CPAP Maskeleri, Tedavi İpuçları

CPAP Maskesi Türleri Hakkında Kafa Karışıklığını Gidermek

CPAP maskesi tercihi yapmaya çalışırken kafanız çok mu karışıyor? Ya da mevcut CPAP maskenize alternatif veya yaşam tarzı ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir maske bulmaya mı çalışıyorsunuzdur?

CPAP Maskesi Anatomisi

Tüm CPAP maskelerinin çoğunun üç ana bileşeni vardır:

  1. Maske çerçevesi
  2. Maske kafa bandı
  3. Maske silikonu

Maske çerçevesi, maske silikonunu tutar ve kafa bandının takıldığı bileşendir. Klipsler, kafa bandını sabit tutar ve bazı maskelerde her taktığınızda yeniden ayarlama yapmanıza gerek kalmayan hızla çıkarılıp takılmasını sağlayan ‘hızlı klipslere’ sahiptir.

Maske silikonu, kaçakları en aza indirmek için sıkı bir mühür sağlamaktan sorumludur. Farklı türlerde silikon bulunur, en yaygın türleri; silikon, jel olmakla birlikte son yıllarda kumaş ve köpük türleri de piyasada mevcuttur.

CPAP Maskesi Farklı Türleri

Maske silikonu, kaçakları en aza indirmek için sıkı bir mühür sağlamaktan sorumludur. Farklı türlerde silikon bulunur, en yaygın türleri; silikon, jel olmakla birlikte son yıllarda kumaş ve köpük türleri de piyasada mevcuttur.

Burun Yastıkçığı

Burun Maskesi

Oral Maske

Hibrit Maske

Ağız Burun Maskesi

Total Face

Burun Yastıkçığı CPAP Maskesi

Burun deliklerinde bir mühür oluşturarak kullanım kolaylığı sağlar. Bu tip maske, az sayıda CPAP kullanıcısı tarafından kullanılır, televizyon seyrederken veya kitap okunurken büyük avantaj sağlar.

Bıyıklı ve sakallı olan erkekler için, Burun Yastıkçığı CPAP Maskesi iyi bir seçenek olacaktır.

Bununla birlikte, burun yastığının en iyi seçenek olmayacağı zamanlar da vardır. Örneğin, reçetenizde çok yüksek basınç ayarı varsa veya burun alerjileri varsa, bu muhtemelen sizin için en iyi CPAP maskesi tipi olmayacaktır. Bazen burun deliğinin hem burnun iç tarafında hem de dışarıda tahriş olabilir. Eğer bu gerçekleşirse, önce burun yastığınızın fazla büyük olmadığından emin olun ve burun nemlendirici kremini kullanın. Maskeyi kullanırken ısıtıcılı nemlendirici kullanmanız şiddetle tavsiye olunur.

Burun CPAP Maskesi

Bir burun CPAP maskesi üçgen bir silikona sahiptir ve burnun tamamını veya burnunun alt yarısını kaplayıp burun köprüsüne oturur. Burun maskesi genellikle çerçeveye bağlanan dört noktalı bir başlık ile yerinde tutulur. Maskenin oturduğu burun köprüsünde tahriş olabilir.

Burnunuzdan nefes almakta problem yaşamıyorsanız size önerimiz mutlaka Burun Maskesi kullanmanızdır.

Oral CPAP Maskesi ve Hibrid CPAP Maskesi

Oral CPAP maskeleri ağız çevresini kapatmak için oval bir silikon kullanır ve maskenin içindeki iki girişten hava verir. Maskenin içinde kalmasını sağlamak için dişlerinizle dudaklarınız arasında bir iç kanat ve dudaklarınızda ikinci bir bukleler bulunur.

Hibrit tam yüz CPAP maskeleri, tam yüz maskesiyle aynı işlevi görmekle birlikte yüzde çok daha az yer kaplar. Bu CPAP maskesi tasarımı burun yastıkçığının işleviyle aynı buru deliklerini kapatır bununla birlikte ağzı da kapatan bir silikonu birleştirir.

Kullanıcıların net bir görüş alanına sahip olmaları için gerekli olan alın desteği yoktur. Burunun maskesi veya ağız burun maskelerini alışıksanız ilk başta burun yastıkçığı burun pasajlarının açılmasında biraz rahatsızlık oluşturabilir. Isıtıcılı nemlendirici kullanmanız maskeye uyumunuzu önemli ölçüde arttıracaktır.

Ağız Burun CPAP Maskesi ve Total Face CPAP Maskesi

  Ağız Burun CPAP maskeleri, burun ve ağız çevresini üçgen şeklinde kapatır ve dört yönden tutunan kafa bandı ile sabitlenir. Bu maskeler, ağızlarından nefes alan ve bir çene kemeri ile burun maskesini kullanmak istemeyenler için harika bir seçimdir. Ağız Burun CPAP maskesinin dezavantajı, hem burun hem de ağızları kapladıkları için genellikle daha ağır ve hantal bir yapıya sahiptir.

Ağız Burun maskesine ihtiyacınız olan en yaygın nedenler şunlardır:

Kronik sinüs sorunlarınız veya alerjiniz var ve burnunuzdan nefes almak mümkün değilse.

Burnunuzda herhangi bir tıkanıklık mevcutsa.

Ağzınız uyku sırasında açılıyorsa ve burun maskesiyle kullandığınız çene kemeriyle ağız açıklığını önleyemiyorsanız.

Yüksek basınçlara sahipseniz ve bu durum ağzınızdan hava kaçağına neden oluyorsa.

Total Face CPAP maskeleri, yüz, burun, ağız ve gözler dahil olmak üzere tüm yüz etrafında büyük bir oval bir şekilde kapatır ve dört noktalı kafa bandıyla sabitlenir. Bir hastanın burun veya ağız burun maskesinin kullanılmasını önleyen bir yüz hastalığı varsa, diğer özel durumlar da olabilir. Ağız burun maskesi gibi, Total Face maskesi de basıncı eşitleyerek havayı yayar. 

Umarım bu yazımız kafanızdaki karışıklığı bir nebze olsun gidermeye yardımcı olmuştur. Siz de maske seçerken nelere dikkat ettiğiniz ve nasıl bir yol izlediğinizi lütfen yorum kısmından bizimle paylaşın. Bu paylaşımlarınız sayfamızı ziyaret eden bir çok CPAP kullanıcısına yol gösterici olacaktır.

resmed medikal istanbul, SİBAB MASKE, devilbiss cpap maske, devilbiss cpap maskesi fiyatları, bibap maske nasıl kullanılır, yüz değiştirme maskeleri, Otomatik Kayıt mail, maske rapor, Filips bipap kullanimi ve bakimi, cpap maske raporu, burun koruma maskesi, bipap raporu, yüz değistirme maskesi

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *