Tedavi İpuçları, Temizlik & Bakım, Yaygın Sorunlar

CPAP Cihazı Kullanırken Mevsimsel Alerjiye Nasıl Engel Olursunuz?

Burun akıntısı, sürekli hapşırmak ve rahatsız edici kaşıntı hissi, mevsimsel alerjilerin belirleyici özellikleridir. Mevsimsel alerji semptomları öngörülebilse de, bunların ortadan kaldırılması her zaman kolay değildir. Yatma zamanı geldiğinde, özellikle de CPAP cihazı kullanıyorsanız alerjinizin olması iyi bir uyku uyumanıza engel olur. Öksürme, hapşırma ve burun çekme gibi sorunlar iyi bir gece uykusunun alınmasını engeller.

Bahar alerjilere karşı rahatlık sağlayacak birkaç ipucu.

Alerjiler, yılın herhangi bir zamanında bireyleri etkileyebilir. Evcil hayvan kılı, kepek, küf veya toz akarları gibi alerjen maddeler her ortamda az yada çok vardır. Bunu yanında yılın belirli zamanlarında ortaya çıkan (özellikle bahar aylarında) mevsimsel alerjiler de vardır. 

Ağaç poleni veya ot ve tahıl poleni nedeniyle ilkbaharda ortaya çıkma eğilimi gösteren alerjilerin aksine, sonbaharda meydana gelen alerjilerin büyük kısmı kanarya otu kaynaklıdır. (Kanarya otu polenlerinin yoğunluğundaki artış eylül, hatta ekim sonuna kadar sürmektedir. Buradan şehrinizin polen riskini görebilirsiniz. Örn. İstanbul Polen Etkinliği)

Alerji yapan madde alerjen olarak bilinir. Alerjenlere cevap olarak, hapşırma, burnunuzdaki kaşıntı, ağız, gözler ve boğazda şişme gibi tanıdık semptomlara yol açar. Alerjilerde ateşiniz yükselmez; bu durum alerjilerin soğuk algınlığı veya gripten ayırt etmeye yardımcı olur. Belirtiler alerji mevsimi boyunca birkaç hafta sürebilir.

Alerjiniz Varsa Nasıl İyi Uyursunuz

Alerjisi, kişilerin kendini rahatsız hissetmesine ve iyi bir gece uykusu almasına engel olabilir. Bir de CPAP cihazı kullanıyorsanız bu sizin için büyük bir endişeye dönüşür. CPAP cihazı kullanırken mevsim alerjileriyle mücadele etmek için aşağıdaki ipuçları durumunuzu iyileştirebilir.

Çarşaflarınızı Yıkayın

Rahat bir gecenin anahtarı, taze temizlenmiş çarşaflardır. Yıl boyunca düzenli olarak çarşafları temizlemesi tavsiye edilirken, ilkbaharda bu daha da önemlidir. Polen ve diğer alerjenler, hafta boyunca, açık pencerelerden veya kıyafetlerinizden çarşafınıza toplanabilirler. Bu durum sizi gece boyu alerjenlerle birlikte uyumanıza neden olur. Çarşaflarınızı olabildiğince sık yıkayın, özellikle yüksek polenli bir alanda yaşıyorsanız. Yatağınızın polen içermediğinden emin olmak için birkaç rotasyon yapabilirsiniz. Ayrıca, çoğu markadaki sert kimyasallar bazen sorunu daha da kötüleştireceğinden, kokusuz deterjanlara dönün. Daha doğal, daha iyi.

Yatmadan Önce Duş

Yatağınızı temiz tutmak istediğiniz gibi, kendinizi temiz tutmak istersiniz. Gün boyunca, cildiniz, saçınız ve kıyafetleriniz poleni toplar. Yatağa girmeden önce çamaşırlarınızı çamaşır makinesine atın ve hızlı bir duş yapın. Bu sadece alerjenlerin yatağınızın içine girmesini engellemez, aynı zamanda sıcak bir duş da uzun bir günün ardından rahatlamak ve gevşemek için harika bir yoldur ayrıca buhar sinüslerinizi temizler. Saç ve yüzünüze odaklanın, bu alanları durulamak gece boyunca gözlerinizden, burnunuzdan ve ağzınızdan polen gelmesini önler.

CPAP Cihazını Temizleyin

Bahar temizliğini yaparken CPAP cihazınızın temiz olduğundan emin olun. CPAP cihazınızı her gün temizlemek, diğerleriyle aynı nedenlerden dolayı önemlidir: alerjen oluşumundan kaçınmak. CPAP cihazını temiz tutmak için iyi bir ilk adım, yatağınızdan önce yüzünüzü yıkamaktır, ancak maske, hortum ve nemlendiricinizde polen ve diğer alerjenler yine de birikebilir. Ayrıca, temizlenmesi veya değiştirilmesi gerektiğine bakmak için filtrenizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. CPAP cihazı ve alerjiler dikkat edilmediği takdirde tehlikeli bir ilişki kurma potansiyeline sahiptir, bu yüzden ekipmanınızı temizlemeye özen gösterin!

Doğru Ekipmanı Kullanın

Alerji ve uyku söz konusu olduğunda burun tıkanıklığı büyük bir sorun haline gelmektedir. Alerjisi olan bir CPAP kullanıcısı, tıkalı burunları hafifletmek için doğru ekipmanı kullandığınızdan emin olun. İnsanlar burun tıkalı uyurken ağızlarından nefes alma eğilimi gösterirler. CPAP cihazı ile birlikte burun maskesi kullanıyorsanız bu sizin için ideal olmayabilir. Burun tıkalı olduğunda ağızdan da nefes almak için ağız burun maskesi maskesi kullanmayı düşünmelisiniz. Ayrıca nemlendiriciniz yoksa mutlaka cihazınıza nemlendirici özelliğini eklemelisiniz. Bu kuru burun kanallarını azaltmak için bir fayda sağlarken havadan gelebilecek alerjenlerin suda asılı kalmasını sağlayabilir.

Özellikle CPAP cihazı kullanıyorsanız, alerjilerin nasıl geldiğini anlamak zor olabilir.

Polenin mükemmel bir gece uykusuna bölmesine izin vermeyin ve en üst düzey konfor için doğru CPAP cihazı ekipmanını kullanırken uyku alanınızı temiz tuttuğunuzdan emin olun.

Alerjenler, bakteri, virüsler ve kötü kokulara karşı ResFit Ozon Cihazı!

ResFit, aktif oksijen üreterek mikropları ve bakterileri sterilize etmek için kullanılır. Ozon (O3) olarak da bilinen aktif oksijen, ResFit’in CPAP cihazınızdaki bakteri, küf veya virüslerden kurtulmak için kullanılan güvenli bir dezenfektan cihazıdır.

Çanta Aksesuarları mail

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *