CPAP Maskeleri

CPAP Maskesi Sorunları: İpuçları, Püf Noktaları ve Ürünler

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu tedavisi için CPAP cihazı kullanmaya başladığınızda, düzelmeleri hemen fark etmenizi bekleriz. Daha derin, daha kaliteli uyku, daha iyi bir ruh hali, daha fazla enerji ve daha fazla odaklanma dahil olmak üzere beraberinde gelen pozitifler yaşamanız beklenir.

Ancak, herkesin CPAP cihazı deneyimi %100 başarılı değildir. CPAP cihazının bazı yan etkileri olabilir, özellikle de CPAP maskesindeki konforsuzluk. Yeni kullanıcılar ilk kez CPAP maskesi ve CPAP cihazı kullanırken, burun tıkanıklığı ve tahriş, maske sıkılığı, sürtünme, cilt tahrişi ve baş ağrıları ile karşılaşabilirler. Burun semptomlarının, CPAP kullanıcılarının maskelerini takmayı bırakmasının en önemli sebebi olduğu bulunmuştur.

İyi haber şu ki, bu yan etkilerle birlikte CPAP cihazınızı kullanmak zorunda değilsiniz. CPAP üreticileri, tedarikçileri ve uyku hekimi doktorları, tedavinizi iyileştirmeyi, uykunuzda ve sağlığınızdaki iyileşlemeleri görmenizi ister. Uyku Apnesi ciddi bir rahatsızlıktır. Küçük ve kolayca adreslenebilir bir sorun, sizi daha sağlıklı hale getirebilecek uzun vadede cihaz kullanımınızı olumlu yönde etkiler.

CPAP cihazı ve aksesuar üreticileri CPAP maskelerinin “herkese uygun tek beden” olmadığını biliyorlar. İnsanlar farklı yüz hatlarına, saçlara, alerjilere, cilt reaksiyonlarına ve benzerlerine sahipler. PAP terapisi endüstrisi, maske takarken kişisel rahatınızı geliştirmeye yardımcı olmak için birçok farklı ürün geliştirmiştir.

CPAP maskesi sorunlara neden oluyorsa, daha iyi uyum sağlamanıza ve daha rahat bir uyku deneyimi elde etmenize yardımcı olacak ipuçları, püf noktaları ve ürünler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

CPAP Maskenizi Daha Rahat Hale Getirecek İpuçları, Püf Noktaları ve Ürünler

CPAP maskenizden rahatsız mısınız? Belki çok dar, belki de çok gevşek ya da burnunuzun, ağzınızın veya elmacık kemiklerinin üzerinde rahatsızlık verici bir şekilde baskı yapıyor. Belki de cildiniz ile maske arasındaki temas cilt kızarıklıklarına ve ağrısına neden oluyor. Ya da belki de basınçlı hava basıncı burnunuzu ve ağzınızı kurutmuştur.

CPAP cihazı kullanımında hayatınızı kolaylaştıracak ürünler ve aksesuarlarla birlikte, yaygın CPAP konforuna ilişkin şikayetlerden bazılarını derledik.

CPAP Maskem Çok Sıkı – Yüzümde İzlerle Uyanıyorum.

Bazen kullanıcılarda, CPAP maskeleri, kafa bandından kaynaklı, cildi doğrudan veya sıkma sonucu baskıdan yüzde kızarıklıklardan şikayet edebilirler. Burun, yanaklar veya kulaklarda bu kızarıklar oluşabilir ve bazen ağrıda yapabilir.

Neyse ki, CPAP maskesi kafa bandı elle ayarlanabilir. Maskenizi sadece kaçak olmayacak kadar sıkmanızı tavsiye ederiz. Kaçakları önlemek, yüzdeki izlere neden olan şeydir. Sıkmadan önce hava gelirken, maskenizin dış silikon katmanını şişirmek için maskeyi yüzünüzden 1-2 santim çekerek bırakın. Maskeyi nazikçe burnunuza ve/veya ağzınıza doğru aşağıya indirerek oturtun ve iyi bir sızdırmazlığa sahip olana ve rahat hissedinceye kadar saat yönünde küçük ayarlamalar yapın.

Bu ufak ayarlamaları yapmanıza rağmen yüzünüzdeki kızarıklıkları engelleyemiyorsanız; maskenizle ve/veya boyutuyla ilgili sorunuz vardır.

Maskenizi değiştirdiğiniz hatta bir çok maske değiştirdiniz ve hala sorun devam ediyorsa aşağıdaki ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

– Jel burun pedi –> Boomerang Jel Burun Pedi

Burun içinde ve Burun Deliklerinde Yaralar Var

Bazı kullanıcılar tarafından tercih edilen burun yastıkçıkları, burun deliklerinde yaralar oluşturabilir. CPAP cihazına alışma sürecinde yüz üstü yatmanız ve maskenizi tam olarak çözmemiş olmanız bu duruma neden olabilir.

Bazı durumlarda burnunuzda kuruluk hatta kanamalar yaşıyor olabilirsiniz. Bu basınçlı havanın burnunuzda oluşturduğu bir durumdur. Kuruluğun ufak çatlaklara yol açması, bakterilerin kan dolaşımına girme yollarını açarak enfeksiyonlara yol açabilir.

CPAP cihazına alışma sürecinde ve tüm zamanlarda, neme katkıda bulunabilecek, tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilecek bazı ürünler vardır.

 

– Isıtıcılı Nemlendirici –> Nemlendirici

– Nemlendirici kremler

 

Eğer yaralarınız düzelmezse mutlaka doktorunuza başvurun.

Burnum Kurudu – Bazen Burun Kanaması Bile Oluyor

Eğer Isıtıcılı Nemlendirici kullanmıyorsanız, kuru/soğuk havasında nefes alıp verdiğinizde, mukoza zarlarını kurutabilir ve burnunuzun içini kuru cilde, çatlaklara ve hatta burun kanamasına kadar varabilecek durumlar oluşur. Burnun doğal mukusu olmasa parçacıkları ve bakterileri temizlemek sorun haline gelir. Ayrıca burnunuz ekstra mukus üreterek nem eksikliğini telafi etmeye çalışırken tıkanıklığı da artırabilir.

Kuru burun sorununa yardımcı olabilecek bazı ürünler şunlardır:

– Isıtıcılı Nemlendirici –> Nemlendirici

– CPAP hortum kılıfı (damlacık oluşumuna karşı) –> Hortum Kılıfı

– Isıtıcılı Hortum –> Isıtıcılı Hortum

CPAP Cihazı Kullandıktan Sonra Başım Ağrıyor

CPAP cihazı kullandıktan sonra baş ağrısı ile uyanıyorsanız, buna iki olası faktör neden olabilir: aşırı yüksek basınç veya sinüs sorunu.

Hava basıncınız çok yüksekse, cihazınızı daha düşük bir basınca ayarlamak için uyku doktorunuz veya uyku teknisyenlerinizle konuşun. APAP veya BiPAP gibi farklı türdeki makineler de sizin için daha iyi olabilir.

Sinüs problemleriniz varsa, bunlar kulakların arkasında, elmacık kemikleri arkasında veya alın, göz bölgesinde baş ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen baş ağrılarına sinüzit gibi bir enfeksiyon neden olur.

Bir sinüs sorunundan şüpheleniyorsanız, denemekten biraz fayda görebilecekleriniz:

 

– Okyanus Suyu Spreyi

– Tuzlu Suyla Burunu Yıkamak (Tansiyona neden olabilir)

– Bakteri Filtresi

– Isıtıcılı Nemlendirici

Sürekli sinüs probleminiz varsa bunu göz ardı etmeyin, çünkü oluşmuş enfeksiyonlar, antibiyotikler veya antiviraller gibi ilaçlar olmadan yayılabilir ve kötüleşebilir. Bunun için hemen doktorunuzla temasa geçin.

Sabahları Ağzım Çok Kuru Oluyor – Dilim damağıma yapışmış oluyor

Sabah uyandığınız zaman kuru, paslı ve yapışkan bir ağzınız varsa, bu uyku sırasında ağızdan solunduğunuzu gösteren bir işarettir. CPAP maskeniz sadece burnunuzu kaplıyorsa, nemlendiriciniz tarafından sunulan nemlendirme ve nemden de mahrum kalacaksınız.

Kuru ağızlı kullanıcılar, ilk olarak, CPAP maskesinin yıpranıp yıpranmadığına veya diğer sorunlardan (sıkı olmayıp kaçak olması gibi) dolayı kaçak olup olmadığını kontrol etmelidir. Bir kaçak sorun değilse, ağzınızı açık tutmayan burnunuzun ve ağzınızı içine alan Ağız Burun CPAP maskesi veya çene kemeri kullanmalısınız.

Kuru ağız ile yardımcı olabilecek ürünleri tavsiye edin:

– Isıtıcılı Nemlendiriciler –> Nemlendirici

– Isıtıcılı Hortum –> Isıtıcılı Hortum

– Çene Kemeri

– Ağız Burun Maskesi –> CPAP Maskesi

CPAP Maskesi Yüzümde Sivilceye ve Döküntülere Neden Oluyor

Kabarcıklar, sivilce, yüz yaraları, diğer deri döküntü tipleri ve tüm alerjik reaksiyonlar, aşırı sıkı maske veya maskenin altındaki deride yağ birikmesi sonucu olabilir. Cildinizi ve CPAP maskenizi günlük olarak temiz tutmak, cilt sorunlarının riskini azaltmaya yardımcı olur.

Maskenizi temiz tutmanız alerjilere de yardımcı olabilir. Çoğu insan, maskenin içindeki silikona alerjisi yoktur, fakat silikonun üretilmesine yardımcı olmak için kullanılan kimyasal maddelere karşı alerjiniz olabilir. Maskenizi kullanmadan önce bu kimyasalları bebe şampuanı ve ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Tekrarlanan alerjik durumlarda cihazınızı ve maskenizi dezenfeksiyon hizmetinden faydalanabilirsiniz. –> CPAP Bakım / Temizlik / Dezenfeksiyon Hizmeti

Bunlarla beraber CPAP kullanım konforunuz etkileyecek farklı durumlarda oluşabilir. Bunlar CPAP maskenizde kaçaktan kaynaklanabilecek kuru gözler,  şişkinlik ve geğirmeye yol açan fazla hava (Aerophaji) yutulması yer alır.

SONUÇ

CPAP maskelerine adapte olmak biraz zaman alır. CPAP cihazı kulllanması gereken herkesin ilk geceden mükemmel bir deneyimi olmasını bekleyemeyiz. Maskenizle herhangi bir rahatlık veya uyum sorunu yaşıyorsanız, rahatsızlığınızı azaltmaya yardımcı olmak için; aksesuarlarla takviye etmeyi deneyin.

Bu değişikliklerden hiçbiri yardımcı olmazsa, başka CPAP cihazı, yeni bir CPAP maskesi denemek veya uyku pozisyonunuzu değiştirmek gibi diğer seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun. Önemli olan tedavinin kapısını tamamen kapatmamaktır: CPAP tedavisinde, cihazla yaşamanın yolunu bulursanız, hayatınızda çok büyük bir fark yaratacaktır.

Unutmayın! Uyku Apnesi tedavi edilmesi gereken tehlikeli bir hastalıktır.

 

 

 

yemeklik yağ üreticileri ve tedarikçileri mail, CPAP cihazı baş ağrısı yaparmı, cpap yuz maskesi tahrişlerini önlemek amaçlı silikon koruyucu

İlgili Mesajlar

"CPAP Maskesi Sorunları: İpuçları, Püf Noktaları ve Ürünler" hakkında bir düşünce

  1. ömer durdu dedi ki:

    yeni maskeler çok pahalı.genelde maskelerin burun ve çeneye dokunan yumuşak kısmı sert olan kısımdan açılıyor.bu ek yerlerinin birleştirilmesi için tavsiye edebileceğiniz yapıştırcılar varmıdır.selamlar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *