Genel Sağlık, Yaygın Sorunlar

Uyku Apnesi ile Yaşamak: COVID-19 ile CPAP Kullanma

Akciğerlere saldıran bir virüs olan COVID-19 testiniz pozitif çıktı peki bu durumda Obstrüktif Uyku Apne (OUA) tedavisinde kullanılması gereken CPAP cihazını nasıl kullanacaksınız? Koronavirüsü çevreleyen belirsizlikle, OUA olan biri nasıl davranmalı bunu anlatmaya çalışacağız. Şunu hatırlatmakta fayda var buradaki öneriler dayanarak doktorunuzun önerdiği tedavinizi değiştirmemenizi tavsiye ederiz.

 

Koronavirüs ve Uyku Apnesi

Obstrüktif Uyku Apneniz varsa, aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalara aşağıda verilmiştir. Tıkanıyor olsanız bile CPAP cihazınızı kullanmaya devam etmek özellikle önemlidir. COVID-19’unuz (veya soğuk algınlığı veya virüs) varsa, CPAP cihazınızı kullanmayı kolaylaştırabilecek bazı ipuçları aşağıda verilmiştir.

 

Ağız Burun Maskesi Kullanın: COVID-19 olduğunda, çok fazla burun tıkanıklığıyla uğraşmak zorunda kalırsınız ve çok daha fazla hapşırırsınız. Ağız burun maskesi takmak, ağızdan nefes alabilmen için yardımcı olur, bu kendinizi burundan nefes almaya zorlamak zorunda kalmazsınız.

Sıkı Bir Temizlik Programı İzleyin: Hasta olduğunuzda, CPAP ekipmanınızın düzenli temizliği daha önemli hale gelir. Hasta olmadığınız zamanlarda bile uykunuzda bazen hapşırabilir ve öksürebilirsiniz bu durum maskenin ve hortumunuzun mikropları tutmasına neden olur. Temizlik, yalnızca ekipmanınızın daha iyi görünmesini ve kokmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hasta olmanız durumunda yeniden bulaşmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Sterilizasyon: Ekipmanımı mikroplardan uzak tutmak için evde kullanabileceğiniz ozonla dezenfeksiyon yapan cihazlar kullanabilirsiniz. Bu cihazlarla, ekipmanlarınızın yüzeylerini sterilize etmek için bir O3(Ozon) kullanır, temas halinde mikropları ve virüsleri beş dakikalık uygun bir döngüde öldürür. Siz de hemen bir dezenfeksiyon cihazına sahip olmak isterseniz -> ResFit CPAP/BiPAP Dezenfekte Cihazı

Yüzüstü Uyuma: COVID-19 çalışmalarında, doktorlar COVID-19 olanların yüzüstü yatmasını tavsiye etmektedir. Yüzüstü uyumak, organlarınız akciğerlerinize sırt üstü yattığınızda olduğu gibi baskı yapmaz, daha rahat nefes almanıza yardımcı olur ve kanınızdaki oksijen miktarını artırır. Çoğu maskeyle hele de ağız burun maskeleriyle yüzüstü uyumak oldukça zordur. Yüzüstü pozisyonda da rahatça yatabileceğiniz bir maske önerisi ResMed AirFit F30i mutlaka inceleyin ve kullanın.

 

Koronavirüs Ne Kadar Sürer?

health.com‘da bir makaleye göre :

COVID-19 iyileşme süresi, hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Hafif bir vakanız varsa, yaklaşık iki hafta içinde iyileşmeyi bekleyebilirsiniz. Ancak daha ciddi vakalarda kendini daha iyi hissetmek altı hafta veya daha uzun sürebilir ve hastaneye yatış gerekebilir.

 

Koronavirüs belirtileri

Koronavirüs semptomlarının listesi hala gelişirken ve kişiden kişiye farklı etkilere sahip olduğu bilmekle beraber genel belirtiler:

Ateş veya titreme
Öksürük
Nefes darlığı veya nefes almada güçlük
Yorgunluk
Kas veya vücut ağrıları
Baş ağrısı
Yeni tat veya koku kaybı
Boğaz ağrısı
Tıkanıklık veya burun akıntısı
Mide bulantısı ya da kusma
İshal

 

Koronavirüs testiniz pozitif çıktıysa, kendinize karşı nazik olmalısınız. Pek çok şeyi yapacak enerjiniz yoksa bu sorun değil. Vücudunuzu dinleyin ve belirtilerinize dikkat edin.

Yukarıda listelenen semptomlardan herhangi birini hissediyorsanız, Covid-19 testi yaptırmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. 

COVID-19 ve Obstrüktif Uyku Apnesi ile ilgili deneyimini bir ara yaşamak istemiyorsanız, mesafenizi korumanız, maskenizi takmanız ve diğer insanlarla etkileşimlerinizi en aza indirmenizin önemli olduğu tekrar hatırlatmak isterim.


COVID-19 salgını sırasında deneyiminiz nasıldı? Hikayenizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

tedavi ekipmanları mail, elektromiyografi ekipmanı mail, UYKU APNESİ COVİD MAKALELER

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *