CPAP Maskeleri

CPAP Maskesi Uyku Pozisyonuna Göre Nasıl Seçilir?

CPAP Maskesini uyku pozisyonuna göre seçmeniz terapinin rahat ilerlemesi için önemlidir. Denizyıldızı mı yoksa asker pozisyonunda mı uyuyorsunuz? Belki de daha özgür serbest düşüş ya da kütük pozisyonunda mı uyuyorsunuz? Uyku pozisyonunuza bağlı olarak, ihtiyaçlarınızı karşılamak için belirli CPAP maskesi seçmek isteyeceksiniz.

Uyku Bilim Merkezi profesörü Chris Idzikowski insanlar arasındaki yaygın uyku pozisyonunu analiz etti. Çoğu insan 6 farklı pozisyonda uyuma meyillidir.  

 

CPAP cihazı satın almadan önce, çoğu insan, CPAP terapisine duyulan ihtiyacı tetikleyen temel sağlık sorunları için uyku testine girer. Bu test sırasında, uyku uzmanları sadece hastanın solunum aktivitelerini değil, aynı zamanda uyudukları pozisyonu da gözlemleyecektir. Uyku uzmanları, hangi tip CPAP maskesinin en etkili şekilde  dair kesin bir tavsiyede bulunmak için uyku pozisyonlarından birini veya birkaçını işaretleyecektir.

 

 

 

Yan Uyuyan için En İyi CPAP Maskeleri

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada bireylerin yaklaşık %41’i tarafından benimsenen yan(fetüs) pozisyonda uyuyor. Önemli ölçüde daha fazla kadın bu konumu erkeklerden daha çok benimsiyor.

 

 

Tercih Edilebilecek CPAP Maskesi Türü

Yan pozisyonda uyuyanlar bir yastıkla bastırıldığında bile açık kalan bir CPAP maskesi gerektirir. Esnek tipli maskeler bu konuda çok iyi çözüm üretir. Maskenin yüze temas ettiği yumuşak dokunuşlu yüzeylere sahip maskeler en iyi seçenek olacaktır.

 

 

ResMed Swift FX Burun Yastıkçığı

Swift FX Burun Yastıkçığı CPAP Maskesi uyurken ergonomik destek ve rahatlık sağlamak için çift duvarlı kanatlar içerir.

Yerleşik bir esnek bölme, maskenin hareketli uykuda bile sabit kalmasını sağlar. Silikon bazlı başlık seti, maskenin sabit kalmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

 

ResMed AirFit N20 Burun Maskesi

ResMed AirFit N20 Burun Maskesi kolay ayarlama ve rahatlık için tasarlanmıştır. InfinitySeal minderi, tüm yüz ve burun yapıları için güvenilir bir sızdırmazlık sağlamak için değişen seviyelerde kalınlık kullanır. Esnek bir çerçeve, gece boyunca meydana gelebilecek hareketlere uyum sağlar.

Bu, yan uyuyanların kendi maskelerini yeniden ayarlamadan pozisyonlarını kolayca değiştirebilmelerini sağlar. Peluş kafa bandı, yan uyurken baskıyı ve yüzde oluşan izleri azaltmaya yardımcı olan yumuşak kumaş kullanır.

 

ResMed AirTouch F20 Ağız Burun CPAP Maskesi

ResMed AirTouch F20, ağızdan nefes almak için daha fazla alana sahip bir maskeye ihtiyaç duyan Yan uyuyanlar için mükemmel bir seçenektir. Hem burun hem de ağzı kaplayan maskeler burun maskelerinden daha büyük bir alana ihtiyaç duyar. Geleneksel silikon yerine bu maske, yan uyurken maskenin sabit kalmasını sağlayan UltraSoft Memory Foam silikon kullanır.

 

 

Araştırmalar Yan(Cenin) Pozisyonunun Uyku Apnesi Belirtilerini İyileştirdiğini Buldu

Uyku apnesi hastaları, yan uyku pozisyonunun sadece rahat olmanın ötesinde sağlık yararları olduğunu bilmeyebilir. 2017 yılında araştırmacılar, CPAP cihazının işini yapmasına yardımcı olmak için yer çekimi kullanarak, yan yatmanın doğal olarak hava yolunu açtığını buldu.

Bu durumu CPAP kullanıcılarından kayıt etmelerini istediğimde ortaya şöyle bir sonuç çıktı. Cihaz verilerine baktığımızda sırt üstü pozisyonda yatılan gecelerde genellikle 5 ve üstü AHI seviyelerine rastladık yan pozisyonlarda ise AHI değerleri 3 ve altı seviyelerinde olduğu gördüm.

Çok büyük bir fark gibi görünmese de bu yan pozisyonların CPAP kullanım rahatlığını nasıl artırdığını gözlemlemek açısından önemli bir veri oldu.

 

 

Yan Pozisyonda Uyku İçin İpuçları

Uykudayken hareketlerinizi kontrol etmeniz çok zordur. İsteyerek yan başladığınız uykunun geri kalan kısmında sırt üstü dönebilirsiniz. Bunu engellemek için arkanıza bir yastık koymanız mükemmel bir çözüm üretir, böylece gece boyunca sırtımın üstüne dönüşünüz engellenmiş olur.

Alışkanlıklarımızı değiştirmek oldukça zordur. Fakat sağlık faydalarını göz önüne alınca alışmak için çabalamanın faydalı olacağının düşünüyorum. CPAP cihazını kullanım faydasını arttırmak ve sağlık faydaları için herkesi bu basit numarayı yapmaya denemeye tavsiye ediyorum. Yaşadığınız farkları yorum kısmından bize bildirirseniz sevinirim.

 

Kütük Uyku Pozisyonu İçin En İyi CPAP Maskesi
Her altı kişiden biri, kütük pozisyonunda uyur.

 

Tercih Edilen Maske Türü

Tıpkı yan pozisyonda olduğu gibi yastığın baskısına karşı yerinden çıkmayacak yumuşak bir maske gerektiriyorsa, uyuyanlar benzer özellikler aramalıdır. Bu da tahriş edici ya da uyku sırasında sızıntı oluşturabilecek sert yüzeylerden tamamen yoksun hareket edebilen yumuşak bir burun maskesi ihtiyacını güçlendirir.

 

ResMed AirFit P10 CPAP Maskesi

Uyurken ergonomik destek ve rahatlık sağlamak için çift duvarlı silikon içerir. Burun yastığının gövdeleri uyku konumlarının değiştiği zaman silikonun muhafaza edilmesini sağlamak için kolayca yukarı ve aşağı sıkıştırır. Elastik kumaş kafa bandı, rahatça oturacak şekilde tasarlanmıştır. Bölünmüş sırt askıları daha gevşek bir şekilde oturtulmak için birbirinden ayrı tutulabilir veya daha sıkı bir uyum için daraltılabilir.

Bu maske kütük pozisyonda uyuyanlar için yüz baskısını azaltarak oluşabilecek izleri engeller.

 

 

Hasret Çeken Uyku Pozisyonu İçin En İyi CPAP Maskesi
Bu pozisyonun kütük pozisyonundan farkı kolların öne doğru uzanmasıdır. Nüfusun %10-15’i bu pozisyonda uyumaktadır.

 

Tercih Edilen Maske Türü

Bu uyku pozisyonu yüzün bir tarafına baskı yapabilir. Ancak, “kollar” bu basıncı bir dereceye kadar azaltıyor. Yan(Fetüs) veya Kütük pozisyon için uygun olan herhangi bir maske işe yarayacaktır.

 

ResMed AirFit P10 CPAP Maskesi

Uyurken ergonomik destek ve rahatlık sağlamak için çift duvarlı silikon içerir. Burun yastığının gövdeleri uyku konumlarının değiştiği zaman silikonun muhafaza edilmesini sağlamak için kolayca yukarı ve aşağı sıkıştırır. Elastik kumaş kafa bandı, rahatça oturacak şekilde tasarlanmıştır. Bölünmüş sırt askıları daha gevşek bir şekilde oturtulmak için birbirinden ayrı tutulabilir veya daha sıkı bir uyum için daraltılabilir.

Bu maske kütük pozisyonda uyuyanlar için yüz baskısını azaltarak oluşabilecek izleri engeller.

 

 

Asker Uyku Pozisyonu İçin En İyi CPAP Maskesi

On iki kişiden biri, Asker uyku pozisyonunda yatar. Asker pozisyonu, sırt üstü ve kollar paralel olarak sıkıca uzanmıştır.

 

Tercih Edilen Maske Türü

Kişinin sırt üstü uyuması, Uyku Apne semptomlarını şiddetlendirdiğini akılda bulundurun. Bununla birlikte, nüfusun yaklaşık %10 Asker pozisyonu uyuduğu varsayılmaktadır. Böylece, bu pozisyon için de tasarlanmış belirli maskeler vardır. Sırt üstü uyuyanlar, kafa bandının rahatsız edici kısımlarını başının arkasında olmayacak şekilde tasarlanmış maske kullanmak isteyeceklerdir. Böylelikle, uyuyanlar kayışların, tokaların, hortumların ve diğer olası rahatsızlıkların üstüne yatmamış oluyor.

 

Philips Respironics DreamWear Burun CPAP Maskesi

DreamWear Burun Maskesi başınızın üst kısmından takılan hortum ve buna uygun kafa bandı bulunur. CPAP hortumu maskeyi çekmeyi azaltarak Asker pozisyonunda uyuyanlar için idealdir.

Asker pozisyonunda uyuyanların hissedebileceği rahatsız edici sorunları giderirken güvenilir bir sızdırmazlık sağlamaya yardımcı olur. DreamWear çerçevesi kolay hava akışı sağlar. Hava, çerçevenin her iki tarafında da ya da diğer taraf bloke olduğunda bir taraftan akabilir.

 

Sırt Üstü Uyumak Uyku Apnesinin Kötüleşmesine Neden Olabilir

Şubat 2014’teki “Sleep Medicine Reviews” adlı tıbbi dergiye göre, araştırmacılar sırt üstü uyurken hava yolunun kapanmasına yer çekiminin etkisi olduğunu bulmuşlardır. Aynı zamanda sırt üstü yatarken akciğer kapasitesi azalır ve horlama artabilir. Uyku apnesi belirtileriniz CPAP cihazı kullanmanıza rağmen geçmediyse, bir düzeltme yaparak yan uyumaya çalışmanız ve bunun etkili olup olmadığını denemenizi tavsiye ederim.

CPAP cihazı kullanırken ekipmanları kolayca kontrol etmek ve dinlenebilmek için sırt üstü uyumak size rahat bir pozisyon gibi gelebilir. Sadece maske rahatsızlıklarından kurtalmak için sırt üstü yatıyorsanız yan yatmayı kolaylaştıran özel tasarıma sahip CPAP yastığı kullanmayı düşünebilirsiniz. Yan yatış, uyku apnesi semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olacak, CPAP yastığı da yan pozisyonda uyumayı kolaylaştırır.

 

 

Serbest Düşüş Uyku Pozisyonu İçin En İyi CPAP Maskesi

İnsanları %5-7 arasındaki kesimi iki eli yastığı kavrarken yüz üstü şekilde uyumaktadır.

 

Tercih Edilen Maske Türü

Birçok insan bu pozisyonda uyumasa da farklı varyasyonlara sahip maskeler yüz üstü uyuyan kişiler için ideal CPAP maskeleri bulunmaktadır. Yüz üstü uyurken minimal tasarıma sahip maskeler tercih etmek gerekmektedir. Burun yastıkçıkları bu  pozisyon için uygun maskelerdir.

 

Philips Respironics Nuance Jelli CPAP Maskesi

Nuance Jelli CPAP Maskesi yenilikçi bir jel burun yastığı ve esnek kısa hortumla konfor ve sızdırmazlık sunar.

Jel burun yastıkçığı tasarımı, herhangi bir uyku pozisyonu için terapi basıncını sağlamak üzere buruna rahatça yerleşir. Kısa hortum, uzun hortum ve jel burun yastığı arasında bir tampon oluşturur ve Serbest Düşüş pozisyonunda uyuyanların uykusunu etkilemeden hareket etmesine izin verir.

 

 

Denizyıldızı Uyku Pozisyonu İçin En İyi CPAP Maskesi

20 kişiden sadece bir kişi bu pozisyonda uyumaktadır.

 

Tercih Edilen Maske Türü

Denizyıldızı pozisyonunda uyuyan bir kişiyseniz kendinize uygun maske arayabilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, denizyıldızı uyuyanların genellikle gece boyunca kollarını hareket ettirmeleridir, bu nedenle mümkün olduğunca küçük boyutlu olan herhangi bir maske türü seçmeniz tavsiye edilir.

 

 

Referanslar:

1. BBC News Sleep Position Gives Personality Clue originally published September 16, 2003. Accessed August 22, 2018.

2. Marques, Melania, MD, et al. Effect of Sleeping Position on Upper Airway Patency in Obstructive Sleep Apnea Is Determined by the Pharyngeal Structure Causing Collapse. Published in the medical journal Sleep on March 1, 2017. Accessed on August 22, 2018.

3. Edwards, Bradley A. PhD, et. al., The Effect of Body Position on Physiological Factors that Contribute to Obstructive Sleep Apnea. Published in the medical journal Sleep on September 1, 2015. Accessed on August 22, 2018

4. Joosten, Simon A, et. al., Supine Position Related Obstructive Sleep Apnea in Adults: Pathogenesis and Treatment. Published in the medical journal Sleep Medicine Reviews in February 2014. Accessed August 22, 2018

sleep as oksijen cihazi, ağız ve burun maske fiyatları, solunum maskesi nasıl temizlenir

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *