Uyku Apnesi Araştırmaları

Dünyada Yaklaşık 1 Milyar Kişide Uyku Apne Sendromu Olduğu Tahmin Ediliyor

ResMed tarafından ATS 2018 Uluslararası Konferansında sunulan yeni bir veri analizi, uyku apnesinin yaygınlığının dünya genelinde 936 milyondan fazla insanı etkilediğini gösteriyor – önceki tahminlerden yaklaşık 10 kat daha fazla.

Obstrüktif Uyku Apnesinin Küresel Prevalansı” çalışması, kronik uykuda solunum bozukluğunun etkisinin net bir kapsamını belirlemek isteyen uluslararası bir araştırmacılar paneli tarafından yürütülmüştür. OUA(Obstrüktif Uyku Apnesi) prevalansı hakkında önceki tahmin (100 milyon), o sırada mevcut olan yöntem ve verileri kullanan yapılan tahmin, son çalışmada OUA ve dünyanın diğer bölgelerinden bildirilmemiş istatistiklerin tespitinde teknolojik gelişmelerle analiz ederek, etkilenmiş nüfusu daha önce tanımlandığından çok daha büyük olduğunu göstermektedir.

“Araştırmalar ve bulgular çok az bildirilen önemli bir halk sağlığı sorununu uyku apnesi ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.” diyor ResMed Sağlık İşleri başkan yardımcısı ve baş araştırmacı araştırmacı Adam Benjafield. “Bu yeni çalışma, dünya çapında OUA tanı ve tedavisi konusunda genişletilmiş farkındalığa ihtiyaç olduğunu gösteriyor.”

ResMed baş tıbbi memuru Carlos M. Nunez, “Bu çalışma hekimleri hastalarıyla uykunun genel sağlığımızı nasıl etkilediği konusunda konuşmaya teşvik etmelidir. Ayrıca daha fazla insanın kendilerine ‘Bende mi veya eşimde bu var mı?’ sorusunu akıla getirmelidir. Uyku apnesi olanlar sıklıkla sahip olduklarının farkında değildir ve bu nedenle, ortaya çıkan kronik yorgunluğu veya daha zararlı uzun süreli sağlık risklerini azaltmak için bir şeyler yapabileceklerinin farkında değildir. Uyku apnesi bir zamanlar düşündüğünüz gibi sadece yaşlı, fazla kilolu erkekler için bir hastalık değildir. Her yaştan insanı, tüm etnik ve ırksal grupları, tüm sağlık durumlarını etkiler ve cinsiyete özgü değildir. Aslında, yeni teşhis edilen hastaların neredeyse yarısı kadındır. ”

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *