CPAP Cihazları, Temizlik & Bakım

CPAP Cihazı Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayatınızda büyük önem taşıyan, düzenli olarak kullandığınız CPAP Cihazı temizliği, gerekli bir aktivitedir. CPAP cihazının sağladığı sağlık faydalarını elde etmek için temiz tutmanız önemlidir.

Ben, optimum performans sağlamak için CPAP cihazınızı haftada en az bir kez temizlemenizi öneriyorum. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonunuz (grip, nezle, vb.) varsa her kullanımdan sonra temizlemeyi unutmayın. Rutin CPAP cihazı temizliği, verimli çalışma ve uzun vadeli güvenilirlik sağlamaya yönelik gereklidir.

CPAP Cihazı Hortum, Maske Temizleme

5 yıl önce Türkiye’ye özel mendil ve solüsyon ithal etmiştik. Uzun süre elimizde kalan bu ürünleri tekrar ithal etme ihtiyacı duymadık. CPAP maskelerini kolaylıkla temizleyebildiğiniz mendiller mükemmel sonuç veriyordu.

– Tek tek parçaları ovmak için temiz bir lavabo kullandığınızdan emin olun. CPAP hortumunun içini temizlemek için bir boru fırçası harika olur. Lavabonuzu kullanmayı planlıyorsanız, bulaşma sorunlarının ortadan kaldırmalısınız.

– CPAP maskesi ve aksesuarları etkili bir şekilde kurulayabilmeniz için kuru, havsız havluları kolayca erişebileceğiniz yerlerde tutun.

– Bebek şampuanı CPAP aksesuarlarınızın kirlerini temizlemek için idealdir. Türkiye de rastlamadığım fakat yurt dışında olan dezenfektan solüsyonları da mevcuttur.

CPAP Cihazı Temizlemek İçin En İyi Uygulamalar

Önce bağlantıyı kesin. Elektrik çarpma ihtimalini ortadan kaldırmak için su kullanarak elle temizlemeyi planladığınız elektrikli cihazların fişi çekilmelidir. Maskeyi çıkarın ve ünitenin tamamını sökün. Kolayca dışarı çeken tüm hortumları çıkarın ve her şeyin nereye gittiğini hatırlayın. Telefonunuzu kullanarak fotoğraf çekmek veya hatırlamak için hızlı diyagram çizmek zorunda iseniz, bu da işe yarıyor.

CPAP cihazınızda bir nemlendirici varsa, çıkarın ve içinde duran suyu boşaltın. Çoğu nemlendirici, kolay temizlik için parçalarına ayrılır. CPAP cihazınızın dış yüzeyinin silip temizleme işlemini başlatın. Bu işlem yüzey kiri, tozunu giderir ve temizleme işlemi sırasında kontaminantların üniteye girme şansını en aza indirir.

Sıcak (kaynar değil) bir su ile temiz bir kaba/lavabo yerleştirin, az miktarda bebek şampuanı ilave edin ve elinizle hafifçe ovalayın. Kafa bandı bileşenlerini, maskeyi, konnektörleri ve çıkardığınız tüm hortumları bu sıcak su banyosunda 30-45 dakika bekletin. Yıkadıktan sonra, her bir parçayı durulayın, fazla suyu silkeleyin ve havluya koyun ya da kuruyana kadar bir kurutma rafının üzerine asın. CPAP cihazı bileşenlerini kurutmak için kesinlikle güneş ve direkt sıcaklık  kullanmayın.

Temizleme işlemine yardımcı olmak için sabunla ıslatılmış temiz bir bezle silinerek nemlendiriciyi temizleyin. CPAP nemlendircinizde sağlıklı havayı teşvik ettiği için her zaman damıtılmış su kullanın.

CPAP cihazı filtrenizi haftada bir silkeleyerek temizleyin veya gerektiğinde değiştirin (ömrünü tamamlayan CPAP cihazı filtresi filtreleme yapmaz). Değiştirme / temizleme aralığını belirlerken üretici önerisine dikkat etmelisiniz(Bu süre genellikle 6 aydır.). 

CPAP temizliği, zor değildir, çok fazla zaman harcamak zorunda da değilsiniz ve hemen hemen hiç bir maliyet gerektirmez. 

cpap için temizlik ürünleri, solunum cihazı temizliği

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *