Uyku Apnesi Araştırmaları

Uyku Apnesi Kolesterolü Artırır Mı?

Ağustos ayında Avrupa yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA) ile yüksek kolesterol düzeyleri arasındaki ilişkiyi gösterdi. Her ikisi de bağımsız olarak daha yüksek kalp hastalığı ve felç riski ile ilişkilidir.

Araştırmada, daha önce hiperlipidemi teşhisi konmamış ve lipid düşürücü ilaçlar (statinler) reçete edilmemiş olan Avrupa’da yaklaşık 6.000 yetişkin yer almıştır. Araştırmacılar OSA şiddeti ile daha yüksek total kolesterol düzeyleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu bildirmişlerdir.

Spesifik olarak, yüksek trigliserit konsantrasyonu, yüksek LDL-kolesterol (yaygın olarak “kötü” kolesterol olarak bilinir) ve düşük LDL-kolesterol (bazen “iyi” kolesterol olarak tarif edilir), Uyku Apnesi ile ilişkili uyku problemleriyle örtüşüyor.

OSA şiddetinin ölçümleri,  Apne-Hipopnoea İndeksi (AHI), Oksijen Desatürasyon İndeksi (ODI) ve ortalama, en düşük oksijen doygunluğu kullanılarak yapıldı.

Bununla birlikte, ilginç olarak çalışma aynı zamanda bir coğrafi faktör de tanımlamıştır. En yüksek lipit konsantrasyonları, doğrulanmış sonuçlara göre Kuzey Avrupa’dan katılımcılara kaydedildi.

Önceki çalışmalarda ayrıca, yaş ve kilo bazında OSA ile lipid düzeylerinin korelasyonunda istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu gösterilmiştir. Aşırı kilolu ve obezite, Uyku Apnesi potansiyelini artırma eğilimindedir ve birçok obez hasta, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri seviyesi ve yüksek kolesterol de dahil olmak üzere anormal lipit seviyeleri de dahil olmak üzere anormal metabolik sonuçlara sahiptir.

2016 yılında , Helsinki Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada , “kolesterol taşınmasından sorumlu genler, iyi ve kaliteli bir uyku elde edecek birilerinin olduğu gibi uyku yoksunluğundan muzdarip olan biri kadar aktif değildir.”

Uyku yoksunluğu, birçok tıbbi sorunla ilişkilidir. Kaliteli uyku eksikliği vücudun bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler, metabolik işlevi bozar, iltihaplanmaya neden olabilir ve çoğu zaman iştahı bozar.

Yüksek Kolesterol Nedir?

Yüksek kolesterol, yüksek kalp hastalığı ve felç riski ile ilişkilidir. Kolesterol, proteinlere bağlanan ve kan dolaşımı yoluyla vücut boyunca taşınan yararlı bir yağ maddesidir.

Bununla birlikte, çok iyi bir şey arter tıkanıklığına yol açabilir. Total kolesterol, vücutta bulunan en yaygın yağ türü olan düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve trigliserit konsantrasyonu ile ölçülür.

Yaygın bilgelik, kolesterol ve kalp hastalığı arasında bir bağlantıya işaret ederken, kanıtlar ortaya çıkan kanıtlara göre daha karmaşıktır. Ve hala yüksek kolesterolün birincil neden mi yoksa sadece katkıda bulunan bir faktör olup olmadığı konusunda bir anlaşmazlık var. Bununla birlikte, bu son Uyku Apne hastaları çalışmaları, OSA ile anormal kolesterol arasındaki bağlantıyı doğrulamaktadır.

Yüksek Kolesterolün Belirtileri ve Olası Sebepleri Nelerdir?

Kan testi dışında kolesterol seviyelerini belirlemenin bir yolu yoktur ve anormal kolesterol düzeyleri ile ilişkili gerçek semptomlar yoktur. Çoğu tıp uzmanı, kolesterol seviyelerinin yetişkinler için genellikle 200’den az olan sağlıklı aralıkta kalmasını sağlamak için rutin kan testlerini önermektedir.

Genetik, kolesterol seviyelerini etkileyebilir, ancak sağlıklı bir diyet, rutin egzersiz ve sağlıklı bir kilonun korunması, genellikle yüksek kolesterol eğilimine karşı koyabilir.

Doktorlar genellikle kolesterolü kontrol etmek için ilaçlardan ziyade yaşam tarzı değişiklikleri reçete ederler, ancak statinler ek bir koruma olarak yaygın olarak reçete edilen bir ilacı temsil eder; Karaciğerin ürettiği kolesterol miktarını düşürerek ve aynı zamanda kan dolaşımında halihazırda dolaşan aşırı kolesterolün giderilmesini kolaylaştırarak çalışırlar.

İlaçların etkinliğini ve statinlerin olası ek faydalarını değerlendirmek için devam eden çalışmalar yürütülmektedir. Böyle bir çalışma, statin ilaçlarının uyku apnesinin kan damarlarına verdiği zararı sınırlandırabileceğini göstermektedir. “

Uyku Apnesi Kolesterolü Artırır mı?

Uyku Apnesi ve sağlıksız kolesterol birikimi arasındaki korelasyon birkaç farklı şekilde araştırılmıştır. İlişkinin artan kanıtı var. Ancak, nedensel etkinin henüz bir göstergesi yoktur. Diğer bir deyişle, Uyku Apnesi hastalığından muzdarip olanlar da yüksek kolesterole sahip olabilirler, ancak birinin diğerine neden olabileceğini düşünmek için bir sebep yoktur.

Aksine, hem Uyku Apnesi hem de anormal kolesterol düzeyleri diğer sağlık sorunları için bağımsız risk faktörleri olarak düşünülebilir.

resmed stellar

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *