Blog, CPAP Cihazları

CPAP Cihazları SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Tarafından Nasıl Karşılanır?

Sosyal bir güvenceniz var ise CPAP cihazı alırken devlet katkısından yararlanabilirsinmiz. Dikkat ederseniz katkı kelimesini kullandım. Bunu kullanmamdaki amaç gerçekten sadece size katkı sağlamasıdır.

Piyasa şartlarında tabi ki SGK’nun ödeyeceği tutarda cihazlar bulmanız mümkün. Çoğu zaman alacağınız cihazda size sadece bir katkı sağlamaktadır. CPAP cihazından yola çıkarak SGK size 772,20 TL(05.05.2021 tarihinde 702 TL’den yükseltildi) KDV dahil bir ödeme yapar. 772,20 TL alabileceğimiz cihazlar olduğu gibi (artık SGK ödemesiyle direkt cihaz almak mümkün değil.) 2000 TL’sına da CPAP cihazı alabilirsiniz. Peki alabilirsiniz de nasıl bir yol izlemelisiniz?

Öncelikle size Uyku Apne Sendromu teşhisi konulmuş olması gerekmektedir. Bunun için PSG (Uyku Testi) yaptırmış olmalısınız. İlk adımımız bu olmakla birlikte henüz işimiz tam olarak bitmedi. Size teşhis sonucunda CPAP titrasyonu önerildiyse bunun için bir gece daha hastanede kalarak CPAP titrasyon testini yaptırdıktan sonra çıkan sonuca göre verilecek cihaza göre Heyet Raporu ve reçetenizi alarak hastanedeki işlemleri tamamlamış oluyorsunuz.

Sonraki aşamada bu aldığınız tüm raporları SGK İadeli Cihazlar Servisi’ne gidip onaylatmanız ve stoklarında olmadığına dair yani para ödeyeceklerine dair bir işlem yaptırmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu ilk gece ve ikinci gece yatışlarının ve Heyet Raporu, reçetenizin aynı hastaneden almış olmanızdır. Bu işlemi yaptırdıktan sonra dilediğiniz yerden cihazını alıp gerekli olan evraklarınızı da hazırlattıktan sonra bu evrakları tekrar SGK İadeli Cihazlar Servisi’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Tüm evraklarınızı teslim ettikten sonra hastanın veya sigortalının TC Kimlik Numarası’na Ziraat Bankası kanalıyla ödeme yapılacak tutar yatırılmaktadır. Yeni yapılan güncellemeyle ödemeler PTT kanalıyla yapılmaktadır.

Bu ödeme birkaç durum haricinde hesaba yatırılmaktadır.

Bunlar;

– Vergi borcu

– SGK prim borcu

– Devlete karşı borçlar

Bulunması halinde borç tutarı kadar kesintiye uğrar veya tamamen yatırılmaz.

Son olarak SGK’ndan aldığınız para karşılığında aldığınız cihaz zimmet altına alınmış oluyor. Bu ne demek mi oluyor kullanım hakkı sizin olan cihaz tamamen sizin olmamış oluyor. Herhangi bir kullanamama, ölüm vb. durumlarda cihazı iade etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar zor gibi görünse de bu işlemler rutin bir haldedir.

Burada bir ayrıntı vermemde fayda var; her ne kadar işlemler ardına ardına geliyormuş gibi görünse de Devlet Hastanelerinde işlem yaptırmak için 1 yıl veya daha fazla sıra beklemeniz gerekmektedir.

SGK Tıbbi Cihaz Geri Ödeme Süreci

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun tıbbi cihaz (Oksijen konsantratörü, Aspiratör Cihazı, CPAP Cihazı, Auto CPAP Cihazı, BiPAP Cihazı, BiPAP ST Cihazı, ASV, AVAPS, Mekanik Ventilatör) için ödediği tutarlar ve süreç hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

SGK, CPAP Maskesi Ödemesini Ne Zaman Yapar?

CPAP Maskesi cihazlardan daha önemli bir konumdadır. Her ne kadar cihazınız iyi olursa olsun maskeniz size uygun değilse CPAP cihazı kullanmak eziyete dönüşür. CPAP maskeleri, CPAP cihazları kadar uzun süreli kullanılmıyor vücuda temas eden kısım olduğundan ve sürekli takıp çıkarmaktan dolayı maskeler deforme olmaktadır.

uyku apnesi cihazı sgk, sgk cpap cihazı, uyku apnesi solunum cihazı, cpap cihazı sgk, sgk nın karşıladığı uyku apnesi için kulanılan cihaz fiyatları, apne cihazı fiyatları, bipap cihazı sgk, sgk hangi cihazlar için ödeme yapıyor, bipap cihazı MASKESİ fiyatları, bibab cihazi fiyati, cpap cihazlsri kac lira, sgk nazal maske odeme tutari, sgk solunum cihizı ödemisi iletişim, solunum ilaçlarını kullanmada son çıkan cihazlar, ssk oksijen maknesi, uyku apnesi cihazı sgk karşılıyor mu, pap cihazi fiyat sigorta, koah cihazları devlet oduyor mu, bibap cihazı ne kadar ödüyor, bipap tam yüz maskesi sgk, cpap cihaz sgk ceza, cpap cihazi medula sistemine tabi midir, cpap cihazı prime, cpap cihazlarını devlet karşılıyor mu, cpap devlet destegi, cpap makinesi ödemesi, cpap maske değişimi sgk, HORLAMA CİHAZI RAPORU, uyku apnesi subap devlet karsiliyor mu

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *