ResMed

ResMed, EPR Teknolojisi Nedir?

[dropcap type=”rounded”]E[/dropcap]

EPR = Dışarı Solunan Basıncın Boşaltılması = Nefes verirken basıncın azaltılması

DAHA AZ BASINÇ, DAHA ÇOK KONFOR…

EPR, ResMed‘in S8 serisi cihazlarının premium akım üreticilerine(CPAP) ait benzersiz konfor özelliği.

İlk kullanımdan uzun dönemli uyumluluğa

CPAP tedavisisi sırasında EPR, konforu artırarak hastanın soluk verme basıncını her nefes alışverişte azaltır. Bu, tedavinin gece boyunca, yalnız Ramp(yükselme) sırasında ve ilk CPAP deneme fazı süresince daha fazla kabul edilebilir olmasını sağlar.

Easy-Breathe Technology ile kolay nefes alın

Cihaza dahil edilen düşük eylemsizliğe sahip, çift kademeli benzersiz motor ile ResMed’in Easy-Breathe teknolojisinin kullanımı yalnız hasta-cihaz senkronizasyonunu artırmakla kalmaz aynı zamanda tedavi sırasında EPR ile daha yumuşak ve doğal bir solunum anlamına gelir.

Neden EPR öngörülür?

Bütün dışarı solunan basınçın boşaltma özelliği olan CPAP cihazları aynı olmadığı gibi, bu özelliğin uygulandığı yol da aynı değildir. ResMed’in EPR’si; klinik olarak geleneksel sabit CPAP kadar etkili ve ondan ciddi anlamda daha konforlu olduğunu kanıtlayan klinik çalışmalarla desteklenmektedir.(1)

Öngörülebilir: EPR her biri, ayarlı basınç azalmasına karşılık gelen seçilebilecek 3 konfor ayarına sahiptir.

Ayar 1:Hafif azalma(1cm H2O)

Ayar 2:Orta azalma(2cm H2O)

Ayar 3:Max. azalama(3cm H2O)

Kişileştirilebilir: EPR özelliği yalnızca ‘aç’ yada ‘kapat’ komutuyla sınırlı değildir; her bir hastaya uygun olacak şekilde uyku profesyoneli tarafından ayarlanan ‘Ramp Only(Sadece rampada)’, Ramp and Full-Time(Rampada ve her zaman)’ ya da ‘OFF(Kapalı)’ komutları seçilebilir. Bu işlevselliğe hastaların erişimi sağlanabilir.

İçeri-Dışarı solunum döngüleri senkronizasyonu: Basınç boşaltılması, hastanın nefes vermesiyle başlar ve nefes almanın başlangıçında biter; EPR bireysel solunum düzeninde değişikliklere izin vererek ayarlı bir süreden sonra yeniden başlamaz.

Hasta tedavisinde daha kapsamlı bilgi: S8 ResLink’i en son S8 cihaz serisine bağlamak hastanın her nefes alışveriş düzenini göstererek yüksek çözünürlüklü hava akım verisi(25hz) sağlar…böylece EPR’yi tam anlamıyla çalışırken görebilirsiniz.

(1)EPR, hastaların %79’u tarafından geleneksel CPAP’a tercih edilmiştir.

Epr cbap, resmed bayileri

İlgili Mesajlar

2 "ResMed, EPR Teknolojisi Nedir?" ile ilgili düşünceler

 1. Eftal kayaturan dedi ki:

  Sayın yetkili,

  Respaps ürününüzü kullanıyorum. Uyku apnesi rahatsızlığım var. Yaşadığım problem şöyle;

  gece 2-3 saat uyuduktan sonra Apne sonrası nefes nefese kalınca, derin nefes vermek isteyince nefesimi rahat rahat veremiyorum. Gelen basınç nefes vermemi zorlaştırıyor. Kullanım klavuzunu ve ayarları çok okudum ve bu konuyu ayarlar ile çözebileceğimi düşünüyorum. Makine FRT özelliği Resmed’in EPR özelliğine benzer midir? Veya Resmed’in EPR özelliği FRT’den üstün müdür? Yani örneğin maks basınc 10 ise ve Bir kaç apne sonrası makine 10a çıktıysa FRT özelliği 3 seçili iken, nefes verirken 10-3=7 mi oluyor? Veya 10-5 yapam bir makine var mı?

  Kısacası nefes nefese kaldığım zaman rahat nefes verebileceğim bir makine, bunun özelliği ve ayarları hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  Saygılarımla

  1. CPAP Merkezi dedi ki:

   Merhaba Eftal Bey,
   CPAP cihazıyla ilk defa tanışanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durum genellikle artan basınç ihtiyacına karşılık cihazın farklı nedenlerle yanıt verememesinden kaynaklanır(bu bir arıza değildir). Meydana gelen uyku apnesi sonucunda uyanırsınız bu esnada cihazın yüksek basınçlıyla uyanık olarak mücadele etmek zorunda kalırsınız ve nefes vermeniz hatta almanız zorlaşır(boğuluyormuş hissine kapılırsınız). ResMed’in EPR özelliğiyle aynı özelliktir. Bu özellik en düşük basınç olmamak ve herhangi bir apne olayının olmayacağını tahmin etme durumunda devreye girer. En fazla 3 olarak ayarlanabilmektedir, daha fazla olması cihazın etkinliğinin azalmasına neden olur ve nefes verirken apneye girme riskini arttırır.

   Bu durumu anlayıp hemen basınç düşürebilecek ne yazık ki bir cihaz veya özellik yok.

   Bilginize.
   İyi ve Sağlıklı Günler Dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *