CPAP Maskeleri, Tedavi İpuçları

İyi Bir CPAP Maskesi Nasıl Olmalı?

CPAP cihazlarının en can alıcı noktası CPAP maskesinin seçimidir. Yeni başlayacak olanlar ilk etapta CPAP cihazına entegre olmakta ve cihazın özellikleri, fiyatı, performansı gibi konuları sorgulamakta. Bu yanılgıya tüm hastalar düşmektedir. Asıl önemli olanın maske olduğunu anlatmaksa deveye hendek atlatmaya eşdeğerdir.

Neden mi böyle düşünüyorum; cevabı çok basit, çünkü her yerde CPAP cihazları ön plana çıkıyor, herkes cihazının ne kadar iyi olduğundan bahsediyor. Aslında hasta ya tesadüfen ya da belirli tecrübeler edinerek kendine en uygun maskeyi buluyor ve kullanmaya başlıyor. Tabi başta çektiği sıkıntıları unutarak maske modeli, boyutu vs. anlatmayı unutuyor.

 

Benim kişisel olarak en çok kullandığım cümle ‘Cihazınız altından bile olsa maskeniz iyi değilse cihaz kötüdür.’. Aslında biz hasta olarak kişilere yanlış soru yöneltiyoruz. Nedir bu yanlış soru; “Cihazınız ne marka?”. Böyle bir soru karşısında verilecek cevap oldukça basittir, cihazının markasını söylemek. Peki bu bize yeterli bir veri sağlar mı? Hayır. Bir çok kişi maskesinin hangi marka/model olduğunu unutur veya hiç bilmez. Kişisel rahatlık ön planda tutulduğu için CPAP cihazını satın aldığınız yer size Respironics bir cihaz satarken ResMed CPAP maskesi verebilir yada bunun tam tersi de ResMed cihaz satarken Respironics CPAP maskesi satabilir. Bunun kötü örnekleri ise iyi bir cihaz aldığımızda yanında HEDİYE edilen farklı marka model kalitesiz ve uyumsuz CPAP maskesi verilmesi. 

 

Biz hasta olarak bilinçlenmek durumundayız, ortalamaya baktığınızda tüm hastalar CPAP cihazı fiyatı ve CPAP maskesi fiyatı na takılmaktadır. Size şunu net bir şekilde söyleyebilirim, ne pahalı cihaz veya maske iyidir ne de ucuz CPAP maskesi ve ucuz CPAP cihazı kötüdür. Fiyattan çok size fayda parametresine bakmanızı tavsiye ederim. Çoğu kişi yanlış seçimlerden dolayı çok para verdiği cihazını kullanamamakta. Bundan daha vahimi ise tedavisini sürdüremiyor olmasıdır. Kötü bir maske sizi cihazdan soğutacak ve böylelikle tedavi sürecinizi sekteye uğratacak, öteleyecek, yarım bıraktıracak.

 

Peki iyi bir CPAP maskesi nasıl olmalı?

Öncelikle şunu belirtmem gerekir, maskeyi cihaz alırken denemeniz hiçbir şey ifade etmez. Maksimum 5 dk. ve oturarak denediğiniz maskenin performansını görmeniz çok zordur. Peki iyi maskeyi nasıl anlayacağım?

 

Bu işte güven olmazsa olmazdır. Satıcı firmanıza güvenin, güven duymuyorsanız herhangi bir ticarete girişmeyin.

Benden çok para kazanacak düşüncesinden kurtulun.

Geçmiş sorunları sorgulayın. En çok şikayet edilen durumlar nedir, diye sorun? Firma buna çok şikayet almıyoruz diye cevap veriyorsa alışveriş için bir kere daha düşünebilirsiniz.

Maskeyi kullanırken oluşabilecek sıkıntıları sorgulayın.

En çok rahatsızlık duyulan alın kızarıklığı ve burun üzerinde oluşan yaralara karşı nasıl bir çözüm getirdiğini sorgulayın.

Kolay takılıp, çıkarılabilmesi için ne gibi artıları olduğunu sorgulayın. Kendiniz deneyerek bir kaç kez çıkartıp takın(Bu durum alışmayla ilgili de bir durumdur. Kullanma deneyiminiz arttıkça çıkarıp takmanız kolaylaşır.).

Sesinin az olmasına dikkat edin. Son teknolojik gelişmelerle CPAP cihazları oldukça sessizleşti fakat çoğu maske yüzünden hala ses seviyesi yüksek. ResMed bu konuda SlimLine hortumu ve maskelerinde çıkış valfini radyal yaparak yenilikçi bir çözüm getirmiştir.

Tüm maskelerin tüm cihazlara uyumlu olduğunu unutmayın.

Ağız-burun maskesi kullanmaya yönelmeyin. Tabi özel bir durumunuz yoksa (Çeşitli sıkıntılardan dolayı doktor önermemiş ise.).

Yüzünüze uygun olsun demedim bu olmazsa olmaz bir durumdur. Yüzünüze uygun olmayan maske baştan kötü maskedir. 

 

Sonuç olarak asıl sorun güven probleminin olmasından dolayıdır. Piyasada bulunan satıcılar belirli bir standartta değildir. Herhangi bir firma size herhangi bir CPAP cihazını ve CPAP maskesini satabiliyor. Burada önemli olan mesleki bir yeterlilik olmamasından kaynaklana problem. Uyku apne ve solunum hastalarının nasıl bir düşünce yapısında olduğunu nasıl bir hastalık olduğu hakkında ufacık fikirleri olmayanların CPAP cihazı ve CPAP maskesi satması piyasa da kirliliğe yol açmaktadır. İyi bir maske seçmenin yolu iyi bir firma seçmekten geçer. Hatta daha da indirgersek sizinle iletişime geçen çalışanın bilgi ve deneyiminden geçer.

Yolumuzu çizecek olursak:

İyi firma —-> İyi CPAP maskesi —-> İyi CPAP cihazı —-> Yüksek memnuniyet.

Dilerseniz CPAP Maskesi seçmenize yardımcı hizmetimizi kullanabilirsiniz.

cpap burun maskesi, ağız maskesi imalatı nasıl yapılır, en iyi cpap cihazı, burun maskesi fiyatları, cpap cihazı maske fiyatları, resmed s9 antalya, respirox cpap şikayet, respirox bibab st nemlendirici fiyatı, resmed maskeler yuz msskesi, hangi marka cpap cihazı önerirsiniz, en son model cpap cihazı ve maske fiyatları, cpap en kaliteli ürün, satilik futbol burun maskesi

İlgili Mesajlar

4 "İyi Bir CPAP Maskesi Nasıl Olmalı?" ile ilgili düşünceler

 1. Erol Ç. dedi ki:

  Neden ora-nazal maskeyi öncelikle tavsiye etmiyorsunuz. Ben nazal maske kesinlikle kullanamıyorum 2-3 saat sonra tıkanarak uyanıyorum ama ora-nazal ile deliksiz sabaha kadar uyuyorum. Hala nazal maske de ısrar mı etmeliyim

  1. CPAP Merkezi dedi ki:

   Merhaba,
   Bizim ilk önerimiz burun maskesi olmaktadır. Fakat farklı sıkıntılardan dolayı kullanamıyorsanız burun maskesinde ısrar etmenizin anlamı olmaz. Sonuç olarak bu maskelerde belirli sıkıntıları ortadan kaldırmak için üretilmiştir. Size ora-nazal(ağız burun) maskesi iyi geliyorsa ve bu maskeyle rahatsanız nazal(burun) maskesinde ısrar etmenize gerek yokturç

   Bilginize.
   İyi ve Sağlıklı Günler Dilerim.

 2. Blah dedi ki:

  Okudum ve bunca yıldan sonra cpap maskeleri hakkıda öğrendiğim en önemli bilgili burada bulamadım. Demek ki siz de iyi bir satıcı değişmişsiniz.

  1. CPAP Merkezi dedi ki:

   Burada verilen bilgiler genel bilgileri oluşturmaktadır. Öğrendiğiniz en önemli bilgiyi doğrusu merak ettik. Neden paylaşmadığınızı da anlam veremedik. Bir de neden kendinizi gizlediniz bunu hiç anlayamadık.

   Bizden ürün almış olsun veya olmasın herkese eksiksiz ilgi ve bilgi verilmektedir. Bize yazan bizi arayan kimse cevapsız ve çözümsüz kalmamıştır. Yardım etmeyi maddi değil manevi olarak sunmaktayız ve devam etmekteyiz.
   Bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *