Sosyal bir güvenceniz var ise CPAP cihazı alırken devlet katkısından yararlanabilirsinmiz. Dikkat ederseniz katkı kelimesini kullandım. Bunu kullanmamdaki amaç gerçekten sadece size katkı sağlamasıdır.

Piyasa şartlarında tabi ki SGK’nun ödeyeceği tutarda cihazlar bulmanız mümkün. Çoğu zaman alacağınız cihazda size sadece bir katkı sağlamaktadır. CPAP cihazından yola çıkarak SGK size 702 TL KDV dahil bir ödeme yapar. 702 TL alabileceğimiz cihazlar olduğu gibi 2000 TL’sına da CPAP cihazı alabilirsiniz. Peki alabilirsiniz de nasıl bir yol izlemelisiniz?

Öncelikle size Uyku Apne Sendromu teşhisi konulmuş olması gerekmektedir. Bunun için PSG (Uyku Testi) yaptırmış olmalısınız. İlk adımımız bu olmakla birlikte henüz işimiz tam olarak bitmedi. Size teşhis sonucunda CPAP titrasyonu önerildiyse bunun için bir gece daha hastanede kalarak CPAP titrasyon testini yaptırdıktan sonra çıkan sonuca göre verilecek cihaza göre Heyet Raporu ve reçetenizi alarak hastanedeki işlemleri tamamlamış oluyorsunuz.

Sonraki aşamada bu aldığınız tüm raporları SGK İadeli Cihazlar Servisi’ne gidip onaylatmanız ve stoklarında olmadığına dair yani para ödeyeceklerine dair bir işlem yaptırmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu ilk gece ve ikinci gece yatışlarının ve Heyet Raporu, reçetenizin aynı hastaneden almış olmanızdır. Bu işlemi yaptırdıktan sonra dilediğiniz yerden cihazını alıp gerekli olan evraklarınızı da hazırlattıktan sonra bu evrakları tekrar SGK İadeli Cihazlar Servisi’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Tüm evraklarınızı teslim ettikten sonra hastanın veya sigortalının TC Kimlik Numarası’na Ziraat Bankası kanalıyla ödeme yapılacak tutar yatırılmaktadır. Yeni yapılan güncellemeyle ödemeler PTT kanalıyla yapılmaktadır.

Bu ödeme birkaç durum haricinde hesaba yatırılmaktadır.

Bunlar;

– Vergi borcu

– SGK prim borcu

– Devlete karşı borçlar

Bulunması halinde borç tutarı kadar kesintiye uğrar veya tamamen yatırılmaz.

Son olarak SGK’ndan aldığınız para karşılığında aldığınız cihaz zimmet altına alınmış oluyor. Bu ne demek mi oluyor kullanım hakkı sizin olan cihaz tamamen sizin olmamış oluyor. Herhangi bir kullanamama, ölüm vb. durumlarda cihazı iade etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar zor gibi görünse de bu işlemler rutin bir haldedir.

Burada bir ayrıntı vermemde fayda var; her ne kadar işlemler ardına ardına geliyormuş gibi görünse de Devlet Hastanelerinde işlem yaptırmak için 1 yıl veya daha fazla sıra beklemeniz gerekmektedir.

uyku apnesi cihazı sgk, sgk cpap cihazı, uyku apnesi solunum cihazı, cpap cihazı sgk, apne cihazı fiyatları, sgk nın karşıladığı uyku apnesi için kulanılan cihaz fiyatları, cpap cihazlsri kac lira, sgk hangi cihazlar için ödeme yapıyor, bipap cihazı sgk, bipap cihazı MASKESİ fiyatları, bibab cihazi fiyati, sgk solunum cihizı ödemisi iletişim, solunum ilaçlarını kullanmada son çıkan cihazlar, sgk nazal maske odeme tutari, ssk nın yazdıgı uyku apnesi makinasını nasıl, ssk oksijen maknesi, uyku apnesi cihaz fiati nekadar, uyku apnesi cihazı sgk karşılıyor mu, uyku apnesi cihazı sgk ödemesi, uyku apnesi cihazı sgk ödüyor mu, uyku apnesi için cihaz fiyatları, pap cihazi fiyat sigorta, koah cihazları devlet oduyor mu, auto cpap sgk ödemesi, bibap cihazı ne kadar ödüyor, bipap solunum cihazı fiyatları, bipap tam yüz maskesi sgk, cbap cıhazı raporu, cpap cihaz sgk ceza, cpap cihazi medula sistemine tabi midir, cpap cihazı prime, cpap cihazlarını devlet karşılıyor mu, cpap devlet destegi, cpap makinesi ödemesi, cpap maske değişimi sgk, cpap parasi devlet odemesi nereden alınır, cpap solunum cihazları fiyatları, HORLAMA CİHAZI RAPORU, uyku apnesi subap devlet karsiliyor mu

Şimdiye kadar yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Web Sitesi Alanı Isteğe Bağlı.

YORUMYORUM
AdınızAdınız
EmailEmail
Website AdresiWebsite Adresi

Güvenlik sorusu *Zaman sınırı aşıldı. Lütfen captcha'yı bir kez daha doldurun.