Blog, Uyku Apnesi Araştırmaları

Uyku Apnesi Kalp Krizini Tetikliyor

Uyku Apnesi varlığı ve şiddeti direk olarak ve belirgin şekilde ani kardiyak ölümler ile ilişkili olduğu açıklanan çalışmada Amerika’da yılda 450 bin kişinin ani kalp durması sonucu öldüğü vurgulandı. Ani kalp durması kalbin elektiriksel sistemininde oluşan problemler yüzünden kalbin ani olarak durması olarak biliniyor. Kalpdeki elektiriksel bozukluklar düzensiz kalp atımlarına sebep olabiliyor. Ani kalp durmasında hastaya kurtulabilmesi için dakikalar içerisinde müdahele edilmesi gerekiyor.

Uyku Apnesi ise uykuda kişinin sık sık solunumunun durması olarak açıklanıyor. Amerika’da yaklaşık 12 milyon kişiye Uyku Apnesi tedavisi uygulanıyor ancak önemli bir çoğunluğun ise hiç tedavi edilmediği belirtiliyor. Uyku Apnesi teşhisi, uyku laboratuvarlarında polisomnografi denilen cihazlar ile yapılıyor. Hastanın uykusu esnasında nefesinin 10 saniye üzerinde ve saatde 5 seferden fazla kesilmesi durumunda Uyku Apnesi varlığından söz ediliyor.

Yapılan çalışmalar Uyku Apnesi hastalarında ani kalp durmasının genellikle uyku sırasında ortaya çıkma eğiliminden yola çıkarak başlamış. Uyku apnesi olmayanlarda ise ani kalp durmaları çoğunlukla gündüz gerçekleşiyor.

Mayo Kliniğinde yapılan çalışmada ortalama 53 yaşında olan 10.000 kadın ve erkek mercek altına alındı. 15 yıl süren izleme sonucunda 142 kişi ani kalp durması yaşarken risk faktörlerinin;

  • 60 yaş ve üzeri olmak,

  • Saat de 20 ve üzeri Uyku Apnesi geçirmek, ( Orta Şiddetli Uyku Apnesi )

  • Kanda düşük oksijen seviyelerine sahip olmak ,

olarak belirlendiği açıklandı.

Uyku Apnesinin kalpde belirli bir ritim problemine yol açtığı önceki çalışmalardan biliniyor ancak çalışma “Uyku Apnesi” ve “Ani Kalp Durması” arasında bir link olduğunu gösterirken henüz sebeplerini tam olarak ortaya koymuyor.

Uyku Apnesi hastaları genelde kilolu veya obez olurken bir çoğunda kalp yetmezliği veya kalp hastalığı gibi risklerde bulunuyor. Bu risklere birde Uyku Apnesinin eklenmesi ise ani kalp durması için olan risk seviyesini iyice arttırıyor.

Uyku Apnesi olduğundan şüphelenenlerin mutlaka “Online Uyku Testi” yaptırması öneriliyor.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *