CPAP Cihazları

SGK Tıbbi Cihaz Geri Ödeme Süreci

Bu yazımızda Türkiye’nin en büyük kurumlarından olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun tıbbi cihaz (Oksijen konsantratörü, Aspiratör Cihazı, CPAP Cihazı, Auto CPAP Cihazı, BiPAP Cihazı, BiPAP ST Cihazı, ASV, AVAPS, Mekanik Ventilatör) için ödediği tutarlar ve süreç hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Belirli zamanlarda süreçlerde ve ödeme tutarlarında değişiklik olabilir bu gibi durumlar söz konusu olduğunda yazımızda gerekli güncellemeleri yapacağız. Süreç uzun ve sıkıcı gibi gelse de aslında çoğu zaman yarım günlük bir zaman diliminde işlerinizi halledersiniz. Tabi ki burada bahsettiğimiz süreç test değil, tıbbi cihaz geri ödeme sürecidir.

08/02/2022 Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliğine göre fiyatlarda değişiklik yapılmıştır. Bazı cihaz fiyatları arttarken bazılarında azalma olmuştur. Fiyat azalışı piyasada çok farklı ve yerli ürünlerin getirdiği fiyat avantajı nedeniyle gerçekleşmiştir. 

SGK’ndan tıbbi cihaz veya geri ödeme alabilmeniz için;

Öncelikle SGK Müdürlüğü İadeli Cihazlar Servisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuruda tıbbi cihaz niteliğine göre farklı rapor, belgeler istenebilir. Uyku Apne Sendromu için kullanılacak tıbbi cihaz (CPAP, Auto CPAP, BiPAP, BiPAP ST veya Oksijen Konsantratörü) için;


Polisomnografi (Uyku testi, ilk gece yattığınızda çıkan rapor)

CPAP Titrasyon Raporu (Tıbbi cihazla yapılan ikinci gece test raporu)

Heyet Raporu

Reçete

 

Kurum, raporunuzu gerekli şartları taşıyıp taşımadığı kontrol ederek size gerekli olan tıbbi cihazı, stoklarında varsa herhangi bir ücret ödemeden size verecek, yoksa size dışarıdan alıp geri ödeme almanız için onay verecektir. Sonrasında siz de tıbbi cihazı satın aldıktan sonra, SUT’un (Sağlık Uygulama Tebliği) 7.2.2 maddesi gereğince kurumdan geri ödeme alabileceksiniz.

Tıbbi cihazı satın aldıktan sonra;

  1. Rapor yada reçetenizde ‘Kurum Stoklarında Yoktur ‘ onayı
  2. Tıbbi Cihaza ait “UBB (Ulusal Bilgi Bankası)”kaydını gösteren belge
  3. Tıbbi Cihaza ait “Garanti Belgesi”
  4. Tıbbi Cihazı satın aldığınız firmaya ait “Yetki Belgesi”
  5. Firmanın 10 yıl boyunca yedek parça bulundurma “Taahhütnamesi”
  6. Tedavi bitiminde tıbbi cihazı kuruma geri vereceğinize dair “Taahhütname”
  7. Tıbbi Cihaza ait “UBB etiketi (Barkod)”
  8. Tıbbi Cihaz firması “UBB Kaydı”
  9. Faturanın aslı

 

Tüm belgeler ve tıbbi cihazla birlikte onay aldığınız SGK İadeli Cihazlar Servisine giderek belgeleri teslim edip, tıbbi cihazınızı kontrol ve kayıt altına aldırmanız gerekir. Aldınız belgeler ve tıbbi cihaz kontrol edilerek kurum stoklarına girişi yapılır. Böylelikle geri ödeme süreci başlamış olur.
 

Tıbbi cihazlara ait SGK ödeme tutarları aşağıda belirtildiği gibidir. KDV oranı %8 olup ödenecek tutarlara KDV dahildir.

SUT Kodu Tıbbi Cihaz Geri Ödeme(TL) Yenilenme Süresi Fiyat Değişim Tarihi
DO1009 Oksijen Konsantratörü 3.688,00 08.02.2022
DO1007 Aspiratör Cihazı 486,00 1 Defa 08.02.2022
DO1011 CPAP Cihazı 972,00 10 Yıl 08.02.2022
DO1012 Auto CPAP Cihazı 1.944,00 10 Yıl 08.02.2022
DO1013 BiPAP Cihazı 3.066,00 10 Yıl 08.02.2022
DO1014 BiPAP ST Cihazı 4.800,00 10 Yıl 08.02.2022
DO1016 ASV 8.250,00 10 Yıl 08.02.2022
DO1015 AVAPS 4.800,00 10 Yıl 08.02.2022
DO1017 Mekanik Ventilatör 29.700,00* 5 Yıl 08.02.2021

** Yenileme süresi dolmayan tıbbi cihazlar zorunlu nedenler (cihazın bozulması gibi) dışında kurum yeni cihaz vermemektedir. Test sonuçlarına göre farklı tipte bir cihaz (CPAP kullanırken bunun yeterli gelmediği BiPAP cihazı kullanımının uygun olduğu raporla belirtildiğinde)  kullanmanız uygun görülmüşse yenileme süresi göz önünde bulundurulmaz.

Bu süreçler sonununda ödemeniz 45 ila 90 gün arasında T.C. kimlik numaranıza PTT yatırılmaktadır. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

SGK tarafından verilecek cihazı seçebiliyor muyum?

Hayır. Stoklarda hangi marka ve model bulunduğu tamamen tesadüfi bir şekilde ilerlemektedir bu yüzden hangi cihazın denk geleceği önceden öngörülemez veya özel istekte bulunulamaz.

 

SGK yeni cihaz mı veriyor?

Hayır. SGK yeni cihaz alımı yapmamaktadır. Daha önce kullanılıp kuruma iade edilen cihazlar tekrar başka hastalara verilir.

 

SGK geri ödemesiyle aldığım cihaz benim mi oluyor? 

Geri ödeme desteğiyle aldığınız cihazı tedavi bitiminde SGK’na geri vermek zorundasınız. Satın aldığınız cihaza ne kadar fark ödemiş olursanız olun kurumdan ödeme aldığınızda cihaz size kullanmak üzere zimmetlenmiş olur. Cihaz kullanılmak üzere size verilmiştir, cihaz mülkiyeti kuruma aittir.

 

Cihazın bedelinin tamamını ödemek zorunda mıyım?

Evet. Piyasada farklı yöntemlerle ödeme alınmasıyla birlikte, SGK’na teslim edeceğiniz fatura “kapalı” olmalıdır. Faturanın kapalı olması; faturanın tamamının ödenmiş olduğunun göstergesidir. Örn.: CPAP cihazı için, 702 TL geri ödeme alındığını belirtmiştik, siz piyasadan 1000 liraya aldığınız cihazın tüm bedelini ödersiniz ve yine belirttiğimiz gibi T.C. kimlik numaranıza PTT aracılığıyla 45-90 gün içinde size yatırır. Bu ödemeyi herhangi firma veya kişi sizin adınıza çekemez. 

 


Bana CPAP yazılmış Auto CPAP alabilir miyim?

SGK, heyet raporunuzda yazan cihazın niteliği dışındaki bir cihaza ödeme yapmamaktadır. Aradaki farkı ödemenizde durumu değiştirmemektedir. CPAP için 702 TL geri ödeme alacakken Auto CPAP aldığınızda farkı ödeseniz bile 702 TL’lik geri ödemeyi de alamazsınız.

 

Cihazlarla ilgili yaşanan teknik arızalarda cihazı nereye götüreceğim?

Kurumdan almış olduğunuz cihazla ilgili yaşanan arızalarda cihazı öncelikle SGK’na götürmeniz gerekmektedir. Kurum teknik servisinin müdahele edemediği durumda ise sizi ilgili distribütör firmaya ait teknik servise yönlendirir.

 

Garanti kapsamı dışında kalan cihazın teknik servis ücretini kim karşılıyor?

Cihaza ait teknik servis ücretini SGK 1.000 TL’sına kadar karşılamaktadır. Eğer servis ücreti bu tutar üstünde çıkıyorsa, kurum bu ücreti kabul etmeyip cihazı hurdaya çıkarıyor ve hastaya yeni cihaz alması için onay veriyor.

*04/09/2019 Resmi Gazete’de yayınlanan SUT göre ev tipi mekanik ventilatörlerin fiyatı güncellenerek 2 katına çıkmıştır.

bipap nasıl kullanılır, kondantratör sgk, resmed pixi

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik sorusu *