1981’de Profesör Colin Sullivan ve Sydney Üniversitesi’ndeki meslektaşları, obstrüktif uyku apnesi (OSA) için ilk başarılı non-invaziv tedavi olan sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) buldu ve geliştirdi.

Teknolojiyi patentlendirmiş olan Lancet’teki başarılı sonuçları yayınladıktan sonra, bu yaşam teknolojisini ticarileştirmeye yardımcı olmak için uyumlu bir ortak aradı. 1986’da Dr. Peter Farrell’e ulaştı.

1987’de Farrell, Baxter adına, CPAP prototipini daha da geliştirmek ve şiddetli uyku apnesi olan bir grup hasta üzerinde klinik denemeler yapmak için Sullivan teknolojisine yatırım yaptı. Baxter’in çeşitli nedenlerle uyku apnesi pazarına girmemeye karar vermesinden sonra Farrell, Sullivan’ın uyku teknolojisini Baxter’dan satın almak ve prototip CPAP cihazı, ölçeklendirilebilir cihaz üretimi için ticarileştirmek üzere ResMed‘i (“Respiratory Medicine” kısaltması) kurdu.

ResMed’in ilk mali yılı için 1990’daki gelirler 1 milyon dolardan azdı ve sadece 9 çalışan vardı. Temmuz 2017 itibariyle, ResMed, piyasa değeri 10 milyar doları aşan ve yıllık gelirleri 2 milyar doların üzerinde bir S&P 500 şirketidir. Dünya çapında 6,000’den fazla insan istihdam ediyor ve 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

Bugün, ResMed’in kurucusu Peter Farrell, ResMed’in Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 15 yılı aşkın bir süredir ResMed çalışanı Michael “Mick” Farrell, 2013’ten beri CEO’dur.

i sense in respirox bipap