Solunum Cihazı vs Coronavirus [Covid-19]

Covid-19’dan etkilenmemek için neler yapıyoruz ve nasıl güvende kalabilirsiniz

Tıbbi bir acil durum, solunum sıkıntısı, yüksek ateş veya başka bir durumla karşılaşırsanız, lütfen hemen 112 acil telefon numarasını arayın. Onlara Covid-19’a maruz kalmış olabilecek durumlarını bildirdiğinizden emin olun.

Son zamanlarda Dünya’nın gündeminden düşmeyen Koronovirüs sayesinde insanların kaygılarından dolayı Solunum Cihazlarına merakları arttı. Bu yazımızda sıkça aldığımız sorular ve Koronovirüs’den korunma ve güncel bilgileri bulabileceksiniz. yazımız yeni normlar açıklandıkça güncellenecektir.

Güvenliğiniz için

Covid-19 olma ve/veya bulaştırma riskinizi azaltmak için, lütfen şu yayınlanmış yönergeleri izleyin:

Güncel Durum

John Hopkins Üniversitesi COVID-19 Küresel Yayılım Paneli

Cihazlar ve Covid-19 Hakkında Sık Sorulan Sorular

Topladığımız en son bilgilere dayanarak, Covid-19 ile ilgili ve solunum cihazlarıyla ilgili en son kılavuz:

Ev ve hastane kullanımı için uygun, solunum yetmezliği ve başarısızlığı olan hastaları desteklemek için çeşitli klinik senaryolarında kullanılan yapay nefes alıp vermenizi sağlayan cihazlardır. Ventilatörler invaziv veya non-invaziv ventilasyon sağlayabilir:

  • Noninvaziv ventilasyon (NIV) , bir maske yardımıyla hastaya hava verilen mekanik ventilasyon şeklidir.
  • İnvaziv ventilasyon , non-invaziv yöntemler kullanılarak yeterli ventilasyon sağlanamadığında kullanılır; hava, entübasyon veya trakeotomi ile trakea içine sokulan bir tüp yoluyla verilir.
  • BiPAP cihazı nefes alma ve verme olmak üzere iki farklı basınç sağlar; basınçlardaki değişiklik akciğerlere giren ve çıkan hava akışına yol açar.

Oksijen konsantratörleri, soluduğumuz havadaki oksijeni ve nitrojeni (azotu), moleküler elek (molecular sieve) sisteminden geçirerek ayırır, böylece tıbbi amaçlı kullanılabilecek % 90 – 95 yoğunlukta oksijen gazı üretir. Bu işlemi sürekli hale getirerek kesintisiz oksijen akışı sağlar.

Oksijen konsantratörü solunumsal sorunlarda tek başına veya ventilatör cihazlarıyla birlikte kullanılabilir.

Covid-19 teşhis edilmişseniz, teşhisi veren sağlık personelinin tavsiyelerine uymanız gerekir. Covid-19 vakalarını tedavi etmek için gereken tedavi çok karmaşıktır ve bunu uygulamak için tıbbi uzmanlık ve klinik olarak eğitilmiş personel gerekir. Doktorunuz, her hasta için ne tür bir tedavinin gerekli olduğuna karar verme uzmanlığına sahiptir.

Bilgi her gün değişiyor, ancak en son gördüğümüz:

  • İnvaziv ventilasyon , aerosolizasyon veya damlacık dispersiyonu (bulaşıcı hava partiküllerinin dışarı atılması) yoluyla Covid-19’un yayılma riski daha düşüktür, çünkü hava hastaya gelir gelmez tüpten çıkar.
  • Non-İnvaziv ventilasyon,  çalışmalar büyük damlacıklar (> 10 μm) risk üretme olasılığının daha yüksek olduğunu ve büyük ölçüde bir metre içinde sınırlandığını göstermektedir. Bu, invaziv olmayan ventilasyon veya BiPAP cihazlarının kullanmanın bir sonucu olarak damlacık çıkış riskinin, öksürme veya hapşırma yapan herhangi bir Covid-19 hastasından farklı olmayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, aerosol dispersiyon riskinin, hastaların uygun izolasyonu ve Covid-19’dan standart koruyucu ekipmanları olan N95 maskeleri / solunum cihazları ve göz koruması gibi sağlık çalışanları için Kişisel Koruyucu Donanım kullanımı ile hafifletilmesi gerekir. 

Temizleme ve dezenfeksiyon prosedürleri cihazın ilgili klinik kılavuzunda, kullanım kılavuzunda veya servis kılavuzunda verilmiş olmalıdır.

Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan ekipmanların yeniden kullanımı hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Aşağıdaki bilgiler, benzer virüsler üzerinde yapılan araştırmalara ve Covid-19 hakkındaki bazı sınırlı verilere dayanmaktadır.

Sağlık otoritelerinin yayınladığı rehberlik, standart temizlik ve dezenfeksiyon prosedürlerinin sürdürülmesi gerekmektedir. Çapraz kontaminasyonu önlemek için, hava giriş ve solunum tüplerinde antibakteriyel filtreler kullanılır ve tüp aksesuarları bakım ortamındaki personel tarafından değiştirilir veya sterilize edilir. Yüzeylerin temizlenmesi için malzeme ve yöntem hakkında talimatlar verilmiştir. %62-71 etanol, %0.5 hidrojen peroksit veya %0.1 sodyum hipoklorit ile yüzey dezenfeksiyon prosedürlerinin bir dakika içinde SARS koronavirüs enfeksiyonunu azalttığı gösterilmiştir.

CPAP makinesi uyku apnesini tedavi etmek için etkili bir terapi cihazıdır. CPAP kullanımı Covid-19 ile bulaşmasına engel olmaz. Covid-19 bulaşımının önlenmesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen ulusal sağlık yetkilinize veya tıbbi uzmanınıza danışın.

CPAP cihazları sadece PAP (pozitif hava yolu basıncı) sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve ventilatör olarak işlev görmesi için yeni özellikler eklenmesi gerekir. CPAP cihazlarımıza benzeyen BiPAP cihazlarımız bazı Covid-19 hastalarına destek sağlayabilir. BiPAP ve ventilatör cihazlarımız hakkında daha fazla bilgiyi için üzerlerine tıklayın. Siz veya tanıdığınız biri solunum sorunları yaşıyorsa, lütfen derhal doktorunuza veya sağlık uzmanınıza başvurun. Acil durumlar için, derhal 1-1-2’i arayın.

CPAP cihazınız yalnızca kişisel kullanım için reçete edilmiştir ve kullanıcı kılavuzumuzda belirtilen bir dezenfeksiyon protokolünü takip etmeden birden fazla kişi tarafından kullanılamaz. Uyku apnesini tedavi etmek için CPAP cihazı kullanılır.

Coronavirüs uyku apne teşhisini değiştirmediği için CPAP cihazını kullanmaya devam etme ihtiyacınızı değiştirmez. Tam bir gece uykusu genel sağlığınıza fayda sağladığı için CPAP cihazını kullanmaya devam etmelisiniz. Covid-19 teşhisi konduysa, doktorunuzun tıbbi tavsiyelere uymanız gerekir.

Covid-19 tedavisi görüyorsanız, önceden var olan durumlarınızı ve halihazırda kullandığınız cihazları doktorunuzla paylaşmalı ve tavsiyelerine uymalısınız. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tarif edildiği gibi, Covid-19’un yayılması için kilit risk, yakın temasta kişiden kişiye bulaşmadır. Covid-19’un yayılmasını kontrol etmede en önemli tavsiye, ellerinizi yıkamak, iyi hijyen ve sosyal mesafedir. 

CPAP cihazlarında sadece uyku apnesi tedavisi amaçlanmıştır.

CPAP cihazı kullanırsanız Covid-19’a yakalama riski daha yüksek değildir. Dirençli bir vücut için uykunun önemi vurgulandığından dolayı daha iyi uyku almanıza yardımcı olan cihazı kullanmak daha da önemli hale gelir. Endişenizle ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuza danışın.

CPAP cihazınızı temizlemek istiyorsanız, cihazın kullanım kılavuzunda haftalık olarak nasıl temizleneceği açıklanmaktadır. Maskenizi ve hortumunuzu temizleme hakkında ayrıntılı talimatlar için lütfen cihazın kullanım kılavuzuna ve aşağıdaki adımlara bakın:

-Hortumu ve maskenizi bebe şampuanıyla ılık suda yıkayın. Bulaşık makinesinde veya çamaşır makinesinde yıkamayın.
– Hava tüpünü iyice durulayın ve doğrudan güneş ışığı ve / veya ısıdan kurumaya bırakın.
– Cihazın dışını hafif nemli bir bezle silin.

Lütfen dikkat: Herhangi bir cihazı veya maskeyi ürünün kullanım kılavuzunda tavsiye edilen şekilde temizlemek dekontaminasyonu veya dezenfeksiyonu garanti etmez. 

covid solunum sıkıntısı