CPAP Cihazları, Yaygın Sorunlar

CPAP Cihazı Kullanmama Rağmen Neden Hala Yorgun Kalkıyorum?

Uyku Apne Sendorumu teşhisi konuldu ve tedavisi için CPAP cihazı kullanmaya başladınız. CPAP cihazı ve CPAP maskesi gibi aparatlarla uyumaya hiç kimse alışkın değildir. Yeni oda arkadaşınızı uyku rutininize dahil etmeniz biraz zaman alabilir. CPAP cihazı kullanmaya başlar başlamaz önceden olan Uyku Apnesi semptomlarını yaşamamaya başlarsınız. Fakat bazı durumlarda bazı semptomlar devam edebilir, daha önceki gibi yorgun ve hatta daha da kötüye gittiğini hissediyor olabilirsin. Bu yazımızda, CPAP cihazı kullanmaya başladıktan kendinizi neden daha iyi hissetmediğinizin nedenleri ve daha iyi hissetmek için neler yapabileceğinizi bulacaksınız.

CPAP tedavisine başladıktan sonra bazı kişiler aynı veya daha kötü hissedebilmektedir. Bu durumdan korkmayın, bunları aşmak için CPAPMerkezi her zaman sizin yanınızda!

[custom_textbox title=”İşin püf noktası” title_fontsize=”24″ text_content=”Tutarlı olmak, size destek veren satıcı firmaya sahip olmak, doktorunuzla açık iletişim kurmak ve kendinize birkaç ay zaman vermektir.” content_fontsize=”16″ border_color=”#dd3333″]

CPAP cihazından en iyi şekilde yararlanmak için okumaya devam edin.

Bu bir maraton kısa mesafe koşusu değil

CPAP tedavisinin zaman alacağını söylediğimizde, bunu sadece birkaç gün veya hafta olarak aldılamayın. Yeni kullanıcıların birçoğu, deliksiz uykunun faydalarını hissetmeye başlaması aylar alabileceği konusunda araştırmalar bulunuyor. Bir araştırma, CPAP cihazından fayda görmeye başlamadan önce her gece CPAP cihazını kullanmanız gerektiğini belirtir. CPAP tedavisi, kısa mesafe koşusu değil, bir maratonun mükemmel bir örneğidir.

Uzun yıllardır oluşan uyku açlığını hemen kapatmak ve mükemmel uykular çekmek hemen gerçekleşmeyebilir. Uyku rutininizi daha iyi hale getirmek vücudunuzun alışması biraz zaman alır.

İyi haber şu ki bu süreç sonunda, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Tutarlılık önemlidir

CPAP tedavinize alışmak başlangıçta zaman ve enerji kaybı gibi görünse de pes etmeyin!

Terapiyi bırakanlar, uyku apnelerinin zamanla daha da kötüleştiğini söyleyecektir. Bu durumu aklınızdan çıkarmamanızı öneririm. Tedavi edilmeden çeken her gün durum daha da kötüleşir ve tedavi de zorlaşır. Tutarlı olmak her durumdaki gibi burada da anahtar rol oynar. CPAP cihazını sürekli bir şekilde kullanmaya devam etmek, uzun vadede size çok çok fayda sağlayacaktır.

CPAP’ınızı Kullandıktan Sonrada Yorgun Hissedebilirsiniz

CPAP tedavisine ilk başladığınızda tedaviye alışmanız biraz zaman alır. Başlangıçta CPAP cihazını kullandıktan sonrada daha kötü hissedebilirsiniz.

Bir çok şeye alışmalısınız:

Yüzdeki ve boğazdaki baskı hissine
Büyük maskenin kaçak yapmaması için uyku pozisyonunu değiştirme
Oda da ekstra eklenen gürültü
Gece maskeyi çıkarma ve hatırlamama

Tüm bunlardan, üstesinden gelinmesi en zor olan şey gece maskeyi çıkarmaktır. Maske yüzünde değilse yani cihazı kullanamıyorsanız kötü hissetmeniz oldukça olağandır.

Birçok nedenden dolayı CPAP cihazını kullandıktan sonra daha kötü hissedebilirsiniz. Bunlar:

Maske kaçakları
Klostrofobi
Uyku pozisyon değişikliği
Gürültü

Uyku Apnesi tedavisinin başlangıcında bir kişinin iyi yönde birçok değişikliklere neden olabileceği gibi değişiklik olmadan rahatsız olmaya devam etmek de bir ihtimaldir. Zamanla, CPAP kullanmanın avantajlarından yararlanarak çok daha iyi hissedeceğiniz bir noktaya gelirsiniz. Kendinize hedefler belirlemelisiniz. CPAP cihazını kullanmaya başlarken tabi ki tüm gece kullanmak ve rahat etmeyi amaçlarsınız. Fakat olumsuz durumlarda bu hedefler çokta gerçekçi olmaz. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda kendinize daha olabilir hedefler koyarak ilerleyebilirsiniz. CPAP cihazını kaç saat kullanacağınızı kendinize hedef koyarak belirleyebilirsiniz. Çalışmalarda en az 4 saat kullanmak gerektiği belirtilse de tamamen kullanmayı bırakmak yerine 2 saat 3 saat hatta bir saat bile kullanmayı kendinize hedef koyabilirsiniz. Burada önemli olan tutarlılıktır, her gün aynı süre kullanmaya özen göstermelisiniz. Zaman geçtikçe, CPAP cihazını kullanmaya alışacak maskenin varlığını umursamayarak rahat bir uykuya sahip olacaksınız.

Yazımızın geri kalanında, sonuçları iyileştirmek ve hızlandırmak için CPAP cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını birlikte bulacağız.

Kötü deneyimlerini hatırlayın

Kendinize neden CPAP tedavisine ihtiyaç duyduğunuzu sıkça kendinize hatırlatın. Nedenleri bizi hedefimize ulaştıran en önemli etkendir. Gece yaşadığınız kötü deneyimleri gündüz düşen yaşam kalitenizi hatırlayın. Bu durum sizi teşvik ederek cihaz kullanımınızı artıracaktır. Cihaz kullanımı hakkında konuşmak ve bilgi almaktan da çekinmeyin. Size çözülmeyecek gibi gelen sorunlar çok basit olabilir. Yaşadıklarınızı ve sorunlarınızı anlatmak için bize yorum kısmından veya soru platformumuz üzerinden yazın.

Mükemmellik için alıştırma yapın

CPAP cihazı ve ekipmanlarınıza alışmak için pratik yapabileceğiniz birkaç yöntem:

Maskeye alışmak için, uyanıkken takın.

CPAP cihazı basıncına alışmak ve uyum sağlamak için, TV izlerken veya kitap okurken, maskenizi takıp cihazınızı çalıştırın. CPAP maskesinde hava basıncını ne kadar fazla tecrübe ederseniz, buna o kadar hızlı alışırsınız.

CPAP tedavisine başlayanlar, birçok cihazda bulunan “rampa” özelliğinden de yararlanın. Bu ayar tam basınca başlamak yerine basıncı kademeli olarak yükseltir. Otomatik CPAP cihazında başlangıç basıncınız en düşük olan 4 cmH2O ise bu özelliği açmanıza gerek yoktur. 

Doktorunuzla Konuşun

CPAP terapi deneyiminiz hakkında doktorunuzla açık iletişim, özellikle ilk başlangıçta çok önemlidir. Her birey ve durum farklıdır, bu nedenle doktorunuzun deneyiminizin nasıl gittiğini ve yaşadığınız sorunları veya endişeleri bilmesini sağlayın.

Doktorunuzun daha önce gördüğü bazı problemler olabilir ve deneyimlerinizi detaylı olarak anlatırsanız çözmenize yardımcı olabilir. Nispeten basit çözümlerle ilgili bazı problemler de olabilir; maske kaçakları, hatalı hava basıncı ve maske rahatsızlığı bulunur. Doktorunuzla açık iletişim, için erken olduğunu düşünmeyin, daha iyi hissetmeniz için geçiyor olabilirsiniz.

CPAP cihazıyla kullanmaya alışmanın zor olabileceğini biliyoruz, ancak zamanla daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca CPAP kullanıcılarına rahatlık sağlamak için özel olarak tasarlanmış ürünleri de kullanabilirsiniz. Hangi konfor ürünlerine ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, yaşadığınız CPAP sorunlarına bağlı olarak bunları tanımlamanıza yardımcı olabiliriz.

Yazımızı beğendiysen yan taraftan haber bülteni formunu doldurmayı düşünebilirsin! En son CPAP cihazı kullanımı, problemleri ve çözümleri ile ilgili haberleri, yeni cihazlar ve maskelerden haberdar olmak isteyebilirsin. Bu bültene abone olarak, CPAP cihazı kullanım sürecinde yalnız kalmayacaksınız! 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *