Uyku Apnesi Araştırmaları

Uyku Apne Farkındalık Haftası

Uyku, vücudun kendini tamir etme ve ertesi gün yeniden hayata başlama zamanıdır. Birçok insan için iyi bir gece uykusu almayı ummaktadır. Ancak, Türkiye’de , 10-12 milyon insan bir uyku bozukluğundan muzdarip olduğu düşünülmekte ve bu milyonlarca insan, bu rahatsızlıklara sahip olduklarının farkında bile olmamaktadır. Uyku Apnesi gibi bir rahatsızlığa daha fazla farkındalık getirmek, daha fazla insanı bilinçlendirmek doktorların olduğu kadar bizim de bir görevimiz.

Uyku Apnesi Farkındalığı Neden Önemlidir?

Uyku Apnesi farkındalığı önemlidir; çünkü durum hakkında insanlar bilinçlendirildiğinde, kendilerinde veya yakınlarında uyku rahatsızlığını belirleme olasılığı daha yükselir ve bu sonuçta insanları daha erken tedaviyi aramasını sağlar.

Uyku Apne farkındalığı çabalarının amacı, semptomları deneyimledikten sonra tedavi görmek isteyen insanların yüzdesini arttırmak, uyku yoksunluğundan kaynaklanan tehlikeli araç sürüşleri azaltmak ve yeterli uykuya sahip insanların yüzdesini arttırmak olmalıdır. Farkındalık, çeşitli ilgi çekici kampanyalar, eğlenceli etkinlikler ve bilgi kaynakları aracılığıyla teşvik edilmelidir.

Uyku Apnesi hem fiziksel hem de zihinsel olarak gezinmek için zorlayıcı olabilir. Amerika’da, “11-17 Mart Uyku Farkındalık Haftası” ve birçok çalışmada bu duruma dikkat çekiyor, halkı eğitiyor ve tedaviyi teşvik ediyor. Bizim de ülkemizde bu konularda bilinçlendirme yapılmalıdır.  

Eğitimli bir halk, tedavi görmek isteyen daha fazla insan ve nihayetinde daha fazla insanın huzurlu bir gece uykusu alması anlamına gelir.

Bu yazıyı okudunuz ve aklınıza bir kişi geldiyse;

1- Bu yazıyı paylaşın
2- Aşağıdaki butonu tıklayarak Online Uyku Testi yapın ve risk faktörünü hesaplayın!

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *