İlkbahar mevsimi geldi havalar ısındı ve  ağaçlar çiçeklenmeye başladı. Ağaçların yeşillenmesi muhteşem olsa da, çiçek açması ve polenlerini hava bırakması alerjilere yola açabilmektedir. İlkbahar alerjilerinin birçoğu kaşıntılı boğazlar ve tıkanık burunlar gibi semptomlarına neden olur. Yatma zamanı geldiğinde, özellikle de CPAP cihazı kullanıyorsanız alerjinizin olması iyi bir uyku uyumanıza engel olur. Öksürme, hapşırma ve burun çekme gibi sorunlar iyi bir gece uykusunun alınmasını engeller.

Bahar alerjilere karşı rahatlık sağlayacak birkaç ipucu.

Alerjiniz Varsa Nasıl İyi Uyursunuz

Alerjisi olan PAP kullanıcısı, bahar alerjisinde rahat uyku uyumak için bu dört basit öneriyi yapmalıdır.

Çarşaflarınızı Yıkayın

Rahat bir gecenin anahtarı, taze temizlenmiş çarşaflardır. Yıl boyunca düzenli olarak çarşafları temizlemesi tavsiye edilirken, ilkbaharda bu daha da önemlidir. Polen ve diğer alerjenler, hafta boyunca, açık pencerelerden veya kıyafetlerinizden çarşafınıza toplanabilirler. Bu durum sizi gece boyu alerjenlerle birlikte uyumanıza neden olur. Çarşaflarınızı olabildiğince sık yıkayın, özellikle yüksek polenli bir alanda yaşıyorsanız. Yatağınızın polen içermediğinden emin olmak için birkaç rotasyon yapabilirsiniz. Ayrıca, çoğu markadaki sert kimyasallar bazen sorunu daha da kötüleştireceğinden, kokusuz deterjanlara dönün. Daha doğal, daha iyi.

Yataktan Önce Duş

Yatağınızı temiz tutmak istediğiniz gibi, kendinizi temiz tutmak istersiniz. Gün boyunca, cildiniz, saçınız ve kıyafetleriniz poleni toplar. Yatağa girmeden önce çamaşırlarınızı çamaşır makinesine atın ve hızlı bir duş yapın. Bu sadece alerjenlerin yatağınızın içine girmesini engellemez, aynı zamanda sıcak bir duş da uzun bir günün ardından rahatlamak ve gevşemek için harika bir yoldur ayrıca buhar sinüslerinizi temizler. Saç ve yüzünüze odaklanın, bu alanları durulamak gece boyunca gözlerinizden, burnunuzdan ve ağzınızdan polen gelmesini önler.

CPAP Cihazını Temizleyin

Bahar temizliğini yaparken CPAP cihazınızın temiz olduğundan emin olun. CPAP cihazınızı her gün temizlemek, diğerleriyle aynı nedenlerden dolayı önemlidir: alerjen oluşumundan kaçınmak. CPAP cihazını temiz tutmak için iyi bir ilk adım, yatağınızdan önce yüzünüzü yıkamaktır, ancak maske, hortum ve nemlendiricinizde polen ve diğer alerjenler yine de birikebilir. Ayrıca, temizlenmesi veya değiştirilmesi gerektiğine bakmak için filtrenizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. CPAP cihazı ve alerjiler dikkat edilmediği takdirde tehlikeli bir ilişki kurma potansiyeline sahiptir, bu yüzden ekipmanınızı temizlemeye özen gösterin!

Doğru Ekipmanı Kullanın

Alerji ve uyku söz konusu olduğunda burun tıkanıklığı büyük bir sorun haline gelmektedir. Alerjisi olan bir CPAP kullanıcısı, tıkalı burunları hafifletmek için doğru ekipmanı kullandığınızdan emin olun. İnsanlar burun tıkalı uyurken ağızlarından nefes alma eğilimi gösterirler. CPAP cihazı ile birlikte burun maskesi kullanıyorsanız bu sizin için ideal olmayabilir. Burun tıkalı olduğunda ağızdan da nefes almak için  ilkbahar mevsiminde ağız burun maskes maskesi kullanmayı düşünmelisiniz. Ayrıca nemlendiriciniz yoksa mutlaka cihazınıza nemlendirici özelliğini eklemelisiniz. Bu kuru burun kanallarını azaltmak için bir fayda sağlarken havadan gelebilecek alerjenlerin suda asılı kalmasını sağlayabilir.

Özellikle CPAP cihazı kullanıyorsanız, alerjilerin nasıl geldiğini anlamak zor olabilir.

Polenin mükemmel bir gece uykusuna bölmesine izin vermeyin ve en üst düzey konfor için doğru CPAP cihazı ekipmanını kullanırken uyku alanınızı temiz tuttuğunuzdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *