CPAP Cihazı Kullanıcılarını Sinir Eden 5 Durum ve Çözümleri
Tedavi İpuçları

CPAP Cihazı Kullanıcılarını Sinir Eden 5 Durum ve Çözümleri

Uyku bozukluklarıyla tanıştığım 2003’den beri, CPAP tedavisine ilk başladığınızda, alışmanız gereken birçok yeni rutin olduğunu ve cihaza uyum sağlarken karşılaştığınız sorunlar sinir bozucu olabildiğini biliyorum.

İlk başlarda maskenin hacimli ve rahatsız olduğunu hissedebilir ve en sevdiğiniz pozisyonda uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Bir çok kullanıcı gibi CPAP cihazı ile uyumak sizi zorluyor ve kullanımdan vazgeçmekte çok mantıklı geliyor. CPAP cihazına alışmak bir süreçtir ve bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kendinize alışmak için belirli bir süre verin tabi bu süreler kısa değil uzun 6 ay gibi bir süre olsun.

Burada unutmamanız gereken; başlangıçta zor olsa da, alışırken ve alıştıktan sonrada çok fazla kazancınız olacak. Daha fazla enerji ve daha iyi bir genel sağlık elde edersiniz. Gelecek paragraflarda, yolun aşağısında cankurtaran olacak birkaç ürünle birlikte ipuçları paylaşacağım – ve sadece hayal kırıklıklarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir!

CPAP Cihazı veya CPAP Maskesi Çok Fazla Ses Yapıyor

CPAP cihazı veya ekipmanları bazen çok fazla gürültü yaparak uyumayı zorlaştırabilir. Bazı cihazlar 30’un üzerinde desibelde (konuşma seviyesinde) ses üretir; bu durumda, kendilerini hafif uyuyan olarak gören herkes için çok fazla olabilir. En iyi sonucu elde etmek için 26 desibel (fısıltı sessizliği) ve altındaki bir cihazı veya maskeyi düşünün.

 

Çözüm:

Philips Respironics DreamStation Auto CPAP Cihazı (25.8 desibel) ve ResMed AirSense 10 AutoSet(26 desibel) gibi daha sessiz bir cihaz veya ResMed AirFit P10 (21 desibel) gibi sessiz bir maske deneyin. Maske gürültüsünü azaltmak için şuan için Türkiye’de olmayan, hortumla maske arasında ek bir tampon sağlayan ve maskeye ulaşan gürültü miktarını azaltan Q-Tube CPAP Susturucu almayı düşünebilirsiniz. 

 

Önerim:

DreamStation sessiz bir cihaz olmasına rağmen farklı kullanıcılar DreamStation ses seviyeleri AirSense’e göre yüksek bulmuştur. Philips Respironics DreamStation vs ResMed AirSense 10: Hangisi Daha İyi? ResMed AirFit P10 kullananlar çok sevdiklerini, maske olup olmadığını bile anlamadıklarını söylediler. Ben de şahsen kullandım gerçekten vazgeçilmez bir maske, yıllardır gördüğüm ve aldığım geri dönüşlerde ResMed maskelerinin genel olarak çok sessiz olduğunu söyleyebilirim.

Yüzdeki Kızarıklıklar ve İzler

Hemen hemen her CPAP kullanıcısı, bir noktada, yüzlerinde kızarıklar görecek veya kafa bandından kaynaklı izlerle uyanacaktır.

Çoğunlukla bu durumlar maskenin gereksiz yere aşırı sıkılmasından dolayı olur. Bu problemler sizin de başınıza geliyorsa; bunu kolaylıkla çözebiliriz.

 

Çözüm:

Maskenin kaçaklarını engellemek için (CPAP Maskesi Kaçakları: Nedenleri ve Çözümleri yazımıza göz atın)  maskenizi çokça sıkmanız gerekiyorsa yıpranan silikonunuzu ve gevşeyen kafa bandını değiştirerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunları değiştirmek sorununuzu çözmezse;

– Maske kayışlarınıza bir yumuşaklık eklemeniz gerekebilir. Özellikle silikon kafa bandıyla birlikte paket içeriğinden böyle bir sargı çıkar bunları kullanabilirsiniz.

– Maske tipinizi değiştirin, burun yastıkçığı türündeki maskeler daha az temas noktasına sahiptir. Maske tipleri hakkında yazımızı inceleyebilirsiniz CPAP Maskesi Türleri Hakkında Kafa Karışıklığını Gidermek

– Burun üstünde oluşan iz, oyuk veya yaralara çözüm olarak jel ped kullanabilirsiniz. ResMed Gecko Jelli Burun Pedi

– Maske boyutunu değiştirin. Özellikle burun ve ağız burun maskelerinde uygun olmayan boyutu kullanım sonucunda bu şekilde izler ve kızarıklar oluşabiliyor.

 

Önerim:

Birçok kişi gereksiz yere ağız burun maskesi kullanmakta bu alışkanlığınızı değiştirerek burun maskesine geçiş yapın. Uzun süre aynı maskeyi kullanmak maske parçalarını esnetir ve kaçak olmaması için daha fazla sıkmanızı gerektirir. Burun yastıkçığı türündeki maskelere alışmanız biraz zaman alabilir fakat bundan sonraki süreçte harika bir süreç geçireceksiniz. Ben şuanda bu türden bir maske kullanıyorum. Özellikle en çok rastladığım konuların başında uygun olmayan boyutta maske kullanımı izlere, kızarıklara ve hatta burun kemerinde yaralara neden olmaktadır. Maske boyutunu seçerken mutlaka kılavuzunda yer alan boyutlandırma cetvelini kullanın. Her marka ve modelin boyutları standart değildir, birbirinin yerini tutmaz.

Maske Kaçakları

Maske kaçakları sinir bozucudur ve çoğunlukla insanlar bunla mücadele ediyor. CPAP maseksi kaçak yaparsa, sesten uyuyamazsınız ve en önemlisi tedaviden tam olarak faydalanamazsınız. Çoğu kişi maske kaçaklarını engellemek için genellikle maskeyi sıkarlar. Fakat bu sorunu çözmekle birlikte farklı bir soruna neden olur: kızarıklıklar ve izler. Ayrıca bir maskeyi çokça sıkıştırmak acı verebilir ve burun üzerinde yara olabilir.

Çözüm:

Maskenin kaçaklarını engellemek için (CPAP Maskesi Kaçakları: Nedenleri ve Çözümleri yazımıza göz atın)  maskenizi çokça sıkmanız gerekiyorsa yıpranan silikonunuzu ve gevşeyen kafa bandını değiştirerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Maske boyutunu veya tipini değiştirin. 

 

Önerim:

Maske kaymalarından kaynaklanan bir kaçak varsa yüzünüzü yatmadan önce ve maskenizi her gün yıkayarak yağdan ve kirden arındırın. Çift silikonlu maskeleri tercih edin. Bir CPAP/BiPAP Yastığı kullanmayı düşünün.

Kuru Ağız, Kuru Burun, Çatlak Sinüsler

Ağız kuruluğu, herhangi CPAP kullanıcısında, özellikle de ağzından nefes alan birisinde olabilecek bir durumdur. CPAP kullanıcılarında farklı bir sorunda kuru burun veya çatlamış sinüslerdir. Bu kolayca düzeltilebilen fakat büyük bir problemdir.

 

Çözüm:

Hemen hemen her CPAP cihazına bir ısıtıcılı nemlendirici eklenebilir veya halihazırda vardır. Isıtıcılı Nemlendiricilere su koyulur ve size gelen havayı ısıtma fonksiyonuyla ısıtır ve nemlendirir.

 

Önerim:

CPAP tedavisinde kuru ağız, burun ve çatlamış sinüslerden dolayı acı çekmenize gerek yoktur. Ben de CPAP cihazımda nemlendirici kullanıyorum ve bu benim için “lüks” değil. Eğer bu sorunlarla mücadele ediyorsanız siz de mutlaka nemlendirici almalısınız. Konforunuzu üst düzeye taşımanız için bile kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu yazımıza göz atın CPAP Cihazı Konfor Arttırma – Nemlendirici

Hortumda veya Maskede Oluşan Su

Hortumda ve maskede oluşan su büyük bir problemdir. Isıtıcılı Nemlendirici kullanırken özellikle gece içerisinde ortamın havasının düşmesi sonucu hortumdan geçen nemli hava (su buharı) yoğunlaşarak tekrar suya dönüşür ve damlacık oluşturur. Bu damlacıklar basınçla birlikte yürüyerek maskede su birikmesine neden olur. Bu su hem fokurdama sesi çıkmasına neden olur hem de yüzünüze su sıçratır.  

 

Çözüm:

Hortum kılıfı veya ısıtıcılı hortum kullanmak havayı sabit sıcaklıkta tutmayı sağlar. Isıtıcılı hortum havayı sabit bir sıcaklıkta tutmak için hortumda ısıtma telleri kullanır ve havayı hortum içinde hareket ederken aktif olarak ısıtır.

Bu yöntemlerin tümü “damlacıklaşmayı” veya maskede oluşan suyu önlemeye yardımcı olur ve CPAP cihazınızı kullanmayı daha rahat ve konforlu hale getirir.

 

Önerim:

Isıtıcılı hortum çıkmadan önce hortumda su birikmesi ve yüzüme sıçrayan sularla uyanmışlığım vardır. O zamanki ilk çözümüm hortumu yorgan,battaniye altına sokmak oldu fakat bu gece içerisinde kontrol edilmeyen bir durumdu. Sonrasında hortum kılıfı kullandım. Şimdiki teknolojilerde ısıtıcılı hortumlar bu işlemi gayet başarılı halde götürüyor. İlk CPAP makinemde ısıtmalı bir hortum vardı, bu yüzden ömrünü hiç tanımadım. Eğer bu sıkıntılarla mücadele ediyorsanız, Hortum Kılıfı veya Isıtıcılı Hortum gibi hortum konfor öğeleri eklediğinizde kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Umarım bu yazımız yaşadığınız problemleri çözmenize yardımcı olmuştur. Bu sorunlarla veya farklı bir sorunla mücadele ediyorsanız, her zaman bir çözüm olduğunu bilmelisiniz. Uyku apnesiyle rahat bir yaşam sürdürmeye çalışırken, çoğu ürün ve basit değişiklikler size yardımcı olabilir. Şimdi zorlanıyor olabilirsiniz, fakat bu günler çabuk geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *