Uyku Apnesi Araştırmaları

Uyku Apnesi Öldürür Mü?

Wisconsin Sleep Cohort tarafından yapılan bir çalışmaya göre, tedavi edilmeyen Obstrüktif Uyku Apnesi (OUA) ölüm riskini artırmaktadır. Uyku Apnesi ölüme neden oluyor mu? Her gece yatmaya gittiğinizde Uyku Apnesinden ölmekle ilgili endişelenmeniz gerekiyor mu?

Uyku Apnesi Ölüm Nedeni Olabilir Mi?

Uyku Apnesi çok ciddi bir durumdur… Uyku Apnesine atfedilen birkaç ölüm vakası olmuştur, ancak bu vakalar oldukça nadirdir.

Bir kaç ölüm Uyku Apnesi’ne atfedilmiştir, ancak bu durumun gerçek ölüm sebebi olması nadirdir. Bununla birlikte, ölümün doğrudan bir nedeni olmamasına rağmen, Uyku Apnesi’nin ölümle sonuçlanabilecek diğer sağlık koşullarına neden olabileceğini veya artırabileceğini belirtmek önemlidir, bu nedenle Uyku Apnesi olan kişilerin ölüm oranı genel popülasyonun ölüm oranından daha yüksektir.

Uyku Apnesi’nden Ölüm Riski Nedir?

Araştırmacılar, Ağır/Şiddetli Obstrüktif Uyku Apnesinin erken ölme riskinizi %46’ya kadar arttırma potansiyeline sahip olduğunu bulmuşlardır. Bu durumu tedavi etmeden bırakırsanız, kalp krizi geçirme riskiniz yükselir. Uyku Apnesi ayrıca felç geçirme riskinizi artırır.

Uyku Apnesi anormal kalp ritimleri nedeniyle ani ölümle sonuçlanma potansiyeline sahiptir. Bu durum uyku sırasında oksijen seviyenizi düşürebilir ve sonra üst solunum yolunuz kapandığında göğsünüzdeki basıncı değiştirebilir, bu da kalbinizi zorlayabilir.

Çoklu çalışmalar Uyku Apnesi ve ani kardiyak ölüm arasındaki bağlantıyı göstermiştir. Beş yıllık bir çalışma , OUA’nın özellikle oksijen satürasyonu %78’in altına düştüğünde ani kardiyak ölüm riskini artırdığını buldu. Araştırmacılar ayrıca Obstrüktif Uyku Apnesi olan bireylerin, ani kardiyak ölüm riskini 2,5 kattan fazla riske sahip olmayanlara kıyasla daha fazla buldular.

Uyku Apnesi’nin Sağlık Üzerine Olumsuz Etkileri

Uyku Apnesi’nden ölebilir misin? Tedavi edilmemiş Uyku Apnesi, sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olacak ve ölme riskinizi artıran sağlık problemlerine yol açacaktır. Uyku Apnesi’nin sağlık üzerine olumsuz etkilerinden sadece birkaçı:

Yüksek Tansiyon – OUA yüksek tansiyon oluşturan varsa da daha da kötü hale getirir.

Gündüz Yorgunluğu – Geceleri tekrar tekrar uyanma, gündüz yorgunluğuna ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu sadece gün içinde konsantre olmanızı ve bunu gerçekleştirmeyi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda işyerinize ve motorlu taşıt kazalarına maruz kalma riskinizi de arttırır, bu da hayatınızı veya başka birinin hayatını riske atabilir.

Tip 2 Diyabet – Araştırmacılar, Uyku Apnesi ve Tip 2 diyabet arasındaki bağlantıyı araştırmışlar ve Uyku Apnesi olan hastaların, Tip 2 diyabet olma olasılığı iki buçuk kat daha fazla olduğu bulmuşlardır. Durumları ne kadar şiddetli olursa, diyabet riski artar. 

Kilo Artışı – Aşırı kilolu olmak, Uyku Apnesi arttırır. Uyku Apnesi, kilo vermeyi zorlaştırır; uyku apne ve kilo arasında birbirini tetikleyen bir durum söz konusudur. İyi uyuyamamanız, her zaman yorgun hissetmenizi ve ghrelin hormonunda bir artışa yol açması, kilo almanıza neden olabilecek yiyecekleri yemenizi sağlar.

Kalp Hastalığı – Uyku Apnesinin özellikle orta yaşlı erkeklerde Anjina pektoris (Göğüs Ağrısı) veya gelecekteki kalp krizleri için bir risk faktörü olabileceğini göstermektedir.

Felç– OUA sadece felç için bir risk faktörü değildir, aynı zamanda felç sonrası iyileşme de bu durumdaki hastalarda gecikebilir.

Metabolik Sendrom – Uyku Apnesi olan birçok hasta, kalınlaşmış bel çevresi, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve anormal kolesterol seviyelerini içeren metabolik sendrom ile sonuçlanır. Metabolik sendrom, daha yüksek kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

Gebelik Komplikasyonları – Bir kadının gebeliğin üçüncü trimesterinde ekstra kilo alımı, Uyku Apnesi gelişme riskini artırabilir. Araştırmacılar, Uyku Apnesi olan gebe kadınların Gestasyonel Diyabet (Gebeli Diyabeti) geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu ve gebeliğe bağlı yüksek tansiyon gelişmesi olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Uyku Apnesinin Tedavisi Yaşam Kalitesini İyileştirir

Uyku Apnesi birçok tehlikeye yol açarken, Uyku Apnesinin tehlikelerini azaltabilir ve bir CPAP cihazıyla uygun şekilde tedavi ederek genel yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Çalışmalar Uyku Apne ölümü riskinin tedavi edildiğinde genel popülasyona göre düştüğünü göstermektedir.

Uyku Apnesi’nden ölüm riskinizi azaltmanın yanı sıra, CPAP terapisi birçok başka avantaj sunar . Diyabet, depresyon veya yüksek tansiyon gibi başka rahatsızlıklarınız varsa, OUA’yı tedavi etmek bunları daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Düşük libido mu yaşıyorsunuz? Uyku Apnesi’ni CPAP cihazı ile tedavi etmek, cinsel ilişki isteğinin artmasına ve bu da cinsel ilişkinizin güçlenmesine neden olur.

CPAP cihazınızı düzenli olarak kullanmanız, iyi bir uyku gecesinden sonra sabahları yenilenmiş ve enerji dolu hissetmenize yardımcı olacaktır. İyi uyku, sağlığınız için çok önemli bir bileşendir. Beyninizin ve vücudunuzun günlük stresinden kurtulup iyileşmesini sağlar ve CPAP cihazı ihtiyacınız olan kaliteli uykuyu sağlar.

Uyku Apnesi’nden ölür müsün? Teknik olarak, evet. Uyku Apnesi, ölüm riskinizi arttıran sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak, erken ölme riskinizi azaltabilirsiniz. OUA’yı CPAP cihazı ile tedavi ederek, erken ölüm riskini azaltmak, daha iyi uykudan zevk almak ve genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi arttırmak mümkündür.

tansiyon aleti sgk karşılıyor mu, tansiyon aletini devlet karşıliyormu, tansiyon aletini sigorta karşılıyor mu, Tansiyon aleti bedelini sgk karşılıyor mu, tansiyon cihazini ssk karsiliyormu, tansiyon cihazı sigorta, tansiyon aletini devlet ödüyor mu, tansiyon aleti sigorta karşılıyormu, tansiyon aleti sigorta karşılar mı, uyku apnesi öldürdü

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *