Uyku apnesinin tedavisinin faydalarını biliyorsunuz. Şimdi tek soru hangi tedavi seçenekleri var.

Dört yaygın uyku apnesi tedavisi seçeneği vardır:

 

Pozitif havayolu basıncı tedavisi (non-invaziv)

CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı), uyurken insanlara sürekli hava akışı sağlar. CPAP genellikle “altın standart” tedavi seçeneği olarak adlandırılır ve en yaygın olarak reçete edilir.

APAP (otomatik pozitif hava yolu basıncı), bir kişinin ihtiyaçlarına yanıt olarak, gece boyunca hava basıncını otomatik olarak değiştirerek tedaviyi daha rahat hale getirir.

Bilevel terapi, tipik olarak birinin etkili tedavi için daha yüksek bir basınca ihtiyacı olduğu durumlarda kullanılır.

Oral cihaz tedavisi (non-invaziv)

Mandibular yeniden konumlandırma cihazı (MRD) dilinizin arkasındaki alanı genişletmek için uyurken çenenizi öne doğru tutan özel bir ağızlıktır. Bu, üst solunum yolunuzun açık kalmasına, apnelerin ve horlamanın önlenmesine yardımcı olur. Bunlar hafif ve orta obstrüktif uyku apnesi, insanlar için etkili olduğu kanıtlanmıştır, aynı zamanda CPAP tahammül edemeyeceğini şiddetli OSA olan hastalara reçete edilebilir.

Cerrahi (invaziv)

Hastaların üst solunum yollarında tam tıkanıklık alanını geliştirebilecek çeşitli cerrahi prosedürler vardır. Amerikan Uyku Apnesi Derneği’ne göre “Çoğu zaman başarıya ulaşmak için prosedürlerin bir kombinasyonunu gerektirir . Ve tüm invaziv cerrahi prosedürlerde olduğu gibi, olumsuz yan etkiler riski vardır.

Kilo kaybı

Hafif uyku apnesi olan bazı hastalarda, kilo vermek apnenin azaltılmasına ve semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Uyku apnesi tedavisi seçmeden önce doktorunuzla konuşun. Uyku apnenizin şiddeti, mevcut fiziksel durumunuz ve tıbbi geçmişiniz sizin için en iyi planı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Tıbbi ekipman firması nasıl seçilir?

Size en iyi hizmeti ve desteği verecek olanları belirlemek için sorularınızı sorabilirsiniz:

 

Hasta eğitimi. Personel tedavinin önemini ve ekipmanınızın nasıl kullanıldığını ve nasıl kullanılacağını açıklıyor mu?

Maske seçimleri. Eşsiz yüz özelliklerine ve yaşam tarzınıza uygun çok çeşitli maskeler sunuyorlar mı?

Uygun montaj ayarı. Yatarken, masanızın ofisine sığarak maskenin uygun şekilde oturmasını sağlar mı?

Objektif uyumluluk verileri. İzleme araçlarını, tedavi kullanımınızı takip edebilmeleri ve doktorunuza ya da uyku hekiminize bildirebilmeleri için sunuyorlar mı?

Hasta takibi. Sorularınız ve endişelerinizle ilgili sorularınızı yanıtlamak için birkaç gün sonra sizi arayacak mı? Ekipmanlarınızı gerektiğinde servis yapma veya değiştirme zamanı geldiğinde size hatırlatmak için bir sistem var mı?

Hasta desteği. Hangi günlerde personel uyku apnesi tedavinizle ilgili konuları tartışmak için hazırdır?

 

Bunun hakkında daha fazla bilgi almak için bu https://www.cpapmerkezi.com/cpap-cihazi-alacagim-firmayi-nasil-secerim.html yazımıza göz atabilirsiniz.