Horlama mı Uyku Apnesi mi Nasıl Ayırt Edilir
CPAP Cihazları, Horlama, Uyku Apnesi Araştırmaları

Horlama mı, Uyku Apnesi mi, Nasıl Ayırt Edilir?

Hepimiz horlayan birini tanıyoruz; onlarla birlikte geçirdiğimiz bir gece mutlaka onun yüksek sesini duyduk. Bazılarımız, Uyku Apnesi‘nin rahatsız edici belirtilerini bile duymamıştır – horlamadaki sesin belirli bir şekilde kesilmesi ve ardından nefes almak için tıkalı bir borunun açılması gibi bir “Aslan Kükremesi” gelmesi durumuna da rastlamış olabilirsiniz. Bunu horlamayla karıştırmanız çok olasıdır. Bunu horlayan kişiye açıklamanız oldukça zordur, bunu anlatmak için çıkardığı sesleri taklit edin tatmin olmuyorlarsa video çekin. Bu kabullenmemenin nedeni; horlama ne kadar gürültülü olursa olsun, horlayan kişi asla kendini duymaz. Fakat horlama her zaman sadece sesin oluşturduğu rahatsızlık değildir. Obstrüktif Uyku Apnesi olarak adlandırılan daha ciddi bir şey olabilir. Horlayan kişiyi nasıl ikna edebilirsin? Öncelikle gerçekleri öğrenin.

Horlamanın Uyku Apnesi'nden Farkı Nedir?

Horlama ve Uyku Apnesi, hem horlayan hem de yatak partnerine yüksek sesli rahatsız edici gelse de, Horlamnın,  Obstrüktif Uyku Apnesi’ne geçme olasılığını daha iyi değerlendirmenize yardımcı olacak birkaç önemli işarete sahiptir.

Uyku Apnesi belirtileri, gün boyunca yorgunluk, ağız kuruluğu, boğaz ağrısı veya sabah olası baş ağrıları, konsantrasyon güçlüğü, yüksek tansiyon, gece terlemesi ve azalmış bir libido içerir.

En belirgin Uyku Apne belirtisi siz ve eşiniz tarafından tespit edilebilir. Eşiniz horlama sesi duyarken birden bu sesin kesilmesi sonrasında nefes aldığında horlamaya benzer fakat daha yüksek sesle(hasta yakınları bunu Aslan Kükremesi olarak nitelendiriyor) nefes almaya başlıyorsa bu Obstrüktif Uyku Apnesi’nin bir belirtisidir. Siz de ruh halinizin değiştiğini fark ettiyseniz ve bunlar sinir bozucu ya da depresif hale geldiyse, bu da bir işaret olabilir.

Uyku Apnesi belirtilerini nasıl tanımlayacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, Uyku Apnesinin ne olduğunu, nasıl tedavi edildiğini ve buradan nereye gidileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bazı SSS’leri inceleyelim.

Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir? Ve Cevaplamaya Hazır Olmanız Gereken Diğer Sorular

Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA),  kasların ve dokuların uyurken rahatladığında boğazda bulunan kas/dokuların gevşeyerek hava yolunu kapatmasıyla akciğerlere hava akışını engellemesidir.

Basitçe söylemek gerekirse, vücudun kendi rahatlamasının boğazda bir tıkanıklık yaratabileceği ve uyku sırasında düzgün nefes almayı durduğu bir durumdur.

Bu durum kandaki oksijen seviyesinin düşmesine ve beynin bu karşılık alarm durumuna geçerek sizi uyandırarak nefes almanızı sağlar. Bu gecede, özellikle uykudaki REM aşamalarında birçok kez olabilir.

Tıkayıcı Uyku Apnesi nasıl teşhis edilir?

Tipik olarak, bir hastanın Uyku Apnesine sahip olduğundan şüphelenildiğinde, bir gece uyku merkezinde kalarak uyku testi yapılması gerekir. Bu uyku testi veya Polisomnografi (PSG) testi adlandırılır ve gece boyu belirli alet ve sensörle uykunuz kayıt altına alınır. Bu test hastane ortammı ve/veya evde yapılabilmektedir. Bu test, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi ve tabii ki Uyku Apnesi de dahil olmak üzere geniş bir uyku problemlerini teşhis etmek için kullanılır.

Obstrüktif Uyku Apnesi nasıl tedavi edilir?

Uyku Apnesi tedavisinde en yaygın ve etkili tedavi yöntemi CPAP cihazının kullanılmasıdır. CPAP, Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı anlamına gelir. PAP cihazları, uyuduğu zamanlarda bir maske yardımıyla yüze tutturulur ve solunum yolunun açık ve tıkanıklıklardan uzak tutulması için öngörülen basınçta sabit bir hava akışı sağlar.

Uyku Apnesi’nden cihazsız tamamen kurtulabilir miyim?

Açık olmak gerekirse HAYIR. Henüz keşfedilmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Madem tedavisi yok CPAP cihazı kullanmak ne gibi yarar sağlar?

CPAP cihazının tutarlı kullanımının, uyku kalitesini iyileştirerek, daha fazla enerji ve motivasyon kazandırarak; iş performansını, ruh halini/düzenini iyileştirerek, cinsel tahrik ve performansı artırır, araba kullanırken uyuklamayı ortadan kaldırarak genel yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, Uyku Apnesini tedavi etmenin en büyük yararı; kalp krizi, inme ve yüksek tansiyon başlıca olmak üzere tüm riskleri ortadan kaldırmaktır.

Sevdiklerinizin horlama veya uyku apnesi belirtilerini ele alırken, semptomlarının tamamen farkında olmayabileceğini ve söylemeye çalıştığınız şeylerin tam olarak anlaşılmadığı unutmayın. Sadece onlara önem verdiğinizi ve horlamalarının Obstrüktif Uyku Apnesi gibi daha ciddi bir uyku durumunun işareti olabileceğini hatırlatın. Ayrıca, kendi uykunuzun da önemli olduğunu ve horlamalarının çok fazla olduğunu onlara hatırlatın!

Her ikinizin de, horlamanın risk seviyesini anlamanıza yardımcı olmak için, Uyku Testi’ne girmesini sağlayın! Aşağıdaki butona tıklayarak hemen Uyku Testi’ne katılabilirsiniz.

cpap cihazı fiyatları philips, ikinci el uyku apnesi cihazı, sleep one cpap fiyatı, uyku apnesi burun maskesi, uyku apnesi chazi burun maskesi, Uyku apnesi horlama cihazı

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *