CPAP Cihazları, CPAP Maskeleri, Temizlik & Bakım

Grip ve Soğuk Algınlığında CPAP Cihazı Kullanımı

Kış sezonu tam olarak kendini göstermeye başladı. Soğuk havalarla birlikte grip ve soğuk algınlığı vakaları artmaya başladı. Her ne kadar hijyenik olmaya çalışsanız da, bir noktada hasta olabilirsiniz. Gece hasta olanlar için bir kabusa dönüşmekle birlikte Uyku Apne Sendromlu hastalar bu durumdan daha fazla etkilenir. Hastalık ve Uyku Apne Sendromu birleşince CPAP cihazı kullanmak oldukça güçleşir.

Elbette, bu durumda Uyku Apne şiddetinde bir artış olabilir, bu nedenle hasta olduğunuzda CPAP cihazınızı kullanmadan önce doktorunuzla görüşün. Size iyi gelebilecek ve deneyebileceğiniz bir kaç ipucu vereceğim:

Yan Yatın veya Kafanızı Belinizden İtibaren Yükseltin

İlk ve en basit ipucu uyku pozisyonunuzu değiştirmeye çalışmaktır. Sırtüstü yatış nefes durmalarının artışına neden olabilir. Yan yatmayı deneyin – ağız burun maskesi kullanan CPAP kullanıcıları için bile yan yatış pozisyonu için özel yastıklar mevcut. ( Bkz. Contour CPAP/BiPAP Yastığı )

Eğer sırtüstü yatmanız kaçınılmazsa, başınızı  belinizden itibaren kaldırarak mukusun boşaltılmasına izin vermek için ekstra yastıklar kullanabilirsiniz.

Isıtıcılı Nemlendirici Kullanın

Isıtıcılı nemlendiriciler, tıkanmış bir üst solunum sistemi ile birlikte gelen aşırı rahatsızlığı hafifleterek, mukus zarlarına ve burun kanallarına nem seviyelerini geri getirir. Isıtıcılı nemlendiriciler sadece soğuk algınlığıyla mücadele eden kişilere yardımcı olmaz, aynı zamanda alerji, burun kuruluğu ve diğer burun sorunlarından mustarip olanlar için son derece keyifli CPAP cihazı kullanımı sunar. Gece ısıtıcılı nemlendirici kullanın vücudunuz size teşekkür edecektir.

Burun Spreyleri veya Tuzlu Su Kullanın

Soğuk algınlığı veya grip kaynaklı tıkanıklığı gidermek için burun spreyleri kullanabilirsiniz. Kendinizi burun tıkanıklığından kurtarmanın bir başka yolu da, CPAP cihazınızı kullanmadan önce burun pasajlarınızı temizlemek için tuzlu su kullanmaktır. Sadece şunu unutmayın: yüksek tansiyonunuz varsa; burun spreyi veya tuzlu su kullanmadan önce  mutlaka doktorunuza danışın. Bazı ilaçlar, diğerleriyle birlikte kullanıldığında sağlık üzerindeki olumsuz etkilere neden olabilir.

Cihazınızın Otomatik Özelliğini Kullanın

Otomatik pozitif hava yolu basıncı (APAP) olarak adlandırılan bir Otomatik CPAP cihazı, otomatik olarak benzersiz algoritmalar kullanır ve ihtiyacınız olan en iyi olan basıncı temin eder. Otomatik CPAP cihazı hava basıncını size göre ayarlayacaktır, böylece tek yapmanız gereken uykuya dalmaktır. Hastalandığınız zaman, az ya da çok basınç için ihtiyacınız olabilir. Böyle durumlarda Otomatik CPAP cihazı en uygun seçenek olabilir.

Burun Maskesi Yerine Ağız Burun Maskesi Kullanın

Tıkanmış bir burun sizi oldukça sıkıntıya sokar, bu nedenle ağız burun maskesi kullanmak, uyurken ağzınızdan nefes almanızı sağlayan mükemmel bir seçenektir. Burun maskesi burun pasajlarınızı yeterince açabilirken, ağız burun maskesi sizin için ideal çözüm olabilir.

Kış aylarında soğuk algınlığına sahip olmak eğlenceli değildir ve bununla birlikte CPAP cihazı kullanmak bazı şeyleri zorlaştırır.

Son olarak hastayken CPAP cihazı kullanıyorsanız; soğuk algınlığınız geçince mutlaka CPAP Bakım / Temizlik / Dezenfeksiyon yaptırmayı ihmal etmeyin!

Umarım bu ipuçlarıyla daha iyi bir gece uykusu uyuyabilirsiniz. Siz yine de hasta olmamaya özen gösterin.

Phillips ipucu mail

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *