• null

  Yeni Kullanıcı Temelleri

 • null

  Yan Etkiler

 • null

  Uyku Testi

 • null

  Tanımlar

 • null

  Araştırmalar

arastirmalar

Araştırmalar

Uyku apnesi, tam sağlık sonuçları henüz tam olarak anlaşılmayan, yaygın, yetersiz teşhis edilmiş bir hastalıktır. Araştırmalar şunları içerir:

1) Uyku Apnesi ile bağlantılı bozuklukların araştırılması dahil, insan hastalıklarının mekanizmaları üzerine çalışmalar.

2) Hastalığa yönelik tedaviler veya müdahaleler üzerine çalışmalar

3) Klinik Araştırmalar – CPAP kullanıcılarını içeren bir tür klinik araştırmadır.

Uyku Apnesi İçin Hangi Cerrahi Tedaviler Mevcuttur?

Kişiye bağlı olarak Uyku Apnesi için uygulanılabilen birkaç farklı ameliyat türü vardır, ancak herhangi bir ameliyatın kendine özgü riskleri veya olası komplikasyonları vardır ve ağrılı olabilir. CPAP cihazları, son kullanıcı için çok az riskle Uyku Apnesi için hala en etkili tedavidir. Çoğunlukla ameliyatın başarı oranı nispeten düşüktür ve çoğu kişi, genellikle daha düşük bir basınçta da olsa bir yıl içinde CPAP cihazı geri döndüğünü bildirir.

Tıp her zaman yenilikler ve yeni prosedürler geliştiriyor olsa da, mevcut olan en yaygın ameliyatlardan bazılarını burada bulacaksınız. Burada tüm tedavileri kapsanmamaktadır. Sizin için özel olarak seçilmiş en yeni ve en iyi seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir uyku doktoruyla konuşun.

Tonsillektomi veya Adenoidektomi

Bu, uyku apnesi tedavisinde hava geçişini rahatlatmak ve soluk yolu açıklığını artırmak için yapılır.

Uvulopalatofaringoplasti

UPPP, yumuşak damak ve uvulanın(küçük dil) parçalarını küçültmek veya çıkarmak veya yeniden şekillendirmek için yapılır. Yumuşak dokunun bir kısmının faringeal bölgelerden çıkarılmasını da içerebilir.

Lazer yardımlı Uvulopalatoplasti

LAUP, yukarıdaki Uvulopalatofaringoplasti açıklamasına benzer, ancak dokuyu çıkarmak ve şekillendirmek için lazerler veya radyofrekans dalgaları kullanır.

Maksillomandibular Çekilme

Maxillomandibular Osteotomy veya Bimaxillary Advancement olarak da bilinen MMA, genellikle diğer ameliyatlara veya CPAP tedavisine yanıt vermeyen veya kraniyofasiyal sendromların veya yapıların sorunun nedeni olduğundan şüphelenilen ciddi vakalar için ayrılmıştır. DÜst ve alt çenenin çıkarılmasını ve ileri doğru hareket ettirilmesini veya çene, maksilla veya mandibulanın yeniden yapılandırılmasını içerir. Genellikle Genioglossus Advancement ile birlikte gerçekleştirilir.

Genioglossus İlerlemesi

Yaygın olarak dilin ilerletilmesi olarak bilinen bu prosedür, soluk yolunu genişletmek için dili ileri doğru hareket ettirmek veya çekmek için tasarlanmıştır. Bazen Maxillomandibular Advancement ile birlikte gerçekleştirilir (yukarıdaki açıklamaya bakın).

Hyoid Süspansiyon

Bu prosedür, boyundaki hyoid kemiği gırtlak önüne yerleştirmek için öne doğru çekmeyi içerir. Hyoid kemik, dil için bağlantı noktalarından biridir.

TAP İmplant (Pillar Prosedürü)

Pillar sistemi diğer tedavilerden farklıdır. Tek bir muayenehane prosedüründen sonra horlamada kalıcı bir azalma sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Diğer prosedürlerden farklı olarak Pillar prosedürü, dokunun ısıtılmasını veya çıkarılmasını veya herhangi bir sklerozan ajanın kullanılmasını gerektirmez, bu da prosedürün minimum rahatsızlığa neden olduğu ve iyileşme süresinin kısa olduğu anlamına gelir. Aslında çoğu hasta aynı gün normal beslenme ve aktiviteye devam eder.

Pillar prosedürü sırasında hiçbir doku alınmaz. Bunun yerine, lokal anestezik kullanılarak kısa doktor ziyareti sırasında yumuşak damağınıza üç küçük implant yerleştirilir. Uçlar, çok orta derecede uyku apnesi olan kişilerde horlamayı azalttığı gösterilen damağı destekler ve sertleştirir. Damak dokusunun kendisinde sertleşme tepkisine neden olan bir polyester malzemeden yapılmıştır. Yumuşak damağın bu desteklenmesi ve sertleşmesi, implantlar yerinde olduğu sürece devam edecektir.

Maalesef, bu hafif uyku apnesi olanlar için bir çözüm değildir. İmplantın bulunduğu yer dışında bir yerde tıkanma meydana gelirse, bu prosedür etkisiz olacaktır.

Uyku Apnesi, Hangi Ortodontik Tedavi ve Diş Aletleri Mevcuttur?

Diş Cihazları veya Ağız Cihazları bazen Obstrüktif Uyku Apnesini tedavi etmek için kullanılır. Uyku Apnesinin tedavisinde kullanılmak üzere mevcut ve onaylanmış birkaç diş cihazı veya prosedürü vardır. Kişiye göre hangisinin en iyi seçim olduğunu tartışmak ve cihazı özel olarak yaptırmak veya yaptırmak için genellikle bir diş hekimine gidilmelidir. Genellikle nispeten pahalıdırlar ve makul bir başarı oranına sahiptirler, ancak bazı kişiler için iyi bir seçenek olabilirler. Genel olarak, diş cihazlarının genel olarak cerrahiden daha yüksek bir başarı oranına sahip olduğu, ancak yine de CPAP tedavisinden daha düşük olduğu görülmektedir. Genellikle rahatsız edici veya başka sorunlara neden olabilecek bazı yan etkiler vardır. Bu olası sorunlar hakkında kalifiye bir diş hekimi ile konuşun. İşte mevcut diş cihazlarından sadece birkaçı:
En popüler tedavi MAD veya Mandibular Advancement Device’dir. Alt çeneyi aşağı ve ileri doğru iterek hava geçişini açık tutmaya yardımcı olur ve sporda yaygın olarak kullanılan bir ağız veya diş koruyucu gibi görünür.
Bazen dili belli bir pozisyonda tutan hava yolunun boyutunu artıran Uyku Atelleri kullanılır.
Hava yolunu açık tutmaya yardımcı olmak için çenelerin yanlarına iki mıknatısı birbirine zıt yerleştiren işlevsel bir manyetik sistem de vardır.
Hızlı Maksiller Genişletme, üst dişlere uygulanan ve ardından 3 ila 4 haftalık bir süre içinde periyodik olarak döndürülen veya sıkılan geçici bir vida cihazının takılmasını içeren ortodontik bir prosedürdür. Burun basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve üst çenesi dar olan kişilerde nefes almayı iyileştirebilen cerrahi olmayan bir işlemdir.