CPAP Cihazları, CPAP Maskeleri, Tedavi İpuçları

CPAP Cihazı ve CPAP Maskesi Nasıl Kullanılır?

CPAP cihazı kullanmak hayatınıza yıllar ekleyebilir ve çok sayıda önemli sağlık sorununu çözmenize yardımcı olabilir. CPAP cihazı ve CPAP maskesi ne bazı insanlar doğal olarak uyum sağlarken, diğerleri cihaza alışmaya çalışıyor. CPAP dünyasına yeniyseniz, CPAP cihazını ve CPAP maskesini kullanmaya alışmaya yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Emekleme Aşaması

CPAP cihazı kullanmanın sağlık yararları tartışmasız olsa da, birinci günde mükemmel olmanız gerektiğini düşünmeyin.

CPAP cihazını aldığınız ilk gün maskesinizi takarak alıştırma yapın. Örneğin: Televizyon karşısında 1-2 saat bunu yapabilirsiniz.

Maske hissine çabucak alışırsanız uyurken cihaz ya da maskede ayarlama yapmaya zorlanmamış olacaksınız.

Doğru Maskeyi Bulma

Tercih ettiğiniz CPAP firması, yüzünüzün yapısı, özel sağlık ihtiyaçları, uyku stili, bütçe ve daha fazla istekleriniz doğrultusunda ideal CPAP maskesini belirlemenize yardımcı olacaktır. CPAP cihazı kullanmaya alışırken doğru maskeyi kullanmak son derece önemli bir faktördür. Bu nedenle; cihazınızı kullanırken toplam rahatlığı ve performansı sağlamak için firmanın sizi  doğru maskeye yönlendirdiğinden olun. Cihaz alacağınız firmayı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımıza göz atın: “CPAP Cihazı Alacağım Firmayı Nasıl Seçerim?

Basıncı Hafifletin

Yeni bir CPAP kullanıcısının üstesinden gelmesi gereken en zor şeylerden biri, sinüsleri zorlayan havanın garip hissidir. Çoğu insan uykuya dalmaya çalışırken yüksek hava basıncına karşı zorlanır. Eğer sizde de böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, “rampa” özelliğine sahip bir CPAP cihazı alın. Günümüzde aşağı yukarı tüm cihazlarda bu özellik mevcuttur.

“Rampa” özelliği, CPAP cihazının hava basıncını kademeli olarak arttırmasını sağlar – cihaz başlangıç basıncından başlayarak doktorunuzun belirlediği hava basıncına kadar yükselmesinin sağlanmasıdır.

Kuru Ağız

Uyku apne hastaları, özellikle ağızlarını normal olarak nefes alma eğiliminde olduklarında, ağız kuruluğunndan müzdariptir. Bu durum CPAP cihazı kullanmaya başladığınızda da devam edebilir(CPAP kullanırken ağız kuruluğunun ortadan kalkması beklense de kuruluk oluşabilmektedir.). Bu durum sizi fazlaca rahatsız ediyorsa ilk olarak, ağzınızı kapalı tutmak ve burnunuzdan nefes almayı desteklemek için bir CPAP çene kemeri kullanmayı düşünün. İkincisi, her ne kadar kullanım açısından zor olsa da ağız burun maskesi kullabilirsiniz. Eğer hala çözüm olmadıysa bu durumda üçüncü seçenek olarak CPAP cihazına nemlendirici ekleyebilir veya gece boyunca çok ihtiyaç duyulan nemi eklemek için mevcut nemlendiriciyi ayarlayabilirsiniz. 

Gürültü sorunları

Çoğu CPAP cihazı neredeyse sessizken (Horlamadan kesinlikle daha sessiz! 🙂 ), bazıları hafif bir uğultu sesi çıkarır. Eğer bu ses gece sizi ayakta tutuyorsa, yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Öncelikle, CPAP cihazınızın düzgün çalıştığından emin olun – tıkanmış bir filtre sesi yükseltebilir, filtreyi yenilemek hızlı ve ucuz bir çözümdür.

Mevcut cihazınızı yenilemek istemiyorsanız kulaklık kullanmayı deneyin.

Gerçekten size ve oda arkadaşınız(eşiniz, odanız paylaştığınız arkadaşınız vb.) gürültüye duyarlıysanız, çok düşük bir dB derecesi sunan sessiz bir CPAP cihazı için CPAP firmanızla iletişime geçin.

Ses seviyesine karşı hassasiyetiniz varsa şiddetle;

ResMed S9 Serisi

ResMed S9 Escape CPAP Cihazı

ResMed S9 AutoSet Otomatik CPAP Cihazı

ResMed AirSense 10 Serisi

ResMed AirSense 10 Elite CPAP Cihazı

ResMed AirSense 10 AutoSet Otomatik CPAP Cihazı

tavisye ederim.

   

CPAP cihazına ve maskesine alışmak biraz zaman alır, biraz sabır ve doğru ekipmanla bunun üstesinden rahatlıkla gelinebilir. CPAP cihazları, maskeleri, aksesuarlar ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi için CPAPMERKEZİ.com’dan uzmanlarımıza ulaşın!

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *