• CPAP Burun Maskesi

  Burun

 • null

  Burun Yastıkçığı

 • null

  Ağız Burun

 • null

  Tam Yüz

 • null

  Hibrit

CPAP Maskesine Genel Bakış

CPAP maskesi, CPAP veya BiPAP cihazı tarafından üretilen basınçlı havayı iletmek için kullanılan parçadır. Maske rahat olmalı ve izler bırakmadan tamamen mühürlenmelidir. CPAP kullanıcılarına aralarından seçim yapabilecekleri birçok seçenek sunan, birkaç farklı stilde çok çeşitli CPAP maskeleri mevcuttur. Maske tipi kategorileri yukarıda gösterilmiştir.

CPAP Maskesi Nedir?

CPAP maskesi burun veya hem ağız hem de burun çevresinde hava geçirmez bir sızdırmazlık sağlar; basınçlı havanın CPAP cihazından üst solunum yoluna girmesini sağlar. CPAP maskesi sadece önemli değil, CPAP cihazı kullanımı şarttır. CPAP tedavisinin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir, CPAP tedavisinin çok önemli bir parçasıdır, bu nedenle doğru maskeye sahip olduğunuzdan emin olmak isterseniz.

CPAP maskeleri üç popüler stilde gelir:

Burun

Bu tip maskeler burnu tamamen kaplar ve burundan nefes alan kişiler için tasarlanmıştır.

Burun Yastıkçığı

Bu tür maskeler, her bir burun deliğinin tabanını kapatır ve burundan nefes alan kişiler için tasarlanmıştır. Burun yastıkçığı maskeleri burun köprüsünü örtmez ve tipik olarak daha minimal ve hafiftir.

Ağız Burun

Ağız burun maskeleri ağzı ve burnu tamamen kaplar. Uyku sırasında ağızdan nefes alan kişilere yöneliktir. Bazı modern ağız burun maskeleri, burun köprüsünü örtmekten kaçınmak ve bunun yerine burun deliklerinin altını kapatmak için tasarlanmıştır.

Diğer, daha az yaygın olan CPAP maskesi türleri vardır:

Nasal Prong

Burun deliklerine tırnakla nüfuz eden burun yastığı konseptini tercih eden ancak sadece burun yastığı ile etkili tedavi alamayan kişiler için tasarlanmıştır.

Ağızdan

Ağzı kapatır, burnu örtmez. Bu tür bir maske nadiren kullanılır.

Hibrit

Ağzı kapatır ve burnu da burun yastıkçığı gibi kapatan maskelerdir. Ağız burun maskesine alternatif olarak tasarlanmıştır ve daha az satın alınan maske türleri arasında en popüler olanıdır.

Tam Yüz

Gözleri de içine alarak yüzün tamamını kaplar ve yalnızca başka hiçbir maskede rahat edilemediğinde sızmadığında kullanılır.

Doğru Maskeyi Nasıl Seçerim?

Müşterilerimize maske alımları hakkında bilinçli kararlar vermeleri için birçok araç sağlıyoruz.

Doğru maskeyi bulmak için seçenekler:

Ücretsiz CPAP Uzmanını Arama. 05064502317

Karşılaştırma Tabloları. Bu tablolar, mevcut maskeleri özellik bazında karşılaştırır. Daha ayrıntılı ürün bilgileri, resimler ve kaynaklar için ürünün resmine veya adına tıklayın.

En Popüler CPAP Maskeleri

Tüm Maskeleri Karşılaştırın

CPAP Maske Kategorilerimize Göz Atın. Bu kategoriler, şirketimizin sunduğu her maskeyi popülerliğe göre sıralı olarak gösterir. Popülerlik, satış verilerinin bir karışımı ve deneyimlerimize ve müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak maskenin kalitesine ilişkin şirket içi görüşümüzle belirlenir. En iyi ürünler kategorilerimizin en üstünde yer alır.

Ölçü Rehberi. Birçok Burun ve Ağız Burun maskesinde, doğru boyutu belirlemeye yardımcı olacak ölçü rehberi bulunur. Basitçe ölçü rehberini, gerekli yerleri keserek ve yüze uygun olup olmadığını görmek için bir ayna kullanın veya yardım isteyin. Rehberi uygun boyutta olduğundan emin olmak için %100 ölçekte PDF formatında yazdırılması gerektiğini lütfen unutmayın, yani “Sayfaya Sığdır” seçeneğinin devre dışı bırakılması gerekir.

Maskemi Ne Sıklıkla Değiştirmeliyim?

Üreticiler her altı ayda bir maske silikonunu değişimini ve yılda bir kez de tüm maskeyi değiştirmeyi önerir.

Bizim deneyimlerimize göre, çoğu maske silikonu yaklaşık altı aylık kullanımdan sonra bozulmaya başlar. Silikon, sonrasında tam mühür oluşturmayacak kadar yumuşak hale gelir. Kafa bantları kullanıma bağlı olarak esnekliğini yitirir ve aynı düzeyde mühür elde etmek için daha fazla sıkılmaları gerekir.

Silikon yumuşamaya başlar başlamaz değiştirilmesini şiddetle tavsiye ederiz. Hava sızıntıları, CPAP tedavisi etkinliğini azaltabilir. Yumuşamış silikonu çok sıkmanızsa yüzde izlere hatta yaralarına neden olabilir.

CPAP Maskeme Nasıl Temizlerim?

Maskeler her gün ılık su ve yumuşak sabun veya bebek şampuanı ile yıkanmalıdır. Maskenin iyice kurumasını sağlayın. Maske silikonunu parçalayacağı için asla antibakteriyel sabun kullanmayın. Silikonun mührünü kaybetmesine neden olabilecek losyon içeren sabunlardan kaçının. Güvenli bir temizleyici, ResFit CPAP/BiPAP Dezenfekte Cihazı. Unutmayın, temiz bir yüzle yatmak, sızdırmazlığınızı artıracak ve maskenizin ömrünü koruyacaktır.

Maskenizi temizlemek için en iyi zaman, kullanımdan sonraki sabahtır. Bu, cildinizden geride kalan yağları gidererek maskenizin ömrünü uzatabilir. Günlük sabah temizliğini kolaylaştırmak için CPAP Maskesi Temizleme Mendili kullanmanızı öneririz. CPAP Maske Temizleme Mendilleri, maskenizi bozmayacak malzemelerden yapılmıştır.

Maskesini ve aksesuarlarını tamamen dezenfekte etmek isteyen müşteriler için mendilden daha iyi bir seçenek var. ResFit CPAP/BiPAP Dezenfekte Cihazı dezenfekte etmek için O3 kullanır ve neredeyse tüm bakteri ve virüsleri anında öldürür. Temizleyici değildir ve hiçbir şeyi ovalamaz veya yıkamaz, ancak dezenfekte etmek için harika çalışır!

Maskenizi temiz tutmanıza yardımcı olacak bazı ürünler:

ResFit CPAP/BiPAP Dezenfekte Cihazı
Purqua CPAP Maskesi Temizleme Mendili

En Rahat CPAP Maskesi

En rahat CPAP maskesi, kişisel tercihler dolayısıyla birçok faktöre bağlı olacaktır. Her insan için hangi tarzın en iyi çalıştığı, nasıl uyuduğuna bağlı olacaktır. Ağızdan solunumun yapanlar için, Ağız Burun maskesi en iyisi olabilir. Burundan nefes alanlar için burun maskesi veya burun yastıkçığı maskesi en iyi sonucu verebilir. Geniş bir görüş alanı mı istiyorsunuz? Alın desteği olmayan bir maske en iyi sonucu verebilir. Unutmayın, en rahatını bulmadan önce birkaç farklı maske denemek alışılmadık bir durum değildir.

Birçok farklı üretici, CPAP tedavisi ile ortak müşteri şikayetlerini ele almak için tasarlanmış maskeler geliştirmiştir. Klostrofobi duygularını en aza indirgemek için tasarlanmış maskeler vardır. Ayrıca yüzüstü uyuyanlar için tasarlanmış maskeler ve TV izlemeyi, kitap okumayı kolaylaştıran maskeler de vardır. Bir maske satın almadan önce, hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğunu bilmek ve oradan devam etmek önemlidir.

CPAP Maskem Neden Islık Çalıyor?

CPAP maskesi bazen birkaç olası nedenden dolayı ıslık çalabilir:

Maske düzgün şekilde kapanmadığı için maskenin yanlarından hava kaçıyor olabilir..
Ekshalasyon portunun üstünden dışarı atılan hava gürültüye neden oluyor. Belki de difüzör düzgün çalışmıyor.

Islık seslerinin en yaygın nedenleri genellikle kaçakların varlığıdır. Kaçak olduğunda, basınçlı hava silikon veya jelde ıslık çalmasına neden olabilecek titreşimlere neden olabilir. Maske kaçakları yaygındır ve düzeltilmesi kolaydır. Maskeyi basitçe ayarlamak, ıslık seslerini genellikle azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bu işe yaramazsa, daha iyi bir sızdırmazlık oluşturmaya ve silikonu daha rahat hale getirmeye yardımcı olmak için bir CPAP Maske Astarı kullanılması tavsiye edilebilir .

Ekshalasyon portu genellikle maskenin üstünde veya yanlarında bulunur ve maske karbondioksiti nasıl tahliye eder. Maske contası iyi durumdaysa ve kenarların etrafındaki maskeden hava kaçmıyorsa, ekshalasyon portları düzgün çalışmıyor olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

CPAP Maskeleri Tüm Cihazlara Uyumlu Mu?

CPAP maskeleri çoğunlukla evrenseldir, yani önemli bir istisna dışında hemen hemen her marka cihaz ile uyumlu olacaklardır. Bu istisna sadece ResMed AirMini AutoSet için geçerlidir. ResMEd AirMini kendine özel maskeler kullanır, hatta aynı markada tüm modellere uyum sağlamaz. Hortumların çoğu, hortumun maskeye bağlandığı noktada standartlaştırılmış konektörler kullanır ve maskeler bu konektörlere uyacak şekilde tasarlanmıştır.

CPAP Maskeleri Ne Kadar Süre Kullanılır?

Her ne kadar Türkiye şartlarında uzun yıllar kullanılan maskeler olsa da, CPAP maskelerinin yıllarca dayanması amaçlanmamıştır ve oldukça düzenli bir programda değiştirilmek üzere tasarlanmıştır. CPAP maskeleri 12 ayda bir tamamen değiştirilmelidir. CPAP maskeleri her gece kullanılır ve kullanım uyku sırasında yani bilinçsiz dönemde olduğu için bir çok zorlukla karşılaşır. Amaç, hava geçirmez bir mühür oluştururken aynı zamanda bir kişiyi sağlıklı tutmaktır. Zamanla insan yüz yağları bir maske silikonunu parçalamaya başlayabilir; kafa bandı gevşeyebilir; çerçeve çatlayabilir ve deneyim gittikçe daha konforsuz hale gelir. Bu nedenle, bir CPAP maskesinin düzenli olarak değiştirilmesi, CPAP tedavisinin önemli noktasıdır.

SGK yılda bir kez CPAP maskesi yenileme imkanı sunar. Yenilemeniz için belirli tutarda ödeme yapmaktadır.

SGK, CPAP Maskesi Ödemesini Ne Zaman Yapar?

CPAP Maskemin Kaçaklarına Nasıl Engel Olurum?

CPAP maskesinin kaçaklarını durdurmak, özellikle de kaçaklar gece boyunca tekrar tekrar meydana gelirse sinir bozucu olabilir. Maske kaçakları aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sebebi neden olabilir:

Kafa bandının yeterince sıkı olmaması
Maskenin yatak, yastık vb. nedenlerle baskılanması
CPAP basıncının gece içerisinde artması
Mührün bozulmasına neden olan yüz yağları
İyi bir mühürlenmeyi engelleyen sakal veya bıyık

Bazen vücut pozisyonundaki veya basınç ayarındaki değişikliklerin sonucu da kaçaklar olabilir. Bir kişi çok sık pozisyon değiştirebilir ve maske, sızdırmazlığın bozulmasına neden olacak kadar yeterli kuvvetle yatak, yastığa bastırabilirsiniz. Auto CPAP cihazlarının basınç çıkışı değişkendir ve cihaz 4 – 20 arasında herhangi bir ayarı seçebilir. Kafa bandı yeterince sıkı değilse ve cihaz gece başladığında olduğundan çok daha yüksek bir basınca yükselirse; gecenin ortasında mührün kırılmasına neden olabilir.

Yastığın maskeye baskı yaparak maskenin konumunu ve mührünü değiştirmesi de neden olabilir. Yan yatarken bile CPAP maskesinin yastıkla temasını en aza indirecek şekilde tasarlanmış özel CPAP yastıkları bulunmaktadır.

Contour CPAP/BiPAP Yastığı

Sorunlarınız çözmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

CPAP Maskesi Kaçakları: Nedenleri ve Çözümleri