• null

  Yeni Kullanıcı Temelleri

 • null

  Yan Etkiler

 • null

  Uyku Testi

 • null

  Tanımlar

 • null

  Araştırmalar

yeni-kullanici

Yeni Kullanıcı Temelleri

Uyku Apneniz olduğundan şüpheleniyorsanız, aile hekiminiz veya uyku doktoruyla bunu konuşun. Doktorunuz sizi uyku testi için bir uyku laboratuvarına yönlendirebilir. Uyku testi sonuçlarınıza göre doktorunuz size Uyku Apnesi teşhisi koyabilir ve CPAP tedavisi önerebilir. Ekipman almak için bir medikal veya bir internet perakendecisinden alma seçeneğiniz vardır. Genel olarak internet perakendecileri, medikallerden daha fazla seçenek ve daha iyi fiyatlandırma sunar.

CPAP Cihazını Ne Kadar Süreyle Kullanmam Gerekecek?

CPAP cihazı kullanıldığında Uyku Apnesini tedavi eder, bu bir tam iyileşme değildir. Bunun bir terapi olduğunu ve sürekli olduğunu unutmamak çok önemlidir. CPAP tedavisi bugün hala obstrüktif uyku apnesi için en çok tavsiye edilen ve en etkili tedavi yöntemidir.

Kilo Vermek Uyku Apnesini İyileştirir Mi?

Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Bazı insanlar kilo verdikten sonra daha az uyku apnesi deneyimi yaşadıklarını bildiriyor. Diğer kısımsa kilo kaybıyla uyku apnelerinde bir değişiklik olmadığını bildiriyor. Çoğu sağlıklı kilo vererek başka faydalar da yaşar. Doğru yapıldığında kilo vermek genel sağlığınız için iyidir. Kilo vererek uyku apnesinden tamamen kurtulmanızın olasılığı oldukça azdır. Kilo ve uyku apnesi birbirini doğru orantılı olarak etkiler. Uyku apnesi kiloyu artırır kilo da uyku apne etkisini artırır. Uyku apne oluşumunda çoğunlukla soluk yolunun dar olmasından kaynaklanır, bu durum genetik mirastır ve kilo vermekle genellikle etkilenmez.

Yeni Kullanıcıyım, Ne Satın Almam Gerekiyor?

Etkili CPAP tedavisi için CPAP cihazına ve CPAP maskesine ihtiyacınız olacak. Her CPAP cihazı, adaptör/güç kablosu, filtre, hortum ve çanta ile birlikte gelir. CPAP maskesini ayrıca satılmaktadır.

Yeni kullanıcılar için hem CPAP cihazı hem de CPAP maskesi içeren  CPAP Başlangıç ​​Paketi sunuyoruz .

CPAP tedaviniz sürecinde ihtiyaçlarınızın ek unsurlar gerektirdiğini fark edebilirsiniz. Daha gelişmiş ve rahat kullanım için ısıtıcılı nemlendiriciler, ısıtıcılı hortumlar, CPAP yastığı, hortum kılıfları, ekstra filtreleri ve  diğer konfor ve temizleme aksesuarlarını da içerir .

CPAP Cihazımla Birlikte Ne Geliyor?

Cihazla birlikte hortum, güç kablosu/adaptörü, en az bir filtre, SD kart ve kılavuzlar. Çoğu üretici, ekipmanı için özel olarak tasarlanmış taşıma çantası da içerir. CPAP, Auto CPAP ve BiPAP cihazları uygulama sistemi veya maskesi ile birlikte gelmez. Bütün cihazlar CPAP maskeleri içermez ayrıca satın alınmalıdır. Çoğunlukla Isıtıcılı Nemlendirici cihazını da ayrıca satın almanız gerekir.

Genel CPAP cihazları neleri içeriyor aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

 

Özel olarak her ürün sitemizde farklı şekilde sunulabilir. Satın almadan önce ürün içeriğini açıklama bölümünde gözlemleyebilirsiniz.

Neden Ağzımı Açamıyorum?

CPAP tedavisi sırasında ağız her açıldığında hava ağızdan sızar. Bu birçok nedenden dolayı ortaya çıkar, ancak çok yaygın olanı CPAP cihazı basıncından kaynaklanan burun tahrişidir.

Nemlendirme eksikliği ile ağız sızıntıları arasındaki korelasyon yoğun bir şekilde araştırılan bir konudur. Şu anda, büyük miktarda ağız sızıntısının aşağıdaki döngüden kaynaklandığı hipotezi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır:

– CPAP tedavisi etkisiz veya nemlendirme olmadan kullanılır.
– Burun zarları, artan hava akışını yeterince karşılayamaz, birkaç dakika sonra hava yolu ve burun geçişleri kurur.
– Kuruluğu gidermek ve nem elde etmek için vücut nefes almak için ağzı kullanır.
– CPAP basıncı, en düşük direnç yolunu izler ve açık ağızdan dışarı sızar.
– Ağızdan sızan hava daha fazla kuruluğa neden olur.
– Hasta ağızda belirgin kuruluk ve kuru, şişmiş burun yollarıyla uyanır.

Bu döngüyü kırmak için nemlendirici kullanmak gerekir. Uyku sırasında ağız açılmaya devam ederse, ağzın kapanabilmesi için çene kayışı gerekebilir. Ağızdan solunum devam ederse burnu ve ağzı kapatan Ağız Burun Maskesi kullanılması zorunlu olur.

Maskemi Neden Çıkarıp Atıyorum?

CPAP cihazı kullanırken yeterince hava alınmadığı durumlarda maskelerini çıkarma eğilimindedir.

Maskeniz sızdırıyorsa CPAP basıncı düşebilir. Bu durum maskeniz boyutunun yanlış seçilmiş olması veya çok eski olmasından kaynaklanabilir. En iyi uyuma sahip olduğunuzdan emin olmak için maskenizi yeniden boyutlandırmanızı öneririz. Maskeniz uyuyorsa ancak dokuz aylıksa değiştirilmeyi düşünmelisiniz. Maske silikonu zamanla bozulur ve tam bir mühür oluşturmayı engelleyecek kadar yumuşak hale gelir. Birçok maske için yedek silikon alarak yeni maske maliyetinden kaçınabilirsiniz.

CPAP cihazı etkili şekilde ve sızıntı olmadan kullanılıyorsa, basınç ayarlarının doğru olmadığı düşüncesi oluşabilir. Kilo alma/verme ve yaşlanma nedeniyle basınç ihtiyaçları değişebilir. Basıncınızın ayarlanması gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.

Otomatik CPAP cihazı (Auto CPAP) başka bir çözüm olabilir. Auto CPAP cihazı, solunum yolunuzu nefesten nefese açık tutmak için gereken minimum basınç miktarını sağlayacaktır. Auto CPAP cihazının her zaman gereken doğru miktarda basıncı sağladığından emin olabilirsiniz.

Auto CPAP cihazlarımızdan bazıları:

ResMed AirSense 10 AutoSet
Philips Respironics DreamStation Auto CPAP
VentMed DS Auto CPAP Cihazı
+ Daha Fazlasını Gör

CPAP Cihazını Ventilatör Olarak Kullanabilir Miyim?

Hayır, CPAP cihazı ve mekanik ventilatör aynı şey değildir. Ventilatörler, zatürree, KOAH veya diğer akciğer rahatsızlıkları gibi normal solunumu etkileyen bir durum olduğunda hastanın nefes almasına yardımcı olur. Bu, yalnızca uyku sırasında solunumu destekleyen bir cihaz olan CPAP cihazının amacından farklıdır ve ventilatör 24 saat solunum desteği için tasarlanmıştır.

Covid-19 salgınıyla birlikte çokça sorulan soruların başını çeken bir soru haline geldi. CPAP cihazı kullanmanız Covid-19 etkilerini direkt azaltmasa da, Uyku Apneniz için kullandığınız CPAP cihazının genel sağlık durumunuz üzerinde olumlu etkileri ve düzenli uykunun bağışıklık sistemi üzerine etkileri bilinmektedir. Askı doktorunuz tarafından belirtilmedikçe Covid-19 olduğunuz sürece cihazınızı kullanmaya devam edin. Bu kullanımda CPAP cihazı ve ekipmanlarınızın temizliğine azami miktarda özen gösterin. Strelizasyon sağlamak için ResFit CPAP/BiPAP Dezenfekte Cihazı‘nı kullanabilirsiniz.

Nemlendirici Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Birçok CPAP kullanıcısı, tedavi sırasında burun tıkanıklığı ve burun veya boğazda kuruluk yaşar. Bu, özellikle tedaviye uyum sağlayan yeni kullanıcılar için büyük bir sorun olabilir. Nemlendirme, havaya nem katarak kuruluk ve tıkanıklık semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Burun tıkanıklığı aynı zamanda ağızdan nefes almaya neden olur ve bu da kuruluk problemini sürdürür. İlk kullanımda alışmayı kolaylaştırmak ve konfor için CPAP cihazınızı ısıtıcılı nemlendiriciyle birlikte alın.

CPAP Cihazını Nasıl Alırım?

CPAP cihazı almak zor değildir, ancak almadan önce atılması gereken bazı adımlar vardır.

Uyku Apnesi Tanısı Almak

CPAP cihazı almanız için, ilk önce Uyku Apnesi teşhisi konması gerekir. Uyku Apnesi teşhisi almanın yolu genellikle, gece boyunca kişinin hava yolundaki tıkanıklıkların sayısını test etmek için uyku testi yaptırmaktır. Uyku testi evde yapılabilir veya belirli koşullara bağlı olarak doktor uyku testini uyku laboratuarında yapılmasını isteyebilir. Uyku çalışması, kişinin yeterince oksijen alıp almadığını görmek için uyku sırasında kan oksijen seviyelerini de kontrol edecektir. Uyku çalışmasının sonuçları, Uyku Apnesi teşhisi yapmak için kullanılacaktır. Şunu belirtmek önemlidir, horluyor olmak, kişinin Uyku Apnesi geçirdiğinin garantisi değildir.

Uyku çalışması bir kişinin Uyku Apnesi olduğunu doğruladığında, doktor bir tedavi süreci önerecektir. Tipik olarak, doktor uyurken kullanılmak üzere CPAP, APAP (Auto CPAP) veya BiPAP cihazı kullanımını önerecektir. Bu cihazlar nazik basınçlı havayı hava yoluna üfler ve açar, böylece tıkanıklıklar giderilir ve hava akciğerlere ulaşabilir.

CPAP Cihazı Alma

Elinizde CPAP cihazı reçetesi olduğunda, artık CPAP cihazı sipariş edebilirsiniz. Reçete genellikle tedavi için kullanılan makinenin türünü belirtecektir. CPAP reçetesi, müşterilerin CPAP veya APAP cihazı satın almasına izin verecektir. APAP reçetesi,  Auto CPAP cihazı satın alınmasına izin verir ve BiPAP cihazı için reçete, BiPAP ve Auto BiPAP cihazı satın almak için kullanılabilir. CPAP reçetesi tek başına BiPAP cihazı satın alınmasına izin vermez. CPAPMerkezi.com, CPAP cihazını satın almak için nakit veya kredi kartı kullanmak isteyen alıcılar içindir ve CPAP cihazını kullanım konusunda uzmanlaşmıştır.

CPAP Cihazını Nasıl Kullanırım?

CPAP cihazı kullanmak zor değildir. CPAP cihazını ilk kez kurmak ve kullanmak için şu adımları izleyin:

1- Henüz kurulmadıysa, cihazınızın filtrelerini takın(genellikle takılı olarak gelir). Cihazın filtresini nasıl takacağınızı bulmak için kullanım kılavuzuna bakın.
2- Hortumu cihazın hava çıkışına bağlayın.
3- Hortumun diğer ucunu alın ve CPAP maskesinin dirseğine veya kısa hortumuna bağlayın. Farklı maske modellerinde önden veya başın üstünden bir bağlantı olabilir.
4- Hortum bağlandığında artık maskeyi takma zamanı. Birçok maske, kafa bandının başın arkasına kaydırılması ve ardından maskenin yüzün üzerine getirilmesiyle takılır.
5- Maskeyi, burun veya ağız çevresinde (maske stiline bağlı olarak) sızdırmazlık oluşturacak şekilde yerleştirin ve aşırı sıkmadan kaçınırken iyi oturana kadar kafa bantlarını sıkın.
6- Bazı cihazlar nefes almayı algıladığında otomatik olarak açılırken(açık konumdaysa), diğerlerini başlatma tuşuna basarak açmanız gerekebilir. Maske takılıyken birkaç nefes almayı deneyin ve cihazın açılıp açılmadığına bakın. Başlamıyorsa, genellikle cihazın üst kısmında başlat düğmesine basarak başlatmanız gerekir.

CPAP Maskemi Nasıl Takarım?

CPAP maskesi takmak kolaydır ve size nasıl yapılacağını anlatacağız:

Maskeyi burun, ağız veya burun deliklerinin üzerine yerleştirin; (kullanılan maske stiline bağlı olarak). Kafa bandını başın arkasına kaydırın.

Klipsleri başlık kayışlarının önüne doğru kullanarak başlığı maskenin ön tarafına bağlayın.

Maskeyi mühür oluşturana kadar sıkın, ancak aşırı sıkmaktan kaçının. Bu genellikle maske yerleştirildikten sonra kafa bandını ayarlayarak yapılır. Uyum tam olmalı, ancak acı verici değil. Aşırı sıkmak ve bir tarafı daha fazla sıkmak tahrişe/kaçaklara neden olabilir, bu nedenle kafa bandını ne çok sıkı ne çok gevşek olacak şekilde sıkmamak önemlidir. Maske takıldığında ve cihazı çalıştırarak mührünü kontrol etmek de önemlidir. Bazı cihazlarda maskenin doğru oturduğunu kontrol etmek için özel bir ayar vardır. Sızıntılar, bir kişinin terapiden aldığı olumlu faydaları ortadan kaldırabilir, bu nedenle uyumadan önce hiçbirinin olmadığından emin olmak önemlidir.