• null

  Yeni Kullanıcı Temelleri

 • null

  Yan Etkiler

 • null

  Uyku Testi

 • null

  Tanımlar

 • null

  Araştırmalar

cpap-yan-etkileri

CPAP Cihazı Yan Etkileri

Olumlu yan etkiler arasında bazı kullanıcılarda ilk enerji patlamaları, derin ve dinlendirici uyku, iyileştirilmiş ruh hali, odaklanma ve konsantre olma yeteneği, iyileştirilmiş iş yeri performansı ve arkadaşlarla ve sevdiklerinizle iyileştirilmiş ilişkiler bulunur.

Yeni kullanıcılar tarafından bildirilen CPAP cihazı olumsuz yan etkileri şunlardır: yüzde kızarıklık, burun tahrişi, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, şişkinlik ve tedaviye başladıktan sonra sürekli yorgunluk (“uyku borcu”). Bu sorunların her biri ortadan kaldırılabilir veya denetlenebilir. Düzeltmek istediğiniz yan etki hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki SSS sekmesini okuyun.

Yüzdeki kızarıkları nasıl engellerim?

Kızarıkların çoğu, CPAP maskesinin aşırı sıkılmasından kaynaklanır. CPAP maskeleri yalnızca kaçak olmayacak şekilde sıkılmalıdır. Maskenizi aşırı sıkmaktan kaçınmak için, maske güvenli şekilde kaçak yapmayana kadar tabi ki aşırı sıkı olmamak şartıyla kafa bandında küçük ayarlamalar yapmanız gerekir. Kafa bandının bir tarafını diğer tarafına göre çok fazla sıkmaktan kaçınmalısınız.

CPAP maskesini günlük olarak temizleyerek, daha iyi bir sızdırmazlık sağlayabilirsiniz. Size uygun ve her gün temizlediğiniz bir maskeniz olduğunu biliyorsunuz ve hala kızarıklar devam ediyorda maskenizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Uyandığımda neden başım ağrıyor?

CPAP cihazı, sinüsle ilgili bir sorun olmadıkça veya basınç çok yüksek olmadıkça normalde baş ağrısına neden olmaz.

Sinüs sistemleri kulaklarınızın arkasına uzanır. CPAP cihazı kullanıldığında ve sinüs boşluklarının bir kısmı bloke olduğunda(şiştiğinde), sinüs boşlukları arasında bir basınç farkının olduğu bir durum ortaya çıkar. Bu basınç farklılıkları, sinüs tıkanıklıklarından kaynaklanır ve bu durum bazen sinüs baş ağrıları veya sadece düz baş ağrıları olarak hissedilebilir. Bu durumda sinüsü açmak için; burun yıkama veya reçetesiz satılan burun açıcı spreyler kullanmak yarar sağlayabilir. CPAP cihazı ısıtıcılı nemlendiricileri de ayrıca sinüs sistemlerini açabilir. Eğer bir ısıtıcılı nemlendirici kullanmıyorsanız, kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunlar sorunu çözmezse KBB doktorunuzu ziyaret ediniz.

Ağzım neden kuruyor?

Ağız kuruluğu, uyurken ağzınızı açtığınızın işaretidir. Burun maskesi kullanıyorsanız, ağzınızı açmanız, doğal nemlendirici burnumuz veya kullandığınız herhangi nemlendirmeyi yöntemini yetersiz kılar, hatta ısıtıcılı nemlendiriciniz ayarlarını arttırmanız bile buna çözüm olmayacaktır. Ağız kuruluğu yanında, burun maskesi kullanırken ağzınızın açık olması CPAP tedavisinin faydasını azaltır.

Öncelikle maskenin kaçak yapmadığından emin olun. Maskenizi yenileme üzerinden dokuz ay geçmiş ve kaçak yapıyorsa değiştirmeyi deneyin. Yeniyse ve kaçak oluyorsa, yanlış boyut veya yanlış kullanım şekli olabilir. Size uygun olan bir maske bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Maskeniz yeniyse ve kaçak yapmıyorsa, uyku sırasında ağzınızın açık kalmaması için bir çene kemeri kullanabilirsiniz. Çene kemeri sorunu çözmezse, ağzı da içine alan maskeleri deneyin.

Ağız burun maskesi kullanıyorsanız ve ağız kuruluğu varsa havayı nemlendirmek için Isıtıcılı Nemlendirici kullanmayı deneyin.

Ağız kuruluğuna yardımcı olabilecek önerdiğimiz bazı maddeler:

Isıtıcılı Nemlendirici
Ağız Burun Maskeleri
Çene Kemerleri
Isıtıcılı Hortum

Burnum neden bu kadar kurudu?

CPAP cihazı kullanımında burnun kurumasının başlıca nedeni, yetersiz nemlendirmedir.

CPAP cihazının basınçlı havası, bazı kişiler için belirli bir düzeye kadar tolere edilebilir olsa da  herkes için tahriş edicidir. Tahriş burun pasajlarının kurumasına ve kanamasına neden olabilir veya mukoza zarları fazla mukoza üreterek geçişlerde tıkanıklığa neden olabilir. Tahriş hemen olmayıp zamanla gelişebilir. Ayrıca kuru, çatlamış veya kanayan burun yolları enfeksiyon için harika bir zemin oluşturur. CPAP cihazı havasını nemlendirmek için Isıtıcılı Nemlendirici kullanmak tahrişi azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Halihazırda ısıtmalı bir nemlendirici kullanıyorsanız, nemlendirici ısıtma ayarını daha yüksek bir değere ayarlamayı deneyin. Bu yüksek ayarlamalar özellikle kış aylarında hortumda yoğunlaşma üretirse , hortum için Hortum Kılıfı deneyebilir veya Isıtıcılı Hortum kullanmalısınız. Kuruluğu azaltmak için Burun Nemlendiricileri de kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Burun pasajlarının kurumamasına yardımcı olabilecek önerdiğimiz bazı maddeler şunlardır:

Isıtıcılı Nemlendirici
Isıtıcılı Hortum

Yüzümde sivilce, yumru, burun köprümde yara neden oluştu?

CPAP maskesi yüze temas eden kısımlarında yüz yağları birikmesi, maskenizi aşırı sıkmanız veya maske malzemesine alerjiniz olması durumunda oluşur.

Yüz yağlarını maskenizde birikmesi durumunda; pişiğe benzer bir durum söz konusu olur. Bu durumu engellemeye CPAP maskenizi takmadan önce yüzünüzü yıkamak ve her sabah maskedeki yüz yağlarını temizlemeniz yardımcı olabilir. Buna rağmen çözüm oluşmazsa, Burun Yastıkçığı Maskelerini düşünebilirsiniz. Burun yastıkçığı maskelerinin tasarımından dolayı yüzle doğrudan temas halinde bulunan daha az parça vardır.

Burun köprüsündeki yaralar genellikle başlık kayışlarının çok fazla sıkılmasından kaynaklanır. Basınç ağrıya, yaraya ve ardından daha da kötü bası yarasına dönüşebilir ve bu durum tedavi edilmezse sonunda açık yara daha da büyük sorunlara yol açabilir. Rahat bir şekilde takıldığında maskenizde kaçak olmamalıdır. İyi bir sızdırmazlık elde etmek için maskenizi aşırı sıkmanız gerekiyorsa, başka bir maske türüne geçmeyi düşünmelisiniz. Maskenizi aşırı sıkmaktan kaçınmak için, maske güvenli bir şekilde yerine oturana kadar ancak aşırı sıkı olmayana kadar kafa bandında küçük ayarlamalar yapmalısınız. Maskenin bir tarafını diğer tarafına göre çok fazla sıkmaktan kaçınmalısınız.

Çoğu maske, inert bir madde olan silikondan yapılmıştır. Ancak silikon, bazı kişilerin alerjisi olan kimyasallardan üretilmektedir. Kimyasallar normalde zamanla bozunur ve dağılır, ancak ilk kullanıldığında da reaksiyona neden olabilir. Çözüm, maskeyi kullanmadan önce yüzey kimyasallarını çıkarmaktır. Maskenin yıkanması sorunu azaltacak veya ortadan kaldıracaktır. Bu süreç, ılık sabunlu suda uzun süre bekletilerek hızlandırılabilir. Bu yöntem her türden maske ile kullanılabilir ve yedek parçaları için de uygulanmalıdır. Maskeyi sabunla yıkamak yüzeydeki kimyasalların uzaklaştırılmasına yardımcı olurken silikonun ömrünü kısaltır.

Bazı temizlik ürünleri şunlardır:

Purqua CPAP Maske Temizleme Mendili

Neden burnumun içinde yaralar oluşuyor?

Burun içindeki yaralar, burun yastıkçığı veya burun için çok büyük olan veya burnunuz için yanlış şekli olan burun ucu cihazlarından kaynaklanıyor olabilir.

Burun yastıkçığı kullanıyorsanız, burun deliklerimim etrafını kapatan mevcut en küçük boyutu deneyin. Burnunuz ayrıca burun yastıkçıklarının varlığına karşı hassas olabilir ve burnunuzun burun yastıklarına alışması zaman alabilir. Burun yastıkçığı maskesi ile burun maskesi arasında gidip gelmeyi deneyin. Tahrişi azaltmak için Burun Kayganlaştırıcılarını da deneyebilirsiniz.

Burun içindeki yaralara CPAP cihazı havasının mukoza zarının kurutmasına da neden olabilir. Isıtıcılı Nemlendirici ile nemlendirmek sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Burun içindeki yaralara yardımcı olabilecek tavsiye ettiğimiz bazı maddeler

Isıtıcılı Nemlendirici
Burun Yastıkçığı

Aerofaji

Yunancada “faj” kelimesi “yemek” anlamına gelir. Aerofaji kelimenin tam anlamıyla hava yemektir. Modern anlamda, çok fazla hava yutmak, midede yaygın bir gaz nedeni ve geğirme anlamına gelir.

Bu bazen CPAP Tedavisinin bir sonucudur. Ne yazık ki, bu sorun için en iyi çözümler bile sorununuzu çözmeyebilir, bu çözümler yetersiz geldiğinde gerekli CPAP basınçlarında orta yolu bulmak gerekebilir.

Yapabilecekleriniz şunlardır:

CPAP cihazını size öneren doktorunuzla konuşun. Doktor şişkinliği azaltmak için CPAP basıncını düşürmeyi önerebilir. Hava yolunun daralmamasını sağlamak için bu kararın doktorunuz tarafından verilmesi gerekecektir. Alternatif olarak, doktorunuz sizi bir otomatik CPAP cihazına geçirmeyi düşünebilir. Auto CPAP(APAP) cihazları, kullanıcının aldığı ortalama baskıyı azaltır. Yanlış basınç durumu daha da kötüleştirebileceğinden, kendi başınıza basınç değerlerini ayarlamayı düşünmeyin.

CPAP kullanıcısının çenesi göğse yaklaştıkça, havanın sindirim sistemine girme şansı daha da yükselir. Mümkünse, çenenin gövdenizin üzerinde kalmasına izin verecek bir pozisyonda yatmaya çalışın.

Normal düzeninizi değiştirin ve havayı mideden uzak tutmak için farklı bir uyku pozisyonu deneyin. Sol tarafa yatın veya sağ tarafa dönerek yatın. Yastığınızı inceltin veya düz bir şekilde yatın.

İşte en çok satan Auto CPAP cihazı ürünlerimizden bazıları:

Neden midem ve bağırsaklarım şişmiş bir şekilde uyanıyorum?

Şişkinlik, CPAP cihazından gelen havayı yuttuğunuzun bir işaretidir. Gerçek bir tıbbi çözüm olmamakla birlikte, uyku pozisyonunuzu değiştirerek rahatlayabileceğinizi deneyimledik. Öncelikle, yastıksız bile olabilir, olabildiğince düz uyumayı deneyin. Şişkinlik devam ederse, yan yatmayı veya yüksekte uyumayı deneyin. Pozisyon, her zamanki pozisyonunuzdan farklı olmalıdır.

Pozisyonunuzu değiştirmek sorunu çözmezse, doktorunuzla basıncınızı biraz düşürme olasılığı hakkında konuşun.

Neden gözlerim kuruyor?

Uyku sırasında maskenizin burun köprüsü kısmından sızan hava gözlerin kurumasına neden olur. Burun köprüsündeki hava sızıntısının en yaygın nedeni, maskenin burun için çok büyük veya çok uzun olmasıdır.

En iyi uyuma sahip olduğunuzdan emin olmak için maskenizi yeniden boyutlandırmanızı öneririz. Burun üzerine oturmayan burun yastıkçığı maskeleri de bir seçenektir.

Hava sızıntısını önlemek için kafa bandının sıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Çok sıkı maske yeterince uzun süre kullanıldığında morluklara ve hatta açık yaralara neden olur.

Burun köprüm neden ağrıyor?

Burun köprüsündeki veya burun altındaki ağrılar genellikle başlık kayışlarının çok fazla sıkılmasından kaynaklanır. Bu basınçta ağrıya, ardından bir bası yarasına dönüşebilir.

Kafa bandı, kaçakları azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için genellikle çok fazla sıkılır. Küçük sıkmalar gerekli olabilir, ancak çok fazlası, maskenizin çok büyük, çok eski veya yanlış tarz olduğunun bir göstergesidir.

Maskeniz dokuz aylıksa ve silikon hava basınçlarını tutamayacak kadar yumuşak hale gelmişse değiştirmeyi deneyin.

Bu yaraların iyileşmesine izin vermek için genellikle maske takmayı bırakmak gerekir. Burun yastıkları bu arada bir seçenektir.

Yardımcı olabilecek bazı önerilen öğeler şunlardır:

Burun Yastıkçığı Maskeleri
Jel Pedler
Hibrit Maskeler

CPAP Cihazı tehlikeli mi?

CPAP cihazını çok yüksek bir basınca ayarlamak tehlikeli olabilir, bu yüzden kullanırken bir doktorun gözetiminde olmanızı öneririz. Basınç çok yüksekse, yalnızca kişinin terapisine ters etki yapmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin genel sağlığı için de zararlı olabilir. Yeni nesil Auto CPAP cihazları bu riskleri büyük ölçüde ortadan kaldırır. CPAP cihazı terapi için doğru basınca ayarlandığında, onu kullanan kişiler için çok yararlı ve faydalı olabilir.

CPAP maskesinin elektrik kesintisi durumunda boğulmaya neden olabileceğinden mi endişeleniyorsunuz? Korkmanıza gerek yok. Tüm CPAP maskeleri karbondioksiti dışarı atacak şekilde tasarlanmıştır ve maske takılı olsa bile nefes almayı mümkün kılar. CPAP cihazı çalışmıyor olsa bile, CPAP maskesi takmanın neredeyse hiç boğulma veya ölüm şansı yoktur.