Horlamaya neden olan şey, birden çok yolla cevaplanabilen bir sorudur. Anatomik bir bakış açısından horlama, kısmen kapalı bir üst solunum yolundan (burun ve boğaz) kaynaklanır. Uyku sırasında herkesin boyun kasları gevşer, ancak bazen üst solunum yolunun kısmen kapanması ve akciğere geçmesi için yeterli hava bulunması için çok dar hale gelir. Bu gerçekleşirse, kişinin vücut için önemli işlevlerini yerine getirmesi için yeterli oksijen almaması anlamına gelir. Beyin daha sonra ihtiyacı olan oksijeni elde etmek için uyanmak için vücuda bir sinyal gönderir, muhtemelen kişinin fark etmeden gece boyunca uyanmasına neden olur.

İnsanlar neden horlanıyor?

Neden bazı insanlar horlar ve diğerleri yapmaz? Genişlemiş bademcikler, genişlemiş bir dil veya boyun çevresinde aşırı kilo alan kişiler horlamaya daha yatkındır. Burun ya da çenesinin şekli gibi yapısal nedenler de horlamaya neden olabilir. Horlama sesinin kendisi bir kişinin hava yolunun daralmasının bir sonucudur, bu da boğaz titreşimine ve horlama sesine neden olur. Nedeni ne olursa olsun normal yetişkinlerin% 40’ı düzenli olarak horlanır, 1 bunu fark edip etmediklerine inanırlar.

Horlama ve uyku apnesi

Horlama ve uyku apnesi endişe verici bir hızda bağlanır – 3 erkeğin 1’i ve alışkanlık yapan horlama güçlüğü olan 5 kadından 1’i bir dereceye kadar obstrüktif uyku apnesinden muzdariptir. 2 Uyku apnesi, yenilenmiş, enerjik bir yaşam sürmeniz için gereken sağlıklı uykuyu almanızı engeller. Aynı zamanda tip 2 diyabet, obezite, kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi diğer sağlık koşullarıyla da bağlantılıdır. Yani, sizin için özel olarak horlamaya neden olan şeyden bağımsız olarak, eğer hor sayarsanız – ya da horladığından şüpheleniyorsanız – bir şeyin doğru olmayacağına dair bir işaret olarak düşünün. Bizimkini alkısa uyku apnesi sınavı veya Size yakın bir uyku testi tesisi bulun .