CPAP Cihazları, Philips Respironics

Philips, Sağlık Riskleri Nedeniyle Ventilatörleri ve CPAP, Auto CPAP, BiPAP Cihazlarını Geri Çağırıyor

Philips Türkiye açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz!

Hollandalı tıbbi ekipman şirketi Philips, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bazı solunum cihazlarını ve vantilatörleri, parçalanıp toksik hale gelebilen ve potansiyel olarak kansere neden olabilecek bir köpük parçası nedeniyle geri çağırdığını söyledi.

Grup, geri çağırmayı açıklarken, cihazların sesini azaltmak için kullanılan köpüğün hava yollarını tahriş eden küçük parçacıkları ayrılabileceğini ve yayabileceğini söyledi. Bozunan köpük tarafından salınan gazlar da toksik olabilir veya kanser riski taşıyabilir.

Philips CEO’su Frans van Houten, şirketin en büyük uyku apnesi cihazları(CPAP, Auto CPAP, BiPAP vb.) ve ventilatör üreticilerinden biri olduğunu söyledi. Van Houten bir çağrıda, “Bütün kapasitemizi tamamen bu parçaları değiştirmeye ve onarmaya odaklanmaya harcayacağız,” dedi ve muhtemelen bir yıl süreceğini söyledi.

Bunun “yeni müşterilere hizmet veremememiz gibi bir sonucu var, bu yüzden sahada bir kıtlık olacak”.

Şirket sözcüsü Steve Klink, etkilenen cihazların yaklaşık %80’inin, Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı (CPAP) cihazları olarak bilinen uyku apnesi olan kişilere yardım etmek için kullanılan cihazlar olduğunu söyledi. Bu cihazların kullanıcılarına kullanımı durdurmaları tavsiye edildi. Philips CPAP cihazı satışlarının yaklaşık üçte ikisi Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Etkilenen cihazların diğer %20’si ventilatörlerdi. Şirket, yaşamı sürdüren ventilatör kullanan doktorlar ve hastaların öncelikle köpükten kaynaklanan potansiyel tehlikenin diğer risklerden daha ağır basıp basmadığını düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Philips, köpük bozulması nedeniyle olası hasta etkisi raporları aldı” dedi. “Bugüne kadar, bu sorunların bir sonucu olarak ölüm bildirilmemiştir.”

Sözcü Klink, Philips’in cihazlar hakkında 2020’de satılanların %0.03’ünü temsil eden bazı şikayetler aldığını söyledi.

Şirket, konunun cihazları üreten bölümde “gelir dalgalanmasına” neden olacağını, ancak bunun diğer işletmelerdeki güçle telafi edileceğini söyledi.

“Düşük-orta-tek haneli” karşılaştırılabilir satış büyümesine ilişkin tam yıl mali kılavuzunu değiştirmedi.

Philips, köpüğün güvenli bir şekilde değiştirilmesi konusunda sağlık yetkilileriyle birlikte çalıştığını, ancak önce test ve yasal engelleri aşması gerektiğini söyledi.

Hastalar, Kullanıcılar veya Bakıcılar

Philips; Hastaların, Kullanıcıların veya Bakıcıların kendi cihazlarının seri numarasına bakabileceği ve ilgili birim etkilenmişse beyan sürecini başlatabileceği bir kayıt süreci oluşturmaktadır. Detaylı bilgiyi aşağıdaki telefon numarasından alabilirsiniz.

0212-900-46-02

Kaynak: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/philips-recalls-some-3-4-million-cpap-ventilator-machines-due-foam-part-2021-06-14/

Philips’in resmi açıklaması(İngilizce): https://www.philips.com/a-w/about/news/archive/standard/news/press/2021/20210614-philips-issues-recall-notification-to-mitigate-potential-health-risks-related-to-the-sound-abatement-foam-component-in-certain-sleep-and-respiratory-care-devices.html

Etkilenen cihazlar listesi(Amerika): https://www.usa.philips.com/healthcare/e/sleep/communications/src-update

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik sorusu *