Uncategorized @tr

Sleepra Uykunuzu Kayıt Ediyor! – Teknolojinin Güzellikleri –

İnternette güzel yazılar okumaya dalmışken birden karşıma çıkan bu cihaz hakkında yazılmış yazı ilgimi çekti. Küçük ayrıntılar olsa da ilerlemeler açısında oldukça sevindirici. Aslına bakarsanız okuduğum yazıda Uyku Laboratuvarı ile  ilgili olumsuz bir anı da yer alması güzel bir tesadüf oldu. Size bu yazının bir kısmını alıntı yapıyorum.

 

Yıllar önce uykuda horlamasından ve nefesinin tıkanmasından şikayet ettiğimiz babam, Çapa Tıp Fakültesi‘nde Uyku Bozukluğu Bölümü’nde sevimsiz bir gece geçirmek zorunda kalmıştı. Horlamasından tıkanan ve bizi geceler boyu uyutmayan babam, klinikte üzerinde kablolar burnunda ölçüm aletleri ile tabii ki uyuyamamış ve sonunda uyku bozukluğu yoktur ve horlamaz belgesi ile eve dönmüştü. O dönemde keşke evde kayıt yapacak bir alet olsaydı diyerek hayata devam etmiştik. İşte Sleepra’yı okuduğumda aklıma ilk bu hikayemiz geldi.

Kafa, göğüs, parmaklar ve eklemlere takılan elektrodlar; bel çevresine sarılan kemerlerle beyin aktivitesi, göz hareketleri, kalp atışları, kan basıncı ve nefes aralıkları ölçülüyor. Tabii bunların altında/arasında uyumak sizce ne kadar mümkün olabilir? Örnek babam, hiç faydası olmadı. İşte tüm bu zorluklar göz önüne alınarak geliştirilen Sleepra konuyu teknolojik anlamda çözüme ulaştırıyor.

 

Yazının devamını: http://meltemxsahin.com/sleepra-uykunuzu-yataginizda-kaydedecek/ buradan okuyabilirsiniz.

 

Cihaz şuan için çok erken aşamada bir cihaz ve uyku testinin yerini alabilecek düzeyde değil. Özellikleri açısından ise oldukça kullanışlı. Giderek akıllanan telefonlarımız ve evlerimiz varken bunu yatakla entegre etmek güzel bir fikir.

 

sleepra-uykunuzu-kayit-ediyor-teknolojinin-guzellikleri_0

 

 

Sleepra şimdilik nabzınızı, solunumunuzu ve uyku döngünüzü(ne zaman yatıp ne zaman uydandığınızı) kayıt altına alabiliyor. Bu kayıtlar kapsamlı bir uyku testinin yerini malesef şuan için alamasa da ileride nelerle karşılaşabileceğimizin göstergesi oluyor. Sleepra sadece bunları yapmıyor belirli komutlarla telefonunuz ve/veya eviniz ve/veya televizyonunuz arasında bir bağlantı kurabiliyor. Daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıda videosunu paylaşıyorum[İngilizce].

 

https://www.youtube.com/watch?v=fYtJ_a0o6eA

 

nitrik oksit içeren besinler

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güvenlik sorusu *