Uyku Apnesi Araştırmaları

Uyku Apne, Kilo ve Alkol Tüketimi Arasındaki İlişki

Uyku Apnesi, kilo ile bir kısır döngü içindedir. Alkol tüketimiyse uykuyu etkiler bunların hiç olumlu bir etkisi yoktur. Uyku Apnenizden muzdarip olmanız durumunda, uyku uzmanınız veya doktorunuz sizinle yemek yeme alışkanlıklarınız ve alkol tüketip tüketmediğiniz konusunda sorular sorabilir. Böyle bir soruyu neden sorsun diyebilirsiniz. Kilo alımı/yedikleriniz ve alkol tüketimi uyku apne sorunlarının artmasına katkıda bulunur.

Aşırı Diyet, Kilo Alımı ve Uyku Apnesi

Uyku Apnesi, çoğunlukla tıkalı bir üst solunum yolunun sonucudur ve hastanın uyurken (10 saniye ve üzerinde) solunumu geçici olarak durdurmasına neden olur. Bademcikler, dil, uvula(küçük dil)’nın ve boynu çevreleyen yağ dokusunun büyümesi veya iltihabı Uyku Apnesinin oluşmasına/artmasına neden olur. Fazla kilo, baş ve boyun çevresindeki yağ dokularında bir artışa neden olur. Bu da Uyku Apnesi Sendromu’nu kötüleştirebilir.

CPAP cihazının yanı sıra kilo vermek, Uyku Apnesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Alkol ve Uyku Apnesi

Alkol tüketimi, özellikle yatmadan önce Uyku Apnesi ataklarının sıklığını ve şiddetini daha da kötüleştirebilir. Çalışmalar, alkol alımının normal olarak uyku ile ilgili problemi taşımayan insanlarda Uyku Apnesine neden olabileceğini göstermiştir. Yatmadan önce fazla alkol tükettiğinizde neler oluyor:

Alkol doğal solunum refleksinizi azaltır; bu da gece boyunca Uyku Apnesi’nin oluşumunu kolaylaştırır. Alkol nefesinizi sığ yapar, nefesinizin hızını yavaşlatır böylece vücudumuzda daha az oksijen dolaşır. Alkol üst solunum yolunun kasları da dahil olmak üzere vücutta rahatlatma eğilimindedir. Bu durum, gırtlak ve bitişik yumuşak dokuların gevşemesine ve solunum yolunun geçişine/tıkanmasına neden olabilir, bu da horlamaya ve nefes almada geçici bir duraklamaya neden olabilir. Uyku Apnesi olanların alkol almamaları gerekir. En azından, yatmadan önce dört saatlik süre boyunca alkol almayın.

CPAP cihazının faydasını en üst düzeye çıkarmaya hazırsanız, kilo almaya yol açan gıdaları yememeye ve alkol alıyorsanız bunun alımını en aza indirmeye veya tamamen bırakmaya odaklanın. Bunların gerçekleştirmek gerçekten zor olsa da en azından ufak eğilimlerle hayatınızı daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar.

alkol apne yaparmı

İlgili Mesajlar

2 "Uyku Apne, Kilo ve Alkol Tüketimi Arasındaki İlişki" ile ilgili düşünceler

  1. Sercan Nar dedi ki:

    Ben alkol aldığım zaman daha zor uyuyorum genel olarak insanlar bira içtiği zaman mışıl mışıl uyuyorlar ama ben nedense daha tedirgin ve dengesiz uyuyorum ikide bir uykumda sıçrayıp geri yatıyorum o yüzden uyumadan 2 saat evvel asla alkol almıyorum.

  2. Erdal dedi ki:

    Aynen katılıyorum.yaşadığım gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *