşılaşılabiliyor. Olumsuz dediğime bakmayın bunların birçoğu olumlu olarak çevrilebilecek sorunlar.

CPAP cihazı kullanmanın yan etkileri ;

– Baş ağrısı

– Burun kuruluğu

Nemlendirilmemiş havanın burun kurumasına bununda; burun kanaması, burun tıkanıklığı veya burun iltihabına neden olabilir. Isıtıcılı nemlendiricinin etkisini CPAP Cihazı Konfor Arttırma- Nemlendirici yazımıza göz atabilirsiniz.

– Göz kuruluğu

Göz kuruluğu genellikle maske kaçak sorunlarından kaynaklana bir problemdir. Sorunun çözümünü anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz. CPAP Cihazı Kullanırken Gözlerim Neden Kuruyor?

– Maske rahatsızlıkları 

CPAP maskesinden duyulan rahatsızlık çok çeşitli olabilir. Yüzde kızarıklar, burun üstünde oluşan bası yarası, kaçak problemleri vb. problemler, sorun çözümü anlattığımız CPAP Maskesi Sorunları: İpuçları, Püf Noktaları ve Ürünler yazımıza göz atabilirsiniz.

– Midede hava dolmuş hissi

Aerophagia(Hava Yutma), bir gece boyunca fazla hava yutulduğunda oluşur, sabah uyandığında ya da uyanırken şişirilmiş gibi hissedebilirsiniz. CPAP Cihazı Kullandığımda Neden Mideme Hava Dolmuş Gibi Uyanıyorum? yazımıza göz atın.

– Nefes vermede zorluklar

olarak sıralayabiliriz.

 

Bu sorunları ve faydaları çeşitlendirebiliriz. Artıları bir tarafa eksileri bir tarafa koyunca artıların çokluğu size CPAP cihazını kullanmanızın kaçınılmaz olduğunu gösterir. Çoğu uyku testine girmemiş fakat şüphe duyan kişilerle muhabbet ettiğimizde çağımızın da sıkıntısı olan zamansızlığın arkasına sığınarak (ki burada gece yapılacak bir testten bahsediyoruz ve gündüz iş hayatınızı etkilemiyor.) veya işinden izin alamayacaklarını belirterek – benim bakmam gereken bir ailem var diyerek (vahim durum her gece saatte sayıları 100’ü bulan nefes durmalarının birinde nefes alamaması durumunda ya hayata gözlerini yumacak ya da ailesine herhangi bir katkıda bulunamayak şekilde felçli olarak yaşamını sürdüreceğinin farkında olmaması) bu işi erteleme eğilimde olmaları beni oldukça düşündürmekte. İşin mutfağından gelen biri olarak bu tehlikeleri bilmem dolayısıyla basit bir olgu olarak bakmadığım ve her geçen gün yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlarda ne kadar korkmamız gerektiğini görmek beni daha da çok korkutuyor.

Çoğu kişi uyku apnesiyle tanıştığında bunun tedavisinin CPAP cihazı olduğunu öğreniyor ve araştırmaya koyuluyor. CPAP kullananlar bunu nasıl yorumluyor diye araştırıyorlar. Şunu belirtmeliyim ki çoğu insan güzel olan durumları dile getirmekten kaçınır fakat olumsuz durumları dile getirmek ve derdine çare bulmak için arara sorar araştırır ve bunun neticesinde CPAP cihazı hakkında veya herhangi bir tıbbi tedavi hakkında bir çok yanlış yoldan sapmış sadece kişisel sorunlarından yola çıkan yorumlar yazılarla karşılaşıyorsunuz. Şöyle bir düşünün bunun farklı bir yolu olsa size ve sizin gibi binlerce hastaya neden CPAP cihazları kullanımı öneriliyor. Ben her zaman söylerim sizin ilk defa duymanız veya ilk defa başınıza gelmiş olması bunun yeni veya bilinmeyen bir durum olduğunu göstermez, sadece siz yeni duyup öğreniyorsunuz.

Son olarak size tavsiyem interneti bir kaynak olarak kullanabilirsiniz fakat bunu tedavinizi değiştirmek veya farklı yöntemler denemek için kullanmayın. Hastalığınız bir yemek tarifi kadar basit ve düz bir şekilde ilerlemeyebilir. İnsan kompleks bir sistemdir ve bir yeri düzelteyim derken diğer yerlerinize zarar verirsiniz. Hatta buna bir örnek vermeden geçemeyeceğim bir arkadaşım kirpikleri uzatıyor diye internette okuduğu sarımsağı gözüne sürmüş ne mi oldu 20 dk. sonra gözleri şişti kızardı ve tabi ki soluğu hastanede aldı. Doktor ilaçlarla birlikte bir güzel nasihatte etti. Her duyduğunuza her gördüğünüze ona iyi gelene aldanmayın herkesin bünyesi farklıdır temel ihtiyaçlar aynı olsa da bunun nasıl alınacağı yöntemi farklıdır. Son bir cümleyle yazımı tamamlıyorum; Uyku Apne Sendromu teşhisi konulmuşsa CPAP cihazı veya bunun türevlerini kullanmanız kaçınılmaz, lütfen tedavinizi aksatmadan hemen başlayın.

Not: CPAP cihazı kullanıcılarının sorunlarının çözümü hakkındaki yazılarımız göz atabilirsiniz sorununuzun cevabı bulunmuyorsa bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

cpap cihazı kullanıcı yorumları, uyku apnesi cihazı kullanıcı yorumları, cpap cihazı yan etkileri, uyku apnesi cihazı yan etkileri, respirox cpap cihazı yorumları, satilik nazal maske, Cpap uyku cihazi bas agrisi yaparmi, philips uyku apnesi cihazı yorumları, respirox kullananlar, navigasyonu kim icat etmiştir, en pahalı uyku apnesi cihazı, Uyku apnesı cıhazı ne kadar elektırık yakar, uyku cihazı kullanan yorumlar, solunum cihazı kallanıcı yorumu, uyku apnesi için maske kullananların yorumu, uyku apnesi cihazları kullanan kişilerin yorumları, bpap herkes kullanabilir mi, respirox g2 cpap cihazı yorumları, oran nazal maske, burun kuculme cihazi etkileri, c pap vucuda yaramadi, CIHAZ FERKAZ AYL, cpap cihazı FAYDALARI, cpap kullananlar, devilbiss cpap yorumlar, en iyi uyku apnesi cihazı, hepsi burada kom resmet nasal meske fiyatları, yeni teknoloji uyku apnesi makinaları

İlgili Mesajlar

6 "CPAP Cihazı Kullanıcı Yorumları" ile ilgili düşünceler

 1. mehmet dedi ki:

  merhaba ilk önce bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim ben cpap cihazını bir haftadır kullanıyorum resmed s9 ancak bir haftadır hiç uykumu alarak kalkmıyorum aksine daha çok uykulu olarak uyanıyorum bu durum düzelir mi yoksa yeniden bi hekime danışmam mı gerekiyor teşekkür ederim

  1. CPAP Merkezi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,
   Yazılarımızı beğenmenize sevindik. 🙂

   CPAP cihazı düzgün bir şekilde kullanıyor ve uykululuk şikayetiniz devam ediyorsa;
   – Basınç yetersiz geliyorsa; Uyku Apne olmaya devam ediyor olabilir,
   – Basınç fazla geliyorsa; Merkezi Apne tetikleniyor olabilir,
   – Baskılanmış farklı uyku bozukluğu; periyodik bacak hareketleri, vb. olabilir.

   Cihazınız kayıt özellikli bir cihaz ise kayıt dökümü alarak doktorunuza başvurabilirsiniz. Kayıtlar basınçla ilgili bilgi verir fakat farklı bir rahatsızlık varsa bu durumda doktorunuz testi tekrar isteyebilir.

   Bilginize.
   İyi ve Sağlıklı Günler Dileriz.

 2. Cemil dedi ki:

  Merababalar cpap cihazini yeni kullanmaya başladım fakat kullanim esnasında cihaz havayı kesiyor arada derin nefes aldığımda tekrar çalışıyor cihaz arızalı mi yoksa normalmi

  1. CPAP Merkezi dedi ki:

   Merhaba Cemil Bey,

   CPAP Cihazları, çalışma prensipleri dolayısıyla basınç vermeyi kesmezler her daim hava vermeye devam ederler. Cihazınızda nefes vermeyi kolaylaştıran bir özellik varsa basıncı azaltır. Örnek vermek gerekirse; cihazınızı 10 mBar basınçta kullanıyorsanız bu özellik sayesinde nefes verirken basınç 3 seviyeye kadar azaltılır yani 7 mBar basınca düşer.

   PAP cihazlarını kullanırken derin nefes almanız gerekmez, normal nefes alıp verebilirsiniz. Burun maskesi kullanıyorsanız mutlaka ağzınız kapalı olmalıdır.

   Bu durumlar haricinde farklı bir sorun varsa teknik servise gitmeniz gerekir.

   Bilginize.
   İyi ve Sağlıklı Günler Dileriz.

 3. Onur dedi ki:

  Yorum gönderemiyorum

 4. sefmer dedi ki:

  ben sureklı uyuyorum uykumu alsamda.ıs yerınde otururken ve ayakta uykum gelıyor.balıkesırdekı doktor narkolepsı olabılır dedı burdakı testler yetersız dedı bursa ya ULUDAG UNV.NE GONDERDI.YUZDELIK ORAN VERIRLERMI VERIRLERSE 35 MI OLUYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *