Uncategorized @tr

CPAP Hortumu Yoğunlaşmasından Kaçının

Nemlendirme, CPAP konforunun anahtarıdır. Blogumuzda neden CPAP nemlendirici kullanmamız gerektiğini yazdığımız gibi, nemlendirilmiş hava, hassas akciğer dokularımızda ağız kuruluğu ve soğuk hava kaynaklı hasarlardan kaçınmamıza yardımcı olur. Bununla birlikte, nemlendirme rahatsız edici bir yan etkiye neden olabilir:  hortumda yoğunlaşma. Aşağıda, CPAP hortumunda yoğunlaşmanın nasıl oluştuğunu ve bundan nasıl kaçınabileceğinizi göstereceğiz.

Yoğunlaşma nedir?

CPAP Hortumunda Yoğunlaşma, hortumunuzdaki ısıtılmış hava soğuduğunda oluşan su buharı tekrar suya dönüşmesiyle meydana gelir. Hortumda oluşan su basınç nedeniyle maskenize ulaştığında yüzünüze su serpilmesine hortum ve maskeden gurultulu bir sesle çalışmasına neden olur. Bu su serpintiler ve/veya yoğuşmanın bazen neden olabileceği hortum ve maskedeki gurultular hastaları uykularından uyandırabilen rahatsız edici bir histir. Bazı hastalar, özellikle klostrofobik hissetmeye yatkın olanlar, kaygı yaşayabilir.

CPAP Hortumunda Yoğunlaşmayı önlemek için bazı basit adımlar:

  • Isıtıcılı hortum sistemi (önerilen):  Yoğunlaşma, hortumunuzdaki ısınmış su buharının soğuk hava ile karşılaşmasıyla olduğu için, ısıtıcılı bir hortum, sıcak havanın maskenize ulaşana kadar bu havanın optimum sıcaklığını koruyabilir. Çoğu ısıtıcılı hortum, hortumun içindeki havayı sıcak tutan bakır kablolara sahiptir (bkz. ResMed ClimateLine).
  • Hortum kılıfı: Hortumunuzun içindeki havayı sıcak tutabilecek standart bir hortum kılıfı kullanabilirsiniz. Bu özellikle çok soğuk odalarda faydalıdır. (bkz. Contour CPAP / BiPAP Hortum Kılıfı)

Ayarlamalar anahtardır

CPAP nemlendiriciye ve ısıtıcılı hortuma sahip olmak savaşın yarısıdır, ancak havanızın ısıtılmasını, ancak çok fazla ısınmamasını sağlamak için her ikisi için de doğru sıcaklık seviyelerini ayarlamak yine de önemlidir. Yüksek değerlerde ayarlanan ısıtma seviyesi suyunuzun çabuk bitmesine ve sonucunda tekrar ağız kuruluğu yaşamanıza neden olabilir.

Kendi hedef bağıl nemi elde etmek için hortumunuzun sıcaklığını ve su odanızın ürettiği nemlendirme seviyesini ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Otomatik ayarlamalar daha iyidir

Seçtiğiniz nem seviyesini korumak için hortum sıcaklığını otomatik olarak değiştiren bir teknoloji bile var. Bir örnek, maskenizdeki havanın sıcaklığını ve oda sıcaklığından ve nem düzeylerinden nasıl etkilendiğini sürekli olarak izleyen ResMed’in İklim Kontrolüdür. Gerektiğinde, sabit tutmak için nemlendiricinizi ve hortum seviyenizi aynı anda ayarlar. Bu teknoloji, tüm S9 ve Air Solutions CPAP  cihazlarında bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik sorusu *