CPAP Cihazları

CPAP Cihazında Aromaterapi Yağları (Koku) Kullanılabilir Mi?

Son yıllarda, aromaterapi yağların(uçucu yağların) kullanımı önemli ölçüde arttı, bunun başlıca nedeni daha fazla insanın stresle baş etmeye, daha iyi uykuya ve daha fazla enerjiye ihtiyaçlarının yanında değişen psikolojik sorunlarını bu şekilde azaltmasıdır. Uçucu yağlar, saplardan, çiçeklerden, ağaç kabuğundan, köklerden, yapraklardan veya bir bitkinin diğer kısımlarından elde edilen yağlardır. Çok konsantredirler, doğal yağlardır, bu yağlar havaya koku yayar, böylece insanlar faydalarından yararlanabilirler.

 

CPAP cihazı kullanıcılarının en çok sorduğu sorular arasında “Nemlendiriciye koku ekleyebilir miyim?” oluyor.

Ne yazık ki, uçucu yağlardan yararlanmak, CPAP kullanıcıları için biraz daha karmaşıktır. Yanlış kullanım sağlığınızı ve cihazınızı tehlikeye atar. CPAP cihazınızı güvenle kullanırken, uçucu yağlardan nasıl yararlanabileceğinizi daha yakından inceleyelim.

CPAP cihazına uçucu yağ(koku) koymak güvenli midir?

CPAP cihazına uçucu yağ koymak güvenli değildir. Kokuyu, cihazın içine, hortumuna, maskeye, filtreye veya CPAP nemlendiricisine koymanız fark etmez .

CPAP cihazı, kullanıcının hava yolunu açmak için basınç kullanarak uyku apnesini tedavi eder. Kullanırken, sadece buhar solumak gibi değildir. CPAP cihazı solunum yoluna hava göndererek uyurken solunumun devam etmesi sağlar.

Uzmanlar, CPAP cihazına uçucu yağla kullanmanın, “Yağ damlacıklarının basınçla birlikte ciğerlerinize doğru itebilir ve küçük bir miktarın bile akciğer ulaşması akciğerin tahrişine neden olabileceği” konusunda uyarıyor .

Gece boyunca CPAP cihazı kullandığınızı düşününde en az 4 saatlik bir zaman diliminden bahsetmiş oluruz. Bu süre boyunca, uçucu yağlara maruz kalmanız, tipik bir difüzörle maruz kaldığınız süreden daha uzun ve daha doğrudandır. Ayrıca, cihaza esansiyel yağ koymak cihazın kendisine zarar verebilir. CPAP nemlendiricisinde sadece damıtılmış suya izin verilir, başka maddeler ona zarar verebilir.

Unutmayın: uçucu yağlar oldukça konsantredir, olumsuz sağlık risklerini önlemek için bunları normal bir şekilde kullanın ve bunları doğrudan CPAP cihazınıza koymayın, bu hiç güvenli değildir. 

Uçucu yağları direkt CPAP cihazına uygulamak yerine ortama uygulayabilirsiniz. Aslında bunu çözüme kavuşturmuş bir marka var fakat ülkemizde satışta değil. Küçük pedler yardımıyla yoğun olmayacak şekilde ortamı değiştirir ve güvenlidir. İncelemek isterseniz Pure-Sleep adresini ziyaret edin.

Pur-Sleep sistemiyle CPAP için uçucu yağları güvenle kullanabilirsiniz. 

Uçucu Yağların Faydaları
Aromaterapinin aşağıdakiler dahil birçok potansiyel sağlık yararı vardır :

-Anksiyete ve depresyondan kurtulma
-Daha iyi uyku
-Daha iyi ruh hali

Araştırmalar, aromaterapinin stres ve kaygı düzeylerini azaltan psikolojik tepkiler yarattığını bulmuştur. 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *