CPAP Maskeleri, Tedavi İpuçları

CPAP Maskesi Kullanımı Doğrular/Yanlışlar

Etkin bir tedavi için olmazsa olmaz en önemli nokta CPAP maskeleridir. Her ne tür CPAP maskesi kullanıyorsanız kullanın maskenizin uyumsuz olması, sizi rahatsız etmesi CPAP cihazı kullanılmamasına yol açar.

Ben ağzım açık uyurum, ağzımı da kapatan maske kullanmalıyım.

Uyku apne sendromlu hastalardan en çok duyulan cümlelerden biridir. Şunu bilmenizi isterim; eğer apneye giriyorsanız ağzı açık uyumanız gayet normaldir. Nefes alma organımız burundur; burun havayı temizler, nemlendirir ve ısıtır. Bu görevleri normal şartlar altında rahatlıkla yerine getirir. CPAP cihazı kullanımında da ilk önce burun maskesi tercih edilmelidir. Burun maskesi konfor ve rahatlık açısından diğer türden maskelere göre daha avantajlıdır. Özellikle burunun üstlendiği görevleri göz önünde bulundurduğumuzda bile ilk tercih Burun CPAP Maskesi olmalıdır. Diğer maskelere göre daha nazik yapılarından dolayı gece içerisinde oluşabilecek olumsuzlukları önceden engellemiş olur. Bilinenler ve hissedilenlerin aksine burun maskesi kullanımı daha kolaydır.

 

Burun yastıkçığı kullanmak için bir basınç sınırlaması var mıdır?

Hayır. Her maskede olduğu gibi burun yastıkçıklarında da herhangi basınç kısıtlaması yoktur. Fakat şunu belirtmeliyim ki burun yastıkçı kullanmaya başladığınızdan itibaren nemlendirici ihtiyacınız daha da fazlalaşacaktır. Bunun sebebi; tipik maskeler gibi büyük bir hazneye sahip olmadığından dolayı nefes verirken kaybedilen nem ve ısıdır.

 

Jel maske çok daha konforludur.

Nispeten öyle denilebilir fakat kullanımda ortaya çıkan avantajlar ve dezavantajlar ortaya koyulduğunda pekte ön plana çıkmıyor. Dünya da üretilen maskelere baktığımızda çoğu marka jelli maske üretmiyor.

 

Bu CPAP Maskesi silikonlu değil mi?

Şunu belirtmeliyim ki tüm maskelerin yüze temas eden noktaları silikondur. Jel dolgu maddesidir ve bazı durumlarda belirli avantajlar sağlayabilir.

 

CPAP Maskesi burun kemerimi yara yapıyor neden?

Bu durum farklı sorunlardan kaynaklanabilir ancak en çok karşılaşılan sorun doğru maske boyutunun seçilememiş olmasından kaynaklanıyor. Doğru boyutta olmayan maske gece içerisinde kayıyor ve burun kemerine baskı yapıyor. Bundan sonra karşılaşılan en büyük sorun ise uygun model seçilmemiş olması. Kısa zamanda denediğinizde hiçbir sorun yokmuş gibi görünen maskede gece boyu kullanım sonucu sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

 

CPAP Maskemi/Hortumumu çamaşır suyuyla yıkıyorum.

Maskenizi yıkarken herhangi bir kimyasal madde(çamaşır suyu, bulaşık sabunu, vb.) kullanmanız maskenizin ömrünün kısalmasına sebebiyet verir. Oluşabilecek olumsuzluklara karşı maskenizi en az zararlı olan bebek şampuanı ve/veya özel solüsyonlarla yıkamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

cpap aleti alerjisi, bibap maskesinin yuze takilmasi, yatarken maske kullanıyorum agzım kuruyor

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *