• null

  CPAP Cihazı

 • null

  Auto CPAP Cihazı

 • null

  BiPAP Cihazı

 • null

  mini CPAP Cihazı

CPAP Cihazlarına Genel Bakış

CPAP cihazı, uyku sırasında solunum yolunuzu açık tutacak kadar bir basınçta hava verir. Modern cihazlar terapi izleme, seçenekleri ve ısıtıcılı nemlendirme sunar. Cihaz tipi, cihazın basınç dağıtım algoritmasının karmaşıklık düzeyine göre belirlenir. CPAP cihazı, her ne olursa olsun sürekli olarak hava verir, Auto CPAP cihazı ideal basıncınızı ayarlar ve BiPAP cihazı nefes alma ve nefes verme de ayrı ayrı basınç verir.

CPAP Cihazı Nedir?

CPAP, Continuous Positive Airway Pressure İngilizce tümcesinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır.  CPAP=Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı anlamına gelir. CPAP cihazı, obstrüktif uyku apnesi için en sık önerilen ve en etkili tedavi yöntemidri.

CPAP cihazı, önceden belirlenmiş sabit basınçta hava sağlar. Hava kişiye bir hortum ve CPAP maskesi ile ulaşır. CPAP cihazı, solunum yolunu açık tutan sabit bir hava akışı sağlar, böylece uyku sırasında kesintisiz solunum korunur. Hava basıncı, Uyku Apnesi olaylarını ortadan kaldırır ve kişinin dinlendirici bir uyku almasını sağlar.

Soluk yolunuzu açık tutmak için gereken hava basıncı seviyesi uyku testi sırasında belirlenir. Doktorunuz bu basınçta ayarlanmış CPAP cihazı için reçete yazacaktır.

CPAP maskeleri burun etrafını kapatan burun maskesi, burun deliklerini kapatan burun yastıkçıkları veya hem burundan hem de ağızdan nefes alan kişiler için ağız burun maskeleri mevcuttur. Birçok yenilikçi ve rahat seçenek mevcuttur ve CPAP tedavisinin uygulanmasında gelişmeler sürekli olarak devam etmektedir.

Örneğin: Günümüzde çoğu cihaz FLEX, EPR veya markaların farklı isimlerle adlandırdığı teknolojiler bir konfor özelliği sunar. Terapiyi daha doğal hale getirmeye yardımcı olmak için nefes verme sırasında hafif bir basınç düşüşüyle nefes vermeyi kolaylaştırır. Auto CPAP , BiPAP / BiLevel cihazları gece boyunca çeşitli basınç seviyeleri sunar.

Tüm CPAP Cihazları Filtre Kullanıyor Mu?

Evet, tüm CPAP cihazları genellikle bir filtre kullanır. Bazı CPAP cihazları, tek kullanımlık kağıt filtrenin eklenmesiyle daha detaylı filtreleme sunar .

Filtreleri temizlemek ve değiştirmek, bir CPAP makinesi için gereken tek bakımdır.

Filtreler, makinenin arkasındaki hava girişinde bulunur.

Filtrelerimi Ne Sıklıkla Temizlemeliyim?

Üreticiler, filtreleri her hafta temizlenmesini 6 ayda bir değişmesini önermektedir. Cihazlar çok tozlu bir ortamda kullanılıyorsa, filtrenin daha sık temizlenmesi ve değişmesi gerekebilir.

Tek kullanımlık filtreler ve bakteri filtrelerinin temizlenmesi amaçlanmamıştır, aksine değiştirilerek kullanılmış filtrenin atılması amaçlanmıştır. Üreticiler, tek kullanımlık filtrenin ayda bir kez değiştirilmesini önermektedir.

Cihazlara Bakım Gerekli Midir?

CPAP, Auto CPAP veya BiPAP cihazının ihtiyaç duyduğu tek bakım, hava girişindeki filtreleri temizlemek veya değiştirmektir. Bu, iç parçaların toz birikmesini önler. İnce kağıt filtreler her 30 günde bir veya kirli göründüğünde diğer filtreler en geç 6 ay bir veya daha sık değiştirilmelidir. Sünger yıkanabilir filtreler haftada bir su ile yıkanmalı, kurumaya bırakılmalı ve tekrar takılmalıdır.

Cihazınızın bakımı için öneriler:

– Cihazınızın ve size verilen hava kalitesini iyileştirmek için alandaki tozları temizleyerek cihazınızın etrafındaki alanı temiz tutun.
– Cihazın hava girişini engelsiz tutun. Perdeler, yatak örtüleri ve selpaklar cihazınızın hava girişini kolaylıkla engelleyerek hava akışını azaltabilir.
– Terapinizle birlikte bir nemlendirici kullanılıyorsa, cihazı nemlendirici takılıyken taşımayın. Çoğu cihazda, nemlendirici su kabından cihaza su geçmesi kolaydır ve büyük hasara neden olur. Üretici garantileri, cihazda oluşan su hasarı nedeniyle geçersiz hale gelir. Bunu önlemek için, hazneyi nemlendiriciden çıkarın ve ardından nemlendiriciyi birlikte taşımak yerine cihazdan ayırın. Nemlendirici kullanılıyorsanız ve evde temizlik varsa mutlaka sabah haznedeki suyu boşaltın, cihazın fişini çekip uygun bir yerde muhafaza edin. – Nemlendiricinizde su bitmemiş dahi olsa haftada bir boşaltıp temizleyip yeni suyla doldurun.
– Hortumunuzu ve maskenizi haftada bir bebe şampuanıyla yıkayın. Bu hem kokuları engelleyecek hem de oluşabilecek bakteri ve virüs çoğalmalarına engel olacaktır, ayrıca kullanım ömrünü uzatacaktır.
– Cihazın fişini çekmek adaptörde gün içerisinde oluşabilecek hasarları en aza indirger.

Auto CPAP Cihazı Nedir?

Auto CPAP (Otomatik Pozitif Hava Yolu Basıncı) cihazı, soluk yolunuzu uyku sırasında açık tutmak için gereken minimum basıncı nefes alışverişinize göre otomatik olarak ayarlama yapar . Bu, cihazınızın size her gece ideal basıncınızı sağlamasına olanak tanır.

Auto CPAP cihazları normalde daha fazla tedavi izleme bilgisi ve daha fazla konfor özelliği sundukları için CPAP cihazlarında daha gelişmiştir. Auto CPAP cihazı, CPAP gibi tek bir basınç kullanmak için CPAP modunu da içerir. Bununla birlikte, CPAP cihazları, Auto CPAP gibi basıncı otomatik olarak ayarlayamaz.

Neden Auto CPAP Cihazı Tercih Etmeliyim?

Bazı CPAP kullanıcılarının daha rahat nefes almak CPAP yerine Auto CPAP kullanır. Auto CPAP cihazının sağladığı basınç, soluk yolunu açık tutmak için gereken minimum basınç otomatik olarak değişir. CPAP cihazının sağladığı basınç, uyku testi sırasında belirlenen şekilde soluk yolunu açık tutmak için gereken en yüksek basınç olan tek bir basınca ayarlanır. Bu, yüksek basınca sadece kısa süre ihtiyacınız olduğunda bile geçerlidir.

BiPAP veya BiLevel Cihazı Nedir?

BiPAP cihazı (BiLevel veya VPAP olarak da adlandırılır) iki ayrı ve farklı basınçlar sağlar. Nefes alımda daha yüksek bir basınca ihtiyaç duyulurken, nefes verirken daha düşük bir basınca ihtiyaç vardır. Cihaz, doktorun belirlediği veya reçete ettiğine göre belirlenen iki basınç arasında geçiş yapar. CPAP cihazı reçetesi, BiPAP cihazı satın almak için kullanılamaz.

Bazı BiPAP cihazlarımız:

ResMed AirCurve 10 S BiPAP Cihazı
VentMed Dream Sleep BiPAP ST Cihazı
Philips Respironics DreamStation BiPAP Cihazı

Kayıt Özelliği Nedir?

Kayıt özellikli cihazlar, terapi ilerlemenizi ve zaman içindeki performansınızı izler. Tedavi verileri sorunları tespit etmek için kullanılabilir ve CPAP ayarlarınızın genel tedavinizi nasıl etkilediğini görmek için kullanılabilir. Doktorunuz, ayarlarınızda değişiklik yapmak için kayıt bilgilerini kullanabilirsiniz. Bazı değişiklikler, etkili tedavi aldığınızdan emin olmak için terapi performansınızın iyileşip iyileşmediğini görmek için maskeyi veya uyumunu değiştirmeyi veya basıncınızı artırmayı veya azaltmayı içerebilir.

Veri  kayıt özellikli cihazlar, sadece kaç saat kullanıldığını size bildirmekle kalmaz, aynı zamanda AHI, sızıntı oranı ve ortalama basınç (Auto CPAP kullanılıyorsa) gibi gelişmiş bilgileri de izler.

Cihazlara bağlı olarak, bilgileri gözden geçirilebilirsiniz

Cihaz Ekranında İzleme. Cihaz üzerindeki ekranı kullanarak gelişmiş izleme görüntüleyen cihazlar, tedavi ölçümlerinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesine olanak tanır. Pek çok insan her sabah kontrol etmek için ekran görüntüsünü kullanmayı sever. Bir önceki geceye ait AHI ve sızıntı oranı gibi bilgiler görüntülenerek kullanıcının maske mührü gibi ayarlamalar yapmasına olanak sağlar. Cihaz ekranında sağlanan bilgiler genellikle 1 gün (dün gece), 7 gece, 30 gece vb. gibi farklı zaman dilimlerinde ortalama değerlerdir.

SmartCode/iCode. SmartCode, cihaz ekranından erişilen bir koddur. Şunları yapabilirsiniz buraya Aşağıda SmartCode ile bir makine üzeri ekran örneği gösterilmektedir. Gelişmiş veri özellikli SmartCode/iCode, aşağıdaki zaman çerçeveleri için tedavi verileri ortalamaları sağlar: 1 gün (dün gece), 7 gün, 30 gün, 90 gün ve kümülatif. Bu, ekran görüntüsünden sağlanan bilgiler gibidir, ancak bilgiler bir seferde tek bir sayı yerine tablo biçiminde görüntülenir.

İsteğe Bağlı Harici Yazılım. Bazı cihazlar, verileri ayrıntılı analiz için cihazdan indirmek için kullanılabilen harici bir yazılım vardır. Cihaz üzerindeki ekran veya SmartCode/iCode’dan farklı olarak harici yazılım, sizin ve doktorunuzun kullanımın herhangi bir gecesine erişmesine izin verir. Ayrıca, herhangi bir gece için bilgiler saat saat analiz edilebilir. Bu, sizin ve doktorunuzun gece boyunca verilerinizdeki kalıpları aramanızı sağlar; örneğin, sabahın erken saatlerinde daha fazla apneniz oluyor mu? Yoksa gecenin ortasında ağzınız açık nefes almaya mı başlıyorsunuz? Bazı harici yazılımlar hastalara satılabilir, diğer yazılımlar yalnızca üretici tarafından uyku uzmanlarına satılır.

Seyahatinize Yardımcı Olacak İpuçları

CPAP cihazı her gece kullanılmalıdır. CPAP veya BiPAP cihazınız ve ekipmanınız seyahatlerde sizinle birlikte olmalıdır. Seyahatinize yardımcı olacak bazı ipuçları:

Nemlendiriciden Suyu Boşaltın CPAP nemlendiricinizi yanınızda götürecekseniz nemlendirici haznesindeki TÜM suyu boşaltın. Nemlendirici haznesinde kalan su cihazınıza dökülerek hasara neden olabilir.

Uçağa Biniş Güvenlikten geçerken, güvenlik görevlileri genellikle CPAP cihazını ayrı ayrı incelemeleri gerekecektir. CPAP cihazını el bagajı almanız gerektiğini bildirin.

Güç İhtiyaçlarınızı Planlayın CPAP cihazınızın ne tür bir güç/kablo gerektirdiğini bilin. Bir pil kullanacaksanız, CPAP cihazını pil gücüyle güvenli bir şekilde çalıştırmak için gereken tüm parçalara sahip olduğunuzdan emin olun. Yurtdışına seyahat ediyorsanız, uluslararası bir adaptör fişiniz olduğundan emin olun.

CPAP Cihazını Tıbbi Ekipman Olarak Tanımlayın Güvenliklerden daha kolay geçmenize yardımcı olmak için, CPAP çantanıza tıbbi ekipman olduğunu belirten etiketi koyun.

Adaptörünüzü/Kablonuzu Paketleyin Tıpkı insanların cep telefonu şarj cihazlarını evde veya otelde bırakması gibi, CPAP adaptörünü unuttuğu/kaybettiği konusunda çok sık arama alıyoruz. Evden çıkmadan önce ve eve dönerken, adaptörünüzün çantanızda olduğundan emin olun.

Yedek Parça ve Yedek Maske Güç kablosu gibi, seyahat ederken ekipmanları unutabilirsiniz. Yedek parçalara ve yedek maskeye sahip olmak, ekipmanınızı kaybetseniz bile tedavinize devam etmenizi sağlar.

Parçalarınızı Unuttuysanız Bizi Arayın CPAPMerkezi.com, Türkiye’nin her yerine ve çoğu uluslararası varış noktasına teslimat yapar. Buna oteller ve tatil köyleri dahildir.

CPAP Cihazıyla Uluslararası Seyahate Nasıl Hazırlanırım?

Uluslararası seyahatinize hazırlanmak için şunlardan emin olun:

Varış noktanızın voltajını kontrol edin. Adaptöre ihtiyacınız olabilir .
Ekipmanınız için yedek parça bulundurmanız tavsiye edilir .
Bu bölümde bulunan genel Seyahat İpuçlarını inceleyin .
Seyahat ederken yanınızda seyahat boyutunda yüksek voltaj koruyucusu getirmeniz gerekebilir. Bazı ülkelerde cihazlarınıza zarar verebilecek güç dalgalanmalarıyla ilgili sorunlar vardır. Hangi ülkenin güç dalgalanmaları yaşadığını ve hangilerinin olmadığını söylemek zor, bu yüzden hazırlıklı olmak ve bir dalgalanma koruyucusu getirmek faydalı olacaktır.
CPAP.com uluslararası gönderi yapabilse de, herhangi bir teslimat tarihini garanti edemeyiz ve otelinize yenisini göndermenin ek maliyetlerini ödemek istemeyebilirsiniz.

CPAP Cihazımla Uçağa Binebilir Miyim?

Evet, CPAP cihazı ile uçağa binebilirsiniz. Uyku terapisi her gece kullanılmalı ve ekipmanınız seyahat ederken yanınızda bulundurulmalıdır. Aşağıdaki bilgiler genel bir kılavuz niteliğindedir ve herhangi bir havayolunun politikasını yansıtmaz. CPAP/BiPAP cihazı ile ilgili politikalarını doğrulamak için havayolu şirketinize danışın.

Genellikle, CPAP cihazı ve ekipmanlarını el bagajı hakkınızdan düşmeden uçağın içine alabilirsiniz. Sadece tıbbi tedaviyle doğrudan ilgili parçalar istisnaya dahil edilir, diğer tüm ekipmanlar kabin bagajına dahil edilir.

Bazı havayolları, özellikle makineyi uçuşta kullanmayı planlıyorsanız, uçuştan 48 saat önce onlarla iletişime geçmenizi ister. Seyahate çıkmadan önce, kullanacağınız havayolunun politikasını kontrol edin.

Bazı havayolları, ekipmanın kullanıcı tarafından gerekli olduğunu ve seyahat sırasında kullanıcının yanında bulundurulması gerektiğini belirten doktor tarafından verilmiş belgeler talep eder.

Bazı durumlarda, yerleşik bir elektrik prizi mevcut olabilir. Ekipmanı uçuş sırasında kullanmayı planlıyorsanız, araç içi gücün kesilmesi durumunda bir pil yedeği taşınmalıdır.

Uçak Yolculuğu: Havayolunuzu arayın. Her havayolu şirketinin uçuş sırasında CPAP cihazınızı kullanıp kullanamayacağınız ve bir güç kaynağının olup olmadığı konusunda farklı bir politikası vardır.

ResMed’den konuyla ilgili bir mektup:

ResMed Uçak Yolculuğu

Philips Respironics’ten konuyla ilgili bir mektup:

Philips Respironics Seyahat Mektubu

CPAP Cihazımın Nasıl Bir Pile İhtiyacı Var?

Günümüzde çoğu CPAP, Auto CPAP ve BiPAP cihazı hem AC hem de DC voltajında ​​çalışmak üzere tasarlanmıştır. Türkiye’de, evlerimize gelen elektrik AC akımı 220 volttur. Yurtdışında, ise AC akımı genellikle 110-240 volt arasında değişir. Çoğu pil 12 volt DC akım üretir. Güç ihtiyaçları ve kapasiteleri hakkındaki bilgileri ürün sayfalarına ekliyoruz. Lütfen bu bilgi için herhangi bir cihaz ürün sayfasındaki “GÜÇ” sekmesine bakın. Ayrıca, Karşılaştırma Tablolarımızda voltaj aralığının bir özetini ve DC kapasitesine sahip olup olmadığını görebilirsiniz .

CPAP Cihazım Yurtdışında Çalışacak Mı?

Güç kablosunu yabancı bir ülkedeki bir prize takmak için bir dönüştürücü gerekebilir. CPAPMerkezi.com, CPAP cihazlarının farklı ülkelerde bulunan farklı prizlere takılmasına olanak tanıyan World Traveler Dönüştürücünün bir çeşidini satmaktadır .

CPAPMerkezi.com’un sattığı tüm modeller, makinenin herhangi bir ayarlama yapmadan 100 ila 240 volt arasındaki herhangi AC akımında çalışmasını sağlayan adaptörü içerir.

Pil Gücü Isıtıcılı Nemlendiricimi Çalıştırabilir Mi?

12 voltluk bir pil güç kaynağı üzerinde ısıtılmış bir nemlendirici kullanmak, cihazın çalışacağı süreyi önemli ölçüde azaltacaktır. Bu yüzden çoğu entegre pille ısıtıcılı nemlendirici kullanılmaz. Cihaz türleri ve kullanılan basınçlarda pil sürelerini önemli ölçüde etkiler. Lütfen bazı ısıtıcılı nemlendiricilerin 12 voltluk pil güç kaynakları ile çalıştırılamayacağını unutmayın. Bataryanızın optimum performansı için, CPAP ısıtıcılı nemlendirici olmadan kullanmayı planlayın. Nemlendiriciyi su ile bağlatıp doldurabilirsiniz, ancak ısıtma ayarını kapatmanız gerekir. Bu, tipik bir ısıtıcılı nemlendiriciyi pasif bir nemlendiriciye dönüştürür.

Cihazınızla birlikte kullanmayı planladığınız pil kurulumunu önceden test etmenizi öneririz. Alacağınız gerçek güç süresini ve rahatınız için ısıtıcılı nemlendirmenin gerekip gerekmediğini belirlemek için seyahat etmeden önce pili evde test edin.

Cihazımın Basınç Ayarını Nasıl Değiştiririm?

Doktor basınç değişikliği uygun gördüğünde veya farklı yüksekliklere sahip bölgede kullanım gerektiğinde ve yükseklik telafi sistemi cihazda yoksa, doğru basınçta CPAP tedavisi aldığınızdan emin olmanın birkaç yolu vardır.

Uyku laboratuvarları ve uyku bozukluğu merkezleri bu basınç değişikliğini yapmaya istekli olabilir. Doktorunuzdan uyku testi yapılmasını isteyin. Reçetenizi aldığınızdan emin olun.

İkinci bir yol, bunu kendiniz yapmaktır.

Üçüncü bir seçenek, cihazı bize yeni reçeteyle getirmek veya göndermektir.

Öngörülen basıncınızın yanlış olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.