CPAP Cihazları, Tedavi İpuçları

CPAP Cihazına Nasıl Uyum Sağlarım?

CPAP cihazı kullanımı günümüzde oldukça yaygındır, ancak halen sağlıksız uyku düzeninden ve Obstrüktif Uyku Apnesinin (OSA) tehlikeli yan etkileri milyonlarca kişide bulunmaktadır. CPAP tedavisine karar verildikten sonra, uykunuzun kalitesini artırmanın ve sağlığınızı ve canlılığınızı artırmanın bazı yollarına göz atalım.

Pratik yapın

TV izlerken, okurken ya da evde başka herhangi bir şey yaparken CPAP cihazınızı kullanmaya çalışın. Bu, makineye, maskeye ve hava basıncına uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Raporlamaları takip edin

CPAP cihazınız, sahip olduğunuz apne hipopne sayısını, cihazın basınç değişimlerini, maske uyumu veya kaçak sorunlarını ve daha fazlasını içeren birçok önemli veriyi kaydeder. Bu bilgiyi kullanın optimum performans ve CPAP tedavisi için cihazınızı size daha özel olması için uyku uzmanınızla birlikte çalışın.

 

Rampa özelliğini kullanın

Birçok CPAP makinesi, ayarlı bir süre boyunca cihazın hava basıncı çıktısını kademeli olarak artıran bir yükseltme basınç sistemi içerir. Bu, uykuya dalma sürecinde daha yumuşak geçiş sağlayarak basınçlı havaya uyum sağlamayı kolaylaştırır. Uykuya dalarken rampa özelliği daha rahat derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Otomatik CPAP cihazları, bir solunum olayını tespit ederse bunu engellemek için çaba harcayarak basıncı mükemmel hale getirir.

 

Doğru maskeyi kullanın

CPAP cihazları ne kadar iyi olursa olsun sadece bağlı oldukları maske kadar iyidir. Burun CPAP maskeleri, burun yastıkçığı maskeleri ve tam yüz CPAP maskeleri dahil olmak üzere birçok CPAP maskesi stilini keşfetmek için zaman ayırın. En iyi CPAP maskeleri, rahat, güvenli, temizlenmesi kolay, uygun fiyatlı ve gece boyunca kabul edilebilir miktarda kaçak oluşturur.

 

Nemlendirici kullanın

İnsanlar genelde kuru hava iyi gelmez. CPAP cihazınıza ısıtmalı bir nemlendirici ünitesi eklemek iyi bir fikirdir. Kuru hava burun/boğaz kuruluğu ve burun kanamasına neden olabilir. Nemlendirici, CPAP cihazınızdan çıkan havaya nem ve sıcaklık katarak basınçlı havayı daha yumuşak hale getirerek daha rahat kullanmanızı sağlar.  Çoğu nemlendirici ünitesi, kış aylarında daha kuru hava telafi etmek için nem seviyesini özel olarak ayarlamanıza izin verir.

İlgili Mesajlar

2 "CPAP Cihazına Nasıl Uyum Sağlarım?" ile ilgili düşünceler

 1. Seyhan dedi ki:

  Merhaba annem ağır uyku apnesi hastası yaklaşık 3 aydır cihaza uyum sağlayamadi tam yüz maskesi ni kullanıyor ağzı açık yatıyor acaba doğru maskeyi mi kullanıyor annem maske konusunda malesef doğru seçim yapamıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. CPAP Merkezi dedi ki:

   Merhaba Seyhan Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Tüm CPAP/BiPAP kullanıcılarının en zorlandıkları kısım doğru maske seçimidir. Aslında bu sizlerin değil hizmet aldığınız yerin sizin doğru seçim yapmanıza yardımcı olamamasından kaynaklıdır. Full Face maskeler şahsi olarak en sevmediğim maske türleridir. Uyum sağlamak kolay olsa da gece içerisinde gelişen olaylar karşısında hantal kalıyor. Eğer farklı nedenlerle bu tür maskeyi kullanmanız gerekiyorsa rahatsızlıklarınız, yüz tipiniz ve neler hissettiğiniz konusunda detaylı bilgi almamız gerekir. Doğru maske seçiminde kullanıcıyı anlamak en önemli kısımdır. Satıcının satış endişesi(para kazanma endişesi) sizi doğru kullanıma ve/veya doğru maskeye yönlendirmeyi engeller. Ufacık problemler yüzünden 3,4,5 hatta 7 maske almak zorunda kalan kullanıcılarla karşılaştım.

   Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için; 05064502317 numaralı telefonu çekinmeden arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz. Aramadan önce kullandığınız cihaz, maskeler(marka, model vb.) hakkındaki bilgileri bilmenizde çok fayda vardı.

   Bilginize.
   İyi ve Sağlıklı Günler Dilerim.
   Bio. Adnan Akyüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *