Tedavi Edilmeyen Uyku Apnesi Yaşlanmanın Hızlanmasına Neden Olabilir
Uyku Apnesi Araştırmaları

Tedavi Edilmeyen Uyku Apnesi Yaşlanmanın Hızlanmasına Neden Olabilir… [Yeni Araştırma]

Harvard Üniversitesinde yeni yapılan çalışmaya göre, uyku apnesi ile yaşıyorsanız ve tedavi olmamışsanız, hayatınızdan on yıl kısalmış olabilir.

Obstrüktif Uyku Apnesi (OUA) uyurken ortaya çıkan solunum bozukluğudur. Hava yollunu tıkayan yumuşak damak ve küçük dil, beyninize giden oksijeni sınırlandırır ve yüksek tansiyon, diyabet, Alzheimer ve depresyon gibi bir dizi sağlık sorunuyla yakından bağlantılıdır. Bu gibi sağlık sorunlarıyla ilintili olan Uyku Apnesinin hayatınızı da kısaltması hiç de şaşırtıcı değil.

Sleep dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, tedavi edilmemiş uyku apnesinin iyi bir gece uykusu için gerekli olan sirkadiyen ritimleri bozduğunu doğruladı. Bu daha önceden bilinse de bunun yanında biraz da beklenmedik bir şey buldular.

Tedavi edilmeyen uyku apnesi hastasının DNA’larını, tedavi edilen hastalardan daha hızlı şekilde yaşlanıyor. DNA yaşlandıkça hücreler bozulmaya başlar ve kanser, kronik hastalık için risk artar.1 Tedavi edilmeyen uyku apnesi de dahil olmak üzere bu hastalıkların birçoğu ömrünü kısaltma potansiyeline sahiptir.

Geri Dönmeyen Yıllar:

Diyabet, yüksek tansiyon ve depresyon teşhisi konan çoğu Mehmet Amca, ilaç, test ve doktor ziyaretleri etrafında dönen bir yaşama alışması oldukça olağandır. Zamanla daha da kötüleşen , bu yaşam döngüsüne yataktan kalkmaktan oldukça zorlanan Mehmet Amca;

Arada sırada, 4 yaşındaki torununun diğer odada “Büyükbabanın nesi var? Yine mi hastalandı? ” diye sorduğuna kulak misafiri oldu. Mehmet Amca böyle hatırlanmak istemiyordu ve bunu için bir araştırmaya girdi.

Araştırmalar sonucunda kronik hastalıklarının birçoğunun, geceleri ne kadar uyuyabildiği ile bağlantılı olabileceğini buldu. Düzenli olarak uykuda nefes durmaları olduğunu ve çoğu zaman sabah yorgunluktan bitkin hissederek uyandığını takip ederek yakaladı. Bu durumda eşi Hanife Teyze de etkilenmiş horlayan kocasını dürtmekten onun da uykusu bozulmuş.

Mehmet Amca araştırmalarının sonucunda harekete geçti ve doktoruyla uykuya bağlı semptomları hakkında konuştu. Doktoru hemen  uyku testi yapılması için yönlendirmeler yaptı.

Uyku apnesi olduğunuzu keşfettiğinizde ve tedavi edilmediğinde, durmadan ilerleyeceğini ve sağlığına her geçen gün daha fazla zarar vereceğini bilmelisiniz. Teşhis ve tedaviyle yeni bir hayata başlayabilir ve uyku apneli yılların kaybettirdiği yaşamı geri almaya başlayabilirsiniz.

“Son çalışmalar başarılı uyku apne tedavisinin kalp ve tansiyon sorunları riskini azaltabileceğini gösteriyor.” 

– Amerikan Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü-

Uyku Apnesi olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

Tedavi edilmemiş uyku apnesinden şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Bu arada, nefes almanızı, uyumanızı ve sağlığınızı iyileştirmek için bu adımlardan birkaçını deneyin.

  1. Yatmadan önce alkolden uzak durun.  Alkol uyumanıza yardımcı olur gibi görülse de, aslında tam tersi bir etkiye sahiptir ve uyku döngülerinizi bozar. Alkol ayrıca kasları rahatlatır ve uyku apne sayısında büyük bir artış olur.
  2. Yeni egzersizler dene. Uyku apnesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için bu beş alıştırmayı incelemenizi öneririz.
  3. Yeni bir yastık dene.  Yastığınız çok yüksekse veya rahat bir uyku pozisyonu bulmakta zorlanıyorsanız, bu semptomları daha da kötüleştirebilir.
  4. Tedavi edilmeyen uyku apnesi yaşam beklentisi hakkında bilgi edinin. Obstrüktif uyku apnesinin sağlığınızı nasıl etkilediğini ve kontrol altına aldığınızda ne kadar iyi hissedebileceğinizi öğrenin.

Uyku Apnesi olabileceğinizden endişe duyuyor musunuz? Sağlığınızın ve yaşam kalitenizin bozulmasına izin vermeyin. Potansiyel riskinizin ne olduğunu görmek için Online Uyku Testi yapın.

 

* Yazımızda geçen hikaye kişisel hikayelerin bir kombinasyonuna dayanmaktadır. İsimler ve özel detaylar gizlilik için değiştirilmiştir.

1-Sleep Disordered Breathing Associated with Epigenetic Age Acceleration: Evidence from the Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *