• null

  CPAP Cihazı

 • null

  Auto CPAP Cihazı

 • null

  BiPAP Cihazı

 • null

  mini CPAP Cihazı

bipap-st-cihazi

BiPAP, BiPAP ST ve AVAPS Cihazlarına Genel Bakış

BiPAP cihazı iki farklı basınç sağlar. İnhalasyon için daha yüksek basınca ihtiyaç duyulurken, ekshalasyona ihtiyaç duyulan daha düşük basınçtır. Daha düşük basınç, cihazın basıncına karşı nefes vermenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. BiPAP ST cihazı, iki basınç sağlamanın yanı sıra, dakikada minimum nefes alma sayısını belirlemeye olanak tanıyarak nefes alma ve vermeyi sağlamak için tasarlanmıştır. AVAPS cihazı, mevcut solunum modellerine göre basıncı hedef akciğer tidal hacmine uyacak şekilde kademeli olarak ayarlar.

BiPAP ve CPAP Arasındaki Fark Nedir?

CPAP ve BiPAP (veya BiLevel) Makineleri arasındaki farkları açıklayabilecek kısa tanımlar. İki cihaz arasındaki en önemli fark şu şekilde özetlenebilir:

CPAP Cihazı: CPAP cihazı, hastaya yalnızca belirli tek bir basınçta ayarlanan tedavi basıncını sürek olarak verir ve manuel olarak değiştirilmediği sürece değişmez.

BiPAP Cihazı: BiPAP cihazı iki farklı basınç ayarı kullanır. BiPAP tedavi basınçları genellikle nefes almak için yüksek vermek için düşüktür. Nefes verme üzerindeki düşük basınç nefes vermeyi daha rahat hale getirebilir.

Terapi havasını iki farklı basınçta verme yeteneği, BiPAP cihazını CPAP cihazlarından farklı kılar ve 20 cm H2O üzerindeki terapi basınçlarını sağlama yeteneğine sahiptir. BiPAP cihazlarını “CPAP cihazından daha iyidir” diye düşünmek ve yalnızca farklılıkları dikkate almak yanlıştır. BiPAP cihazları Merkezi Uyku Apnesini tedavi etmek için kullanılabilir. En iyi Uyku Apnesi tedavisi, “neyin daha iyi çalıştığı” sorusu değildir – bireysel ihtiyaçlara göre bireysel ihtiyaçlardır. BiPAP cihazı sizin için doğru olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız gerekecektir.

CPAP tedavisi, Obstrüktif Uyku Apnesi için olağan tedavi yöntemidir. Bazı sağlık koşulları nefes almayı tehlikeye atar ve kan gazı seviyelerinde dengesizliğe yol açabilir. Kan dolaşımında çok az oksijen veya çok fazla karbondioksit olabilir. Bu tür akciğer rahatsızlıkları olan kişiler için BiPAP daha iyi bir tedavi seçeneği olabilir çünkü diğer solunumla ilgili sorunları da ele alır.

BiPAP kullanmanın bazı avantajları:

BiPAP cihazı kullanmak nefes almayı CPAP cihazından çok daha kolay hale getirebilir. Nefes verme üzerine daha düşük bir basınçla nefes vermek daha kolay ve daha rahat hale gelir. Nefes vermek daha kolaysa, daha az karbondioksitin geri solunması anlamına gelebilir ve kanda daha yüksek CO2 seviyeleri oluşturma olasılığı daha düşüktür. Kandaki daha yüksek CO2‘nin sorun olup olmadığını yalnızca bir doktor bilebilir – eğer bu özelliğe ihtiyaç var olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
CPAP ve Auto CPAP cihazlarında olmayan bir özellik olan, BiPAP ST cihazı kullanıcının bir süre nefes almadığını fark ederse nefes almanızı tetikler. Süreli nefes alma, Merkezi Uyku Apnesi olan ve bazen beyinden nefes almak için sinyal alamayan hastalar için harikadır.
BiPAP cihazı, soluma ve nefes verme konusunda yardım gerektiren belirli solunum rahatsızlıkları olan kişiler için mükemmeldir.
BiPAP cihazı ayrıca 20 cmH2O daha yüksek bir basınç ayarına sahiptir (CPAP ve Auto CPAP cihazları için bu sınır 20 cmH2o’dur)

BiPAP ve BiPAP ST Cihazının Farkı Nedir?

BiPAP (BiLevel veya VPAP olarak da adlandırılır) iki ayarlı basınç sağlar; inhalasyon için daha yüksek bir basınç ve ekshalasyon için daha düşük bir basınç.

BiPAP ve BiPAP ST cihazı, her ikisi de aynı hava yolu basıncını sağlayacak şekilde tasarlandıkları için benzerdir. BiPAP ve BiPAP ST arasındaki fark, Spontane Time özelliğidir. ST, dakika başına minimum nefes sayısı karşılanmadığında kullanıcıya nefes alması için basınç uygular. Bu cihaz, kullanıcının bir dakika içinde nefes alma ve vermesini tetikleyerek solunum sayısının tümünün gerçekleşmesini sağlar.

Örneğin, BiPAP aşağıdaki şekilde ayarlanabilir:

IPAP – 10 cm H2O
EPAP – 5 cm H2O

Bu durumda, BiPAP, Nefes alırken 10, Nefes verirken 5 olarak basınç verecektir.

BiPAP ST aşağıdaki gibi ayarlanabilir:

IPAP – 10 cm H2O
EPAP – 5 cm H2O
12 BPM (Breath per Minute=Dakikadaki Nefes Sayısı)

Normal BiPAP’a benzer şekilde, BiPAP ST nefes alırken 10, nefes verirken 5 basınç verecektir ve ayrıca dakika içinde 12 kez nefes alıp almadığınızı da izleyecektir. ST modunda BiPAP ST cihazı sizin yerinize nefes alıp vermez öncelikle sizin nefes almanızı bekler.

Bi-Flex ve C-flex Arasındaki Fark Nedir?

C-Flex yalnızca nefes verme sırasında çalışır. Bi-Flex, nefes vermeden almaya geçiş sırasında, nefes almadan vermeye geçiş sırasında ve nefes verme sırasında çalışır.