Türkiye’de 20 kişiden 1’inin Uyku Apne Sendromu’na sahip olduğu tahmin edilmektedir. Uyku Apne Sendromu, her yaştan ve cinsiyetten insanları etkileyen bir durumdur.

Bu rahatsızlığa teşhis koyulmuş kişilerin çoğu, uyurken düzenli nefes almayı sağlamaya yardımcı olmak için CPAP(Sürekli Pozitif Havayolu Basınç) cihazı veya diğer PAP cihazları kullanır. CPAP cihazları Uyku Apne Sendromu için en çok reçete edilenler arasındadır.

CPAP cihazı kullanan bazı kişiler kuru gözlerden şikayet eder. CPAP kullanıcıları arasında yaygın bir şikayet. Nedenleri ve çözümleri bilirseniz, gözlerinizi o kadar iyi koruyabilir ve kuru gözlerin rahatsız edici semptomlarından kurtulma şansınız olur.

CPAP Cihazı Kullanımda Kuru Gözlerin Belirtileri

Kuru gözler, gözyaşlarınızın gözleri yeterli nemlendiremediğinin işaretidir. Aşağıda kurumuş gözleri işaret eden bazı belirtilere yer verilmiştir.

Gözlerde yanma ve acı hissi
Gözlerde çizik hissi
Gözlerde kızarıklık
Gözlerde ışığa duyarlılık
Bulanık görüş
Geceleri sürüş zorluğu
Gözlerinde bir şey olduğu hissi

CPAP cihazınız kuru gözlerinizin nedeni olabilir, ancak olası tek neden bu değildir. Bu belirtileri yaşıyorsanız, kuru gözleriniz olabilir.

CPAP cihazı kullanıyorsanız ve cihaz kullanmaya başlamadan önce bu semptomları yaşamamışsanız, CPAP cihazınız kuru gözlerinizin nedeni olabilir.

CPAP Cihazı / Kuru Gözlerin Sebepleri ve Nedenleri?

CPAP cihazı kullanırken kuruyan gözlere neyin neden olduğunu merak mı ediyorsunuz? CPAP cihazı kullanırken kurumuş gözlerin tüm olası nedenleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

 

CPAP Maskesi Kaçakları

CPAP kullanıcıları arasında göz kuruluğunun en yaygın nedenlerinden biri basit bir hava sızıntısıdır. Maskelerinizi burnunuza ve gözlerinize yakın tutarsınız. Gözlerinize bu kadar yakın bir yerde hava kaçağı olması, gözlerin anında kurumasına ve sizi çok rahatsız etmesine neden olabilir.

Maskenizdeki kaçaklar cihaz basınç ayarlarının ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak, her gece gözlerinize doğru gelen ve kurumasına neden olan hava olabilir.

 

Gözlere Doğru Gelen Hava

Kaçak olan CPAP maskesi havayı gözlerinize doğru vererek, gözlerinizi çabucak kurutur. Odanızdaki diğer hava kaynakları da aynı rahatsızlığa neden olabilir.

Bunlar; vantilatörler, klima, pencere ya da portatif klima üniteleri gibi şeyleri içerir. Bunlar havanın gözlere  doğru gelmesine neden olabilir.

 

Sağlık Sorunları

Bazı sağlık sorunları, uyurken göz kapaklarının tamamen kapanmasını zorlaştırır. Normal koşullarda bu zorluğun üstesinden gelebilecek olsanız da, CPAP maskesi kaçağı veya uyurken odanıza akan diğer hava kaynakları ekstra olumsuzluk yaratarak kuru göz koşullarını şiddetlendirir.

Aşağıda sunulan çözümler, kuru göz probleminizin kaynaklarını tanımlamanıza yardımcı olacaktır, böylece gözlerinizin rahatlığını ve sağlığını korumak için uygulanabilir bir çözüm bulabilirsiniz.

CPAP Cihazı Kullanırken Kurumuş Gözler için Çözümler

Kuru gözler rahatsız edicidir. Bu durum aynı zamanda gözlerinizin yüzeyine zarar verebilir, göz enfeksiyonlarına neden olabilir ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. Özellikle gözlerinizi yorucu kullanma gerektiren günlük faaliyetlerde bulunuyorsanız. Yeni CPAP maskesi kurumuş gözler sorununuzu aşmanıza yardımcı olur.

 

Göz Nemlendiricileri Kullanın

Tavsiye edilen çözümlerden biri, gece yatmadan önce göz nemlendiriciler kullanmaktır. Gözyaşı kuruluğuna karşı daha geniş bir koruma sağlayan jel ve merhem yapıda olan nemlendiricilerde mevcuttur. Bunun için doktorunuzla veya eczacınızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Maskenizdeki Kaçakları Bulun ve Düzeltin

Düzeltilecek ilk yer genellikle CPAP maskenizdir. Kaçaklar maskenizi değiştirmeye neden olabilir. Gerçi yiine de maskenizin değiştirilmesi gerekmeyebilir.

Maskenizi cildinize tam oturacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Maske silikonunda bozukluk var silikonu değiştirmeniz gerekir. Kaçakları önlemek burun tipinizden kaynaklı mümkün değilse; Havanın kaçmasını önleyen daha iyi bir sızdırmazlık oluşturmak için Burun Yastıkçıklarını deneyebilirsiniz. 

 

CPAP Maskenizi İyice Temizleyin

CPAP maskenize tam bir temizlik yapmayı unutmayın. Özellikle uzun süredir(30 gündür) yapmadıysanız. Önerimiz haftada bir temizlik yapmanız (Bkz. CPAP, BiPAP Cihazı ve Maske Bakımı). Kir ve yağlar maskenin yüzünüze yeterince yapışmasını önler, sızdırmazlığı bozarak hava kaçağına neden olur.

CPAP Cihazı Kullanırken Kuru Gözler İçin Denenecek Diğer Şeyler

Cihaz basınç ayarını düşürme ya da basıncı yavaş yavaş yükseltmek için doktorunuzla konuşun, böylece basıncın kaçağa neden olması daha az olasıdır.

Ağız solumasını önlemek için ağzı kapalı olarak uyuyun.

Uyku pozisyonunuzu değiştirin veya maskeyi uyurken yerinde tutmak için ek konfor ürünleri(Bkz. Contour CPAP/BiPAP Yastığı) kullanın.

CPAP maskenizi veya kafa bandını değiştirin. Özellikle de, en son değiştirdiğinizden bu yana 6-12 ay olmuşsa.

Kurumuş gözlerle yaşamak rahat değildir ve genel göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olur. Kuru gözlerinize neyin neden olduğunu bulmak, onu çözmek için çok önemlidir. 

Kuru gözlerin nedenlerini ve size özel çözümleri belirlemenize yardımcı olması için uyku doktorunuzla bu sorun hakkında konuştuğunuzdan emin olun.

cpap göz kızarması kanlanmasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *