CPAP Maskeleri, Tedavi İpuçları

Silikon CPAP Maskesi Mi, Jelli CPAP Maskesi Mi?

Jelli CPAP maskesi popülaritesini Philips Respironics firmasına borçludur. Her iki maske türü farklı problemlere yanıt bulsa da aynı işlevi gösterir. Sizin konforunuz ve seçiminize kalmış bir durumdur. Bazı özel durumlarda kaçınılmaz jel maske kullanmak zorunda kalsanız da ben en son seçenek olarak değerlendirmek istiyorum.

Piyasaya baktığınızda ağırlık silikon maskelerin hakim olduğunu görebilirsiniz. Hatta en iyi maskeleri üreten ResMed markasında bildiğim tek jel maske Mirage SoftGel olduğunu size hatırlatmak isterim. Neden jelden kaçınıyorum diye merak edenler olabilir. Bunun başlıca sebepleri dışında yan sebeplerini de uzunca bir liste yapabilirim.

Jel CPAP Maskesinin başlıca dezavantajları

  • Ağırlık olarak hantal bir yapıya sahip olması
  • Yüze tam oturabilmesi için çok sıkı bir şekilde sıkmanız gerekmesi
  • Jel yüzeylerin silikon yüzeylere göre daha çabuk deforme olması
  • Kafa bantlarının çabuk yıpranması
  • Yüze baskı

Peki hiç avantajı yok mu diye sorabilirsiniz. Evet var.

Jel CPAP maskesinin avantajları

  • Yüksek basınçlara karşı gelebilmesi
  • Yüze ferahlık hissi vermesi
  • Yüzü tam anlamıyla doldurması

Ben avantajları ve dezavantajları yan yana koyduğumda çok yüksek basınç seviyelerine sahip olmayan hastalarda konfor ve estetik açıdan sorun yaratıp psikolojik bir probleme neden olmasından dolayı hep Jelli CPAP maskelerine uzak dururum.

Silikon maskelerin hafif ve daha nazik yapıda olması Uyku Apne hastalarının daha çok ilgisini çekmektedir. Tasarımsal açıdan birçok silikon maske mesela çift silikon teknolojisiyle yüksek hava basınçlarına karşı koymakta oldukça başarılıdırlar. Öyle ki ağız burun maskeleri içinde yüksek basınca karşı durması rahatlık ve konfor açısında herkes ResMed Mirage Quattro maskesini işaret etmektedir. Şöyle bir hafıza mı yokladığımda en çok satan maskeler arasında ResMed Mirage Activa LT körük teknolojisiyle çok satanlar arasında yerini almıştır. Jelli maskelerin popülaritesinin arttığı dönemde ise Philips Respironics Comfort Classic çok satanlar arasındadır. Bu arada jelli dedim fakat bu maskenin sadece alın desteğinde jel bulunuyordu(O zamanlar bu bulunmaz bir nimetti). Şuan için en çok satılan maske için ResMed Mirage FX’i söylemek pekte yanlış olmaz.  Silikon maskelerin bütün avantajlarını üzerinde barındıran Mirage FX kaçak yönetimi, sessizlik, rahatlık ve hafiflik açısından çok başarılıdır. Ayrıca tek boyutunun %95 uyumluluğu vardır bu da tercih sebebini daha da arttırmaktadır(Günümüz internet çağı ve insanlar ebatlı olan ürünleri tercih etmekten çekiniyor burada ResMed çok iyi bir düşünceyle artı bir durum elde etmiş durumda. Bunun karşılığını Respironics markasında Philips Respironics Pico ‘dur.

Başlığımızdaki soruya dönersek Silikon CPAP Maskesi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çok özel durumlarınız var ise lütfen beni aramaktan (05064502317) ve bana Whatsapp üzerinden yazmaktan çekinmeyin. 

Dilerseniz geliştirmekte olduğumuz CPAP Maskemi Seçmeme Yardımcı Ol! bölümünden istediğiniz özellikteki maskeyi adım adım seçebilirsiniz.

Görsel: ResMed Mirage Activa LT Maskesidir. Değiştirilebilir silikonu sayesinde isterseniz SoftGel silikonu takarak Jelli maske haline dönüştürebilirsiniz.

burun maskesi ne işe yarar, burun madkesi ne ise yarar, 2 el silikonlu maskeler, burun maskesi çift silikonlu, cpap maske jelli, silikon do maski cpap, SİLİKONLU UYKU APNESİ MASKESİ

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *