Uyku Apnesi teşhisi konuldu ve sonucunda CPAP cihazı kullanmanız gerekiyor. CPAP Cihazı alırken paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istersiniz. Sizin gereksinimlerinize en uygun olanı seçmenize yardımcı olmak için piyasadaki en son model Otomatik CPAP Cihazları karşılaştırıyoruz.  En çok yorumlanan ve memnun olunan iki cihaz: ResMed AirSense 10 AutoSet ve Philips Respironics DreamStation Otomatik CPAP. Respironics Dreamstation vs Resmed Airsense 10’da sizin için en iyi CPAP cihazını belirlemek için her cihazla birlikte sunulan özelliklere ve servislere göz atıyoruz.

Ses Karşılaştırma

CPAP cihazının çıkardığı ses, bu cihazların en önemli özelliklerinden biridir. Bu cihazları uyurken kullandığınız için ideal olarak en sessiz CPAP cihazını istersiniz. Bununla birlikte, bazı kişiler beyaz sesle (Rüzgar, dalga, şelale, radyo dalgası, okyanus sesleri gibi uğultulu ses frekansı veya sinyaldir.) daha iyi uyurlar ve bu da CPAP cihazını uyku ortamını daha hoş bir şekle getirebilir. Hangi cihazın sizin için en mantıklı olacağına karar vermek için, her cihazın ses seviyelerini kontrol edebilirsiniz.

ResMed AirSense 10 ses seviyesi 26dB, Respironics DreamStation 25.8dB ses seviyesine sahiptir. Bununla birlikte, DreamStation’ı kullanan hastalar bu rakamlara rağmen cihazın ses seviyesinin daha yüksek olduğunu bildirmiştir. Bu durum her cihazın ürettiği ses seviyeleri dikkate alındığında oldukça ilginçtir.

Nemlendirme

Soğuk veya sıcak olarak kullanılabilen nemlendirici, Uyku Apnesi terapisinde önemli bir faktördür. Bir CPAP cihazı seçerken, bazı birimlerin üzerinde veya isteğe bağlı nemlendirici sistemleriyle tasarlandığını unutmayın. Ayrıca, soğuk ve ılık hava arasında seçim yapmak isteyebilirsiniz. ResMed Airsense 10 Autoset incelendiğinde, öne çıkan özelliklerinden biri de ısıtıcısının dahili olarak sunulmasıdır. Dreamstation nemlendirme seçeneği isteğe bağlıdır yani ayrıca bir cihazdır, bu yapılandırmada biraz daha büyük bir alan kaplamasına neden olmaktadır.

Ağırlık

AirSense 10 Autoset ve DreamStation Auto CPAP cihazlarının ikide seyahat ve ulaşımda büyük rol oynayan ağırlık seviyesinin altındadır. Nemlendiriciye sahip olmak ResMed AirSense 10’u Respironics DreamStation’dan ayırdığı yerdir. AirSense 10, nemlendiriciyle birlikte 1248 gram ağırlığında.

DreamStation, bir kilodan daha az 710 gram ağırlığında, ancak bu nemlendirici olmadan. Nemlendiriciyi DreamStation’a dahil ettiğinizde, toplam ağırlığı 1433 grama çıkarır, bu da tüm ekipman kullanırken AirSense 10’a kıyasla daha ağır olmasını sağlar. CPAP cihazı ve nemlendirici ile seyahat etmeyi planlayanlar için, ResMed AirSense 10 kazanır.

Boyut

ResMed ve Philip Respironics boyutları bir karşılaştırma yapıldığında karşımıza şöyle bir sonuç çıkar: ResMed AirSense 10, 11,7 x 25,4 x 15,0 cm, DreamStation 19,3 x 15,7 x 8,4 cm. AirSense biraz daha büyüktür, ancak DreamStation boyutu nemlendirici takılmadan öncedir. Nemlendiricili DreamStation 29,7 x 19,3 x 8,4 cm boyutlarındadır. Seyahat için en küçük boyutu arayan kullanıcılar için kazanan, nemlendirici takılı olmayan DreamStation‘dır.

Fiyat

ResMed AirSense 10 ve Philips Respironics DreamStation’ın şu anki fiyatları arasında çok büyük fark (100-200 TL) bulunmamaktadır. Fiyat bu iki cihaz arasında seçim konusunda belirleyici bir faktör değildir. 

Garanti

Hem DreamStation hem de AirSense 10 aynı garantiyle gelir. Bu garanti, cihazın fabrika hatalarına karşı onarımını kapsayan 2 yıllık üretici garantisidir. 

Tasarım

DreamStation ve AirSense arasındaki bir diğer önemli fark, ünitelerin genel görünüşüdür. AirSense, şık siyah tasarım yanında kadınlara özel AirSense 10 AutoSet ürününü beyaz ve çiçekli tasarıma sahiptir. AirSense uzun, ince bir profile sahiptir. DreamStation tek bir tasarıma sahiptir; kısa, kutu şeklinde ve parlak beyaz renktedir. Uyku Apnesi hastaları yatak odalarının renk düzeninde uygun cihaz almak isteyenler için bu üzücü olabilir. ResMed’in yaptığı bir araştırmada yanlış hatırlamıyorsam kullanıcılar kendilerini hastane ekipmanı gibi bir cihaz kullanmak istemediklerini belirtmişti. Her ne kadar tedaviye bir etkisi olmasa da psikolojik olarak kullanıcıları rahatlatmaktadır.

Nefes Verme Kolaylığı

ResMed AirSense 10, HumidAir Isıtıcılı Nemlendiriciyle kullanılan, ısıtıcılı hortum ClimateLineAir seçeneğine sahiptir. Isıtıcılı hortum nemlendiriciye dahil edildiğinde, bakteri birikimini azaltabilir ve cihazın işlevselliğini artırabilirsiniz. ResMed sistemi ayrıca EPR (Dışarı Solunan Basıncın Boşaltılması) adı verilen bir algoritma kullanan ekspiratuar basınç tahliyesi ile donatılmıştır. DreamStation ise, A-Flex ile nefes verirken rahatlama sağlar.

Respironics DreamStation rampa düğmesi içerirken, AirSense 10 Auto bu kolay erişilebilen düğmeden yoksundur. AirSense için, rampa özelliğini kullanmak için menüye girmeniz gerekir. Bu ekstra adım, cihazı gece kullanırken ve uykuya dalamadığınızda kullanımı zorlaştırır. 

Terapi Takibi

DreamStation, Uyku Apnesi terapisini izlemek için DreamMapper uygulamasını kullanan isteğe bağlı Bluetooth özelliğine sahiptir. AirSense 10 uyku raporları için gelişmiş veri sağlar. Verilerinizi kısaca cihaz üzerinden görebilir ayrıca detaylı şekilde myAir platformu üzerinden görebilirsiniz.

Batarya

DreamStation, 12V akımla çalışır. DreamStation cihazları için tasarlanmış batarya bulunmaktadır. 12V yerine 24V’da çalışmasına rağmen, AirSense 10 pil seçeneklerine sahip değildir. 

ResMed AirSense 10 vs Philips Respironics DreamStation

Philips Respironics DreamStation Otomatik CPAP cihazı ve ResMed AirSense 10 AutoSet CPAP cihazı, Uyku Apnesi terapisinde ileri teknoloji kullanan, en iyisini sunan cihazlardır. Her biri otomatik hava basıncı, rampa ve nemlendirme dahil olmak üzere tonlarca özelliklerle donatılmıştır. Ek olarak, bu makinelerden herhangi birinde CPAP maskelerinin tüm çeşitlerini kullanabileceksiniz. Her iki cihazda yaklaşık aynı fiyat olmasının yanında zıt renk şemaları ve tasarımlarıyla birlikte gelir. Altını çizmek gerekirse, estetik görünüş son yıllarda belirli bir seçim sebebi olmuştur fakat size uygun olan cihazı seçmek için diğer paremetrelere göz atmayı ihmal etmeyin. 

fisher paykel cpap kanül yenidoğan fiyatı, philips respironics dreamstation vs, resmed s9 auto philips dreamstation