Tedavi Ekipmanları

Philips Nightbalance Lunoa – Uyku Pozisyon Terapisi Cihazı

Hafif uyku apneniz veya pozisyonel uyku apneniz iyi bir gece uykusu almanızı zorlaştırıyor mu? Uyku apnesinin tedavisi söz konusu olduğunda, CPAP tedavisi rahatsız edici mi geliyor ve başka seçenekler mi arıyorsunuz? Bu soruların her ikisine de “evet” cevabı verdiyseniz, Philips Nightbalance Lunoa Uyku Pozisyon Terapi Cihazını kullanmak için aday olabilirsiniz.

CPAP cihazını bırakarak NightBalance’a geçmenin, doktorunuz uyku çalışmanıza dayalı olarak verilen dikkatli bir karar olması gerektiğini ve bunun herkes için olmadığını unutmayın.

Bu yazıda aşağıdaki soruları cevaplayacağız:

Pozisyonel Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir?
Pozisyonel Terapi Hafif Uyku Apnesini Nasıl Çözebilir?
Nightbalance Lunoa nedir?
Nightbalance Lunoa, CPAP’a İyi Bir Alternatif mi?

Pozisyonel Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir?

Pozisyonel Obstrüktif Uyku Apnesi, sadece belirli pozisyonlarda uyurken oluşan hafif bir uyku apnesi şeklidir. Yan yatmak ideal bir uyuma şeklidir, çünkü yer çekimi size yardım eder; doğal olarak hava yolunuzu açık tutar ve havanın akciğerlere kolayca ulaşmasını sağlar. Sırt üstü yatmak uyumak için en kötü pozisyondur, çünkü yer çekimi size engel oluşturur. Sırtüstü, dil geriye doğru düşer, hava yolunu tıkar ve apnenin daha da kötüleşmesine neden olur.

Pozisyonel Obstrüktif Uyku Apnesi, belli uyku pozisyonlarında hiç apneye sahip olamayacağınız kadar hafiftir. Pozisyonel terapi ile semptomlarınızın çoğundan kurtulabilirsiniz.

Pozisyon Terapisi Nedir?

Yan pozisyonda yatmak, Obstrüktif Uyku Apnesinin önlenmesi için gerçekten en iyi çözümse; pozisyon terapisinin amacı, vücudu bütün gece boyunca bu pozisyonda tutmaktır. Geleneksel olarak, bazı insanlar bunu yan yatmaya yardımcı bir yastık, sırt üstü yatmayı rahatsız eden özel bir kemerle veya  sırta dikilen tenis topu kullanarak yapabilmiştir.

Nightbalance Lunoa nedir?

NightBalance Lunoa, Philips tarafından geliştirilen pozisyonel uyku apne sırasında oluşan solunum rahatsızlıklarını azaltmak için yan uyku pozisyonunda kalmanıza yardım eden, klinik olarak kanıtlanmış ve maskesiz bir çözümdür. İyi bir gece uykusu için daha rahat bir yoldur.

NightBalance Lunoa, PAP tedavisine daha düşük olmadığı saptanan pozisyon OSA için klinik olarak kanıtlanmış bir terapidir. Vücuda rahatça giyilen, yumuşak, ayarlanabilir bir kemerle avuç içi büyüklüğünde, kompakt ve gizli bir cihazdır. Uykunuz sırasında, sırtüstü yatıştan çıkmanızı sağlayan otomatik özelleştirilmiş, yumuşak titreşimler sunar.

Sırtüstü yatış pozisyonunda küçük dil ve yumuşak damak yer çekimi etkisiyle soluk yolunu daha fazla tıkar.

Yan pozisyonunda küçük dil ve yumuşak damak yer çekimi etkisiyle soluk yolunun açık kalmasına yardımcı olur.

Bu benim için uygun mu?

Pozisyonel Obstrüktif Uyku Apne Sendromundan muzdaripsiniz ve PAP tedavisini tolere edemiyor musunuz? Bir maske kullanmanın, ağız kuruluğu veya burun tahrişlerine neden olmasının dayanılmaz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Evetse, NightBalance Lunoa sizin için uygun olabilir. NightBalance Lunoa kullanan hastalar, PAP tedavisinden daha rahat, kullanımı daha kolay ve çok daha fazla kullanabilir olduklarını buldu. NightBalance Lunoa ile daha iyi, daha rahat bir gece uykusu için uyanın.

Terapiye kademeli ayar

Terapiniz iki gece izlemeyle başlar. Üçüncü gece, Philips NightBalance Lunoa yavaşça vücudunuzu pozisyonunu değiştirmeye teşvik eden sessiz ve hafif titreşimler sunmaya başlar. Küçük cihaz her gece elbisesi altında kompakt, gizli ve kullanımı kolaydır. Sessiz titreşimleri, sağlıklı bir pozisyonda uyumanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Gittiğiniz her yere götürmeniz için tasarlanmış

Hareket halindeki kişiler için tasarlanan küçük ve hafif Philips NightBalance Lunoa, cihazın ve tüm aksesuarlarının ev dışında kullanım için kolayca paketlenmesini ve taşınmasını sağlayan bir seyahat çantasıyla birlikte geliyor.

İlerlemenizi takip edin ve paylaşın

NightBalance Lunoa, uyku davranışlarınız ve tedaviye yanıtınız hakkında ayrıntılı bilgileri kaydeder. Bu bilgiler, cihazınızı taktığınızda hücresel bir yonga aracılığıyla yüklenir günlük bakımınızı izlemeniz için size ve doktorunuza veri verir.

NightBalance Lunoa, yavaş yavaş Pozisyonel Obstrüktif Uyku Apne(POSA) tedavisine uyum sağlamanıza yardımcı olmak için bir Uyum Programı kullanıyor.

İlk 2 gece, cihaz uyku davranışınızı terapisiz takip eder.

3 ve 9. günlerde, yeni POSA terapisine uyum sağlamak için zaman içinde titreşimler kademeli olarak verilir.

10. ve ileri günlerde, terapi gerektiğinde tam tedavi uygulanır – bu da sırtüstü yatmak için harcanan zamanı azaltır.

Nightbalance CPAP cihazına alternatif mi?

Nightbalance herkes için uygun değildir. Bazı insanlar pozisyon terapisi ile tedavi edilemeyecek kadar ağır uyku apnesine sahiptir. Pozisyonel terapi genellikle hafif uyku apnesi olan kişiler için işe yarar. Orta ila şiddetli vakalar sadece pozisyon terapisi ile tedavi edilemez ve CPAP tedavisi gerektirir.

Pozisyonel tedaviye inanan biriyim. Çalışmalar ve deneyimlerim AHI değerinin önemli ölçüde düşebildiğini göstermiştir. Yan pozisyonda yatmak gerçekten işe yarıyor, ancak bedeninizi farklı bir pozisyonda uyuması için eğitmek oldukça zor. İşte bu yüzden Nightbalance  size yan yatmayı uyku alışkanlığı haline getirme konusunda yardımcı olur, böylece aradığınız huzurlu ve verimli uykuyu alabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *